W tym muzeum jest ogień! [zdjęcia]

Fundamentalny wynalazek, od którego wszystko się zaczęło. Przyczyna cierpień greckiego tytana. Albo po prostu suma zjawisk towarzyszących spalaniu. Ogień to bohater nowo powstałego muzeum.

Projekt rozpoczął się kilka lat temu, a budowa trwała ponad pięć lat. Ostatecznie, Muzeum Ognia w Żorach (województwo śląskie) otwarto w grudniu ub. roku. Miejsce placówki również nie jest przypadkowe – nie bez przyczyny źródłosłów Żor wywodzi się od „żaru”. A 11 maja mieszkańcy obchodzą Święto Ogniowe, błagając o ochronę przed zjawiskiem, które kilkukrotnie na przestrzeni dziejów zniszczyło miasto.

Nieregularna bryła instytucji to zasługa Barbary i Oskara Grąbczewskich ze studia OVO Grąbczewscy Architekci. Elewacja z miedzi przywołuje jednoznaczne skojarzenia – z roznieconym ogniem.

Placówka scala kilka funkcji – informacji turystycznej, centrum komunikacji oraz przestrzeni ekspozycyjnej. W ramach stałej wystawy omawia też lokalną historię i dzieje miejscowości. Ekspozycja dotycząca ognia zadziwia różnorodnością – przekazuje wiedzę na temat zjawiska od czasów prehistorii do współczesności, zahaczając nawet o hipotezy przyszłościowe. By jednak ją obejrzeć, trzeba udać się w podziemia instytucji, a tam interaktywne projekcje poprowadzą nas od zabawy po naukę.

Muzeum Ognia, ul. Katowicka 3, Żory. Czynne od wtorku do niedzieli.

Więcej na: www.facebook.com/muzuemognia, www.ovo-grabczewscy.pl

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Dom do regeneracji

Dom do regeneracji

Siemanowice Śląskie | 27 czerwca 2023

Wnętrze na skraju pola golfowego zachwyca spokojem. Proj. Kubieniec + Długosz

Poznajcie młode pokolenie śląskiej architektury

Śląskie nadzieje

chorzów | 19 lutego 2015

Furheart Gallery zaprasza na wystawę "7m2" młodej śląskiej architektury.