Ukraińska marka meblowa wchodzi na rynek UE dzięki współpracy z Polakami

Vadym i Lisa Borysenko, projektanci z ukraińskiego studia buro150, pomimo wojny w ich kraju, mogą kontynuować działalność i wejść ze swoimi produktami na rynek Unii Europejskiej, dzięki współpracy z polską marką 366 Concept, która właśnie wprowadziła ich meble do oferty.

– Chcemy kontynuować naszą działalność i pozwolić naszym projektom żyć. Współpraca z 366 Concept jest na to nowym sposobem. Daje nam nadzieję na lepszą przyszłość oraz realną możliwość wspierania naszego kraju w walce o wolność – mówi Lisa Borysenko, która współtworzy buro150.

366 Concept to marka, której misją jest wskrzeszanie polskiego designu z drugiej połowy XX wieku. Jej nazwa pochodzi od flagowego produktu – fotela 366, projektu Józef Chierowskiego z 1960 roku. Po uzyskaniu wyłącznych praw licencyjnych, w 2014 roku 366 Concept rozpoczęło produkcję ikony polskiego wzornictwa z połowy XX wieku. Teraz, włączając się w pomoc ukraińskiej branży meblowej, marka nawiązała współpracę z firmą z Kijowa. Buro150 tworzą Vadim i Lisa Borysenko. Od 2013 roku zrealizowali setki indywidualnych projektów, a dziś wspólnie z 366 Concept prezentują serię mebli, które są dostępne na zamówienie.

 – Jeszcze miesiąc temu Vadym i Lisa mieszkali w Kijowie, dokładnie tak jak my w Warszawie, ale w ciągu jednej nocy ich świat się zawalił. Kiedy się z nami skontaktowali, od razu wiedzieliśmy, że chcemy im pomóc. Jako koledzy ze świata designu najlepszą pomocą, jaką mogliśmy im zaoferować, była współpraca w taki sposób, by nadal mieli pracę i środki do życia. W ten sposób powstał pomysł wdrożenia ich produktów w Unii Europejskiej przez 366 Concept  – mówi Maciek Cypryk, współzałożyciel marki.

366 Concept

Nadzieja na przyszłość

Trzymając się jednej z podstawowych idei Bauhausu, czyli podążania formy za funkcją, kreatywny duet buro 150 rozpoczął swoją działalność od produkcji drewnianych stołów. Powoli poszerzał też gamę produktów o biurka, siedziska, a także meble do przechowywania. Gdy ich działalność zaczynała nabierać tempa, w lutym tego roku została brutalnie przerwana.

 – Pierwszą noc wojny w Kijowie spędziliśmy w schronie przeciwbombowym. Następnego dnia postanowiliśmy wyjechać do bezpieczniejszego regionu Ukrainy. Nie chcemy opuszczać Ukrainy, zostajemy we Lwowie. Wiemy, że jesteśmy potrzebni tu – mówi Vadym.  – Po czasie zaakceptowaliśmy nową rzeczywistość. Musieliśmy opuścić firmę, której poświęciliśmy dziewięć lat życia i w którą zainwestowaliśmy wszystko, co mogliśmy. Nie możemy prowadzić działalności w dotychczasowy sposób i wiemy, że sytuacja szybko się nie zmieni. 

Ze względu na to, że produkcja w dotychczasowych warsztatach buro150, nie jest już możliwa, 366 Concept poprowadzi ją w Polsce. Będzie reprezentować Ukraińców na zachodnich rynkach, udostępniając produkty europejskim klientom.

366 Concept

Buro150 tworzą Vadim i Lisa Borysenko. Od 2013 roku współpracują z wieloma architektami i projektantami wnętrz, w tym z Yaną Molodykh, Emilem Dervishem i Natalie Dubrovską. W 2018 roku Finn Storage System zaprojektowany przez buro150 otrzymał nagrodę Ukrainian Design Very Best Of Award w kategorii projektowanie mebli.

366 Concept

366 Concept to polska firma meblowa założona w 2014 roku przez Agatę Górkę i Macieja Cypryka. Produkuje oryginalne reedycje ikon polskiego wzornictwa z połowy ubiegłego wieku, oparte na oryginalnych rysunkach z lat 60. XX wieku. Firma współpracuje z ponad 200 partnerami handlowymi w Europie.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Wielki powrót Jamnika

Wielki powrót Jamnika

Warszawa | 8 grudnia 2021

Ikona lat 60. powraca w tym sezonie na salony za sprawą marki 366 Concept

Fotel 366 Metal. Odnaleziony po latach projekt Józefa Chierowskiego w kampanii z Marietą Żukowską

Piękny bohater

Warszawa | 22 grudnia 2020

366 Metal. Odnaleziony po latach projekt Józefa Chierowskiego

Fotel Chierowski w nowej odsłonie

Piękny klasyk

Łódź | 24 lipca 2018

366 Metal. Nigdy nie wdrożona do produkcji wersja fotela Józefa Chierowskiego.