VAR. Kolejna ikona polskiego designu wskrzeszona do życia

Marka 366 Concept od 2014 roku wskrzesza ikony polskiego designu takie jak słynny fotel 366 Concept projektu Józefa Chierowskiego. Ostatnie miesiące firma wykorzystała na dopracowanie reedycji kolejnego projektu Chierowskiego, krzesła VAR.

Krzesło fotelowe VAR, zwane także potocznie Aga, zostało zaprojektowane w połowie lat 70. przez Józefa Chierowskiego. Projekt powstał w czasie, w którym twórca wraz ze swoimi przyjaciółmi spędzał wieczory i noce na graniu w brydża. Żarty znajomych, że Chierowski powinien zaprojektować wygodne siedzisko przystosowane do długich rozgrywek, przerodziły się w rzeczywistość.

Krzesło VAR – Kultura klubowa

Premiera siedziska VAR zbiegła się z ówczesną falą fascynacji klubami dyskusyjnymi i czytelniczymi. Powstały pierwsze Empiki, czyli kluby prasowe. Jeden z nich, we Wrocławiu, został zaprojektowany przez samego Chierowskiego.

Krzesło VAR 200-125 to dojrzały i wysublimowany projekt, o oszczędnej, skandynawskiej w wyrazie formie. Mocne, drewniane nogi o trapezowym kształcie dodają lekkości okazałemu siedzisku, które z oparciem w całości jest tapicerowane i wypełnione miękką pianką.

Fotel VAR. Wielki powrót projektu Chierowskiego

Odtworzenie projektu Józefa Chierowskiego było tym razem dla 366 Concept – Retro Furniture trudniejsze niż w przypadku innych reedycji zrealizowanych przez markę. Upływ lat pochłonął wszelkie rysunki techniczne i jedynie dzięki pomocy córki Chierowskiego, Katarzyny, oraz dużej liczbie modeli próbnych, udało się marce odtworzyć dynamikę linii i proporcji krzesła VAR. 

Krzesło dostępne jest już w sprzedaży na stronie 366 Concept.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Wielki powrót Jamnika

Wielki powrót Jamnika

Warszawa | 8 grudnia 2021

Ikona lat 60. powraca w tym sezonie na salony za sprawą marki 366 Concept

Fotel 366 Metal. Odnaleziony po latach projekt Józefa Chierowskiego w kampanii z Marietą Żukowską

Piękny bohater

Warszawa | 22 grudnia 2020

366 Metal. Odnaleziony po latach projekt Józefa Chierowskiego

Fotel Chierowski w nowej odsłonie

Piękny klasyk

Łódź | 24 lipca 2018

366 Metal. Nigdy nie wdrożona do produkcji wersja fotela Józefa Chierowskiego.