Poznajcie młode pokolenie śląskiej architektury

„7m2”, czyli siedem metrów kwadratowych, to tytuł wystawy w Furheart Gallery, która prezentuje progresywnych młodych architektów lub pracownie projektowe ze Śląska.

Śląsk od zawsze miał szczęście do dobrej architektury. Po wojnie powstały tu jedne z najwybitniejszych budynków PRL-u: brutalistyczna hala dworca kolejowego (wyburzona w 2011 roku), Spodek, czyli hala widowiskowo-sportowa stojąca przy rondzie im. generała Jerzego Ziętka czy jedno z najlepszych modernistycznych osiedli mieszkaniowych – osiedle Tysiąclecie, projektu tandemu Buszko i Franta. To tutaj mieszkają i tworzą architekci, których projekty wpisały się na trwałe w historię współczesnej architektury – Medusa Group, Robert Konieczny, Tomasz Konior czy Jojko + Nawrocki.

Gdy Warszawa wciąż boryka się z olbrzymią pustką wokół swojej ikony, mniej bądź bardziej lubianego Pałacu Kultury i Nauki – w tym samym czasie stolica Górnego Śląska przemienia swoje centrum w prawdziwy wysyp architektonicznych ikon. Śląsk po trudach transformacji gospodarczej, borykający się ze stereotypowym obrazem przemysłowego, zapylonego molocha – właśnie przez architektoniczne i kulturalne inwestycje chce odmienić swój wizerunek.

Wystawa „7m2” – coś dla młodych architektów i pracowni projektowych ze Śląska

Wystawa „7m2”, to próba przyjrzenia się najmłodszemu pokoleniu śląskich architektów. Każdy zaproszony do wystawy architekt dostał do dyspozycji 1 metr kwadratowy powierzchni galerii, gdzie w dowolnej formie ma pokazać to co najbardziej istotne w przyjętej praktyce projektowej. Z jakimi problemami zmagają się młodzi architekci, jak wygląda dorobek architekta po kilku latach od ukończenia studiów? To niektóre z pytań na jakie spróbuje odpowiedzieć wystawa.

W wyborze siedmiu, najbardziej progresywnych młodych pracowni, pomogli kuratorom: BudCud (Kraków), Hugon Kowalski (Poznań), Monika Arczyńska (Gdańsk) oraz Oskar Grąbczewski (Katowice).

Architekci biorący udział w wystawie „7m2”

Dyrda Fikus Architekci. Duet projektowy w składzie Marta Dyrda i Radek Fikus starający się w świadomy sposób kształtować przestrzeń. W każdym projekcie podejmują próbę zmierzenia się ze swoją definicją architektury. Nie chcą odkrywać jej na nowo ale sprowadzić ją do esencji. Są laureatami 20. edycji konkursy Architektura Województwa Śląskiego aż w dwóch kategoriach – “młody twórca” i “dom jednorodzinny”.

NAS-DRA DESIGN AND RESEARCH AGENDA współtworzą Paulina Grabowska, Michal Jurgielewicz, Etienne Mares, Marina Zhukova. Zajmują się badaniem, projektowaniem i wprowadzaniem energooszczędnych i ekologicznych rozwiązań w architekturze. Tworzą zintegrowane i responsywne systemy, używając i łącząc nowoczesne technologie z low-tech, procesami biologicznymi oraz analizą środowiska, które postrzegają jako sumę elementów nie/organicznych, cyfrowych i kulturowych.

Musk collective design. Kolektyw projektowy współtworzony przez Józka Madeja, Katarzynę Sąsiadek i Weronikę Kiersztejn. Doświadczenie zdobywali w pracowniach w Polsce, Holandii i we Francji. Młody Twórca 213 roku. Forma kolektywu jest ich odpowiedzią na aktualną sytuację rynku projektowego, dlatego nie ograniczają się do projektowania architektury. Zajmują się również grafiką, socjologią przestrzeni i kreowaniem wizerunku pod kątem danego inwestora czy tematu.

ROBOTA. Pracownia projektowa z Katowic, prowadzona przez Aleksandra Palke i Jakuba Korfantego. Specjalizują się w projektowaniu obiektów mieszkaniowych, usługowych i użyteczności publicznej. Działają od czterech lat a na swoim koncie maja wiele prestiżowych wyróżnień i nagród, m.in. pierwsze miejsce w konkursie na projekt schroniska dla bezdomnych zwierząt w Dyminach.

Menthol architekci. Założone przez Lilianę Krzycką i Rafała Pieszko. Eksplorują różne obszary przestrzeni artystycznej od grafiki i wzornictwa przemysłowego do architektury, gdzie zajmują się projektowaniem różnej skali budynków z dużym naciskiem na szeroko rozumianą ekologię, w tym na budownictwo pasywne i energooszczędne. Wierzą, że tylko równoczesne myślenie o człowieku i jego środowisku jest odpowiedzią na przyszłość – zrównoważony rozwój.

Grzegorz Layer. Swoją pracą magisterską poświęconą rewitalizacji Rawy w centrum Katowic wywołał szeroką dyskusję o roli rzeki w tkance współczesnego miasta. Doświadczenie zawodowe zdobywał współpracując m. in. z Jagiełło Krysiak Architekci. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień w konkursach architektonicznych, m.in. konkurs na opracowanie koncepcji zagospodarowania Rynku w Nysie. Od 2013 roku współtworzy cykliczny projekt rewitalizacji katowickich podwórek Plac Na Glanc, który ukazując istotną rolę społecznej partycypacji udowadnia, że wspólnymi siłami można odmienić kawałek miasta.

Katarzyna Furgalińska. Jej praca dyplomowa Oslo PortPolis została wybrana Śląskim Dyplomem roku 2007, zdobyła wyróżnienia w konkursie im. Z. Zawistowskiego 2008 oraz wzmiankę w Archiprix 2008 – przeglądzie najlepszych dyplomów ze świata. Pracowała jako architekt w KWK Promes w Katowicach oraz w Ghilardi+Hellsten Arkitekter w Oslo. Laureatka wielu nagród w kraju i za granicą. W zespole z Michałem Lisińskim wygrała w 10 edycji największego europejskiego konkursu dla młodych architektów Europan oraz zwyciężyła w międzynarodowym konkursie na projekt zagospodarowania placu Toftegaards w Kopenhadze.

Kuratorzy wystawy: Architecture Snob (Marcin Szczelina i Paulina Kałużna). Wystawie (czynna w dniach 13 luty-28 marca) towarzyszą wykłady i dyskusje. Więcej na: www.facebook.com/furheartgallery

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły: