Wraca dziedzictwo słynnego polskiego twórcy

Warszawa | Tekst promocyjny

21 listopada 2023 | Design | Rzeczy |

366 Concept we współpracy z rodziną prof. Rajmunda Teofila Hałasa podjęło się wskrzeszenia dziedzictwa projektowego wybitnego polskiego projektanta i promocji na arenie międzynarodowej jego nazwiska jako znaku jakości i ponadczasowości. Dorobek Hałasa stanowi bardzo ważną część historii polskiego meblarstwa. Stworzył on ikoniczne meble, które w świadomości masowej przyjęły jego nazwisko w nazwie: „krzesło Hałasa”, „regał Hałasa” czy „regał o zmiennych wysokościach Hałasa”. 

Reedycje mebli projektanta będą oznaczone logotypem Hałasa, który będzie świadczył o ich oryginalności, jakości i poszanowaniu dla oryginalnych projektów. Będzie to również gwarancja produkcji w 100 proc. w Polsce z wykorzystaniem ekologicznych materiałów (kleje, lakiery) oraz drewna o certyfikowanym pochodzeniu. 

Obecnie w ofercie 366 Concept znajduje się krzesło 200-190 Hałasa, a kolejne meble dołączą niebawem.

– Dziedzictwo wzornicze prof. Rajmunda Teofila Hałasa jest przeogromne, jego większość jest dziś nieznana opinii publicznej. W archiwum rodzinnym kryje się skarbnica genialnych projektów, które są jeszcze do “odkrycia”. Jesteśmy niezwykle dumni i podekscytowani, będąc współtwórcami tego projektu – mówi Maciej Cypryk, współwłaściciel firmy 366 Concept.

Obecnie w ofercie 366 Concept znajduje się rodzina mebli 200-190, która stworzona została w oparciu o krzesło R.T. Hałasa z 1963 roku o numerze fabrycznym 200-190. 

Charakterystyczne oparcie w kształcie „półksiężyca” albo „rogalika”  sprawiło, że Krzesło 200-190 stało się niekwestionowaną ikoną lat 60-tych. Forma mebla łączy w sobie elegancję z minimalizmem skandynawskiego stylu Mid-Century. Podczas stypendium w Finlandii, Hałas znajdował się pod wpływem nordyckiego wzornictwa, co możemy zauważyć w jego projektach.

Krzesło 200-190 w nowoczesnym wydaniu reprezentuje najwyższy komfort, starannie wyważone proporcje oraz wyjątkowy kunszt i wysoką jakość wykonania. Po upływie ponad pół wieku pozostaje jedną z bestseller’owych ikon polskiego designu zarówno w Polsce jak i na całym świecie.

366 Concept rozbudowało Serię 200-190 o krzesła barowe (w dwóch wysokościach) oraz 2-osobową ławkę. Seria 200-190 została także dostosowana do gabarytów przeciętnego współczesnego użytkownika. Zmianie uległy również główne surowce wykorzystywane w produkcji. Zamiast buku – lite drewno jesionowe, pianka o wysokiej sprężystości w miejsce moltoprenu, mosiężne detale oraz najwyższej jakości tkaniny tapicerskie.

Wszystkie projekty powstały z poszanowaniem oryginalnego projektu Krzesla 200-190, żeby podkreślić szacunek wobec tego, co najlepsze w designie. 

Prof. Rajmund Teofil Hałas (1925-2008)

Wybitny projektant, architekt, twórca witraży i pedagog związany głównie z poznańskim środowiskiem artystycznym. Dziekan Wydziału Projektowania Plastycznego oraz Wydziału Architektury Wnętrz i Wzornictwa Przemysłowego, a także kierownik Katedry Wzornictwa Przemysłowego i Pracowni Designu Inspirującego w Poznaniu. W 1989 roku Rada Państwa RP nadała Rajmundowi Teofilowi Hałasowi tytuł profesora. Jego najbardziej znane projekty to: Krzesło typ 200-190, Regał o zmiennych wysokościach, Krzesło typ 200-157, Meblościanka 1329.

Magazyn Design Alive

NR 48 LATO 2024

ZAMAWIAM

NR 48 LATO 2024

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

TRÓJMIASTO 2024 WYDANIE SPECJALNE

366 Concept – marka, która wskrzesza ikony polskiego wzornictwa

Dzięki 366 Concept, wiele zapomnianych i niedocenionych polskich projektów mebli dostało drugie życie, a polskie wzornictwo lat 60. XX w. podbija rynki międzynarodowe i urzeka klientów z całego świata swoją uniwersalnością i ponadczasowością. Poprzez ożywianie najpiękniejszych ikon polskiego wzornictwa, 366 Concept niewątpliwie przyczynia się do zachowania dziedzictwa i historii rodzimego designu. To właśnie przede wszystkim z szacunku do tradycji polskiego wzornictwa powstała marka 366 Concept. Od 2014 roku w oparciu o wyłączne prawa licencyjne wskrzeszają wybrane polskie projekty, takie jak ikoniczny Fotel 366 Józefa Chierowskiego z 1962 r., od którego marka wzięła swoją nazwę.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Wielki powrót Jamnika

Wielki powrót Jamnika

Warszawa | 8 grudnia 2021

Ikona lat 60. powraca w tym sezonie na salony za sprawą marki 366 Concept

Fotel 366 Metal. Odnaleziony po latach projekt Józefa Chierowskiego w kampanii z Marietą Żukowską

Piękny bohater

Warszawa | 22 grudnia 2020

366 Metal. Odnaleziony po latach projekt Józefa Chierowskiego

Fotel Chierowski w nowej odsłonie

Piękny klasyk

Łódź | 24 lipca 2018

366 Metal. Nigdy nie wdrożona do produkcji wersja fotela Józefa Chierowskiego.