V4 House. Dom bez ścian

São Paulo | MAN

7 maja 2013 | Architektura | Ludzie | Miejsca |

V4 House to jednorodzinny dom powstały w São Paulo. Użycie w tej realizacji w pełni rozsuwalnych okien sprawia, że właściwie nie ma nim tradycyjnej elewacji.

V4 House to jednorodzinny dom powstały w São Paulo. Użycie w tej realizacji w pełni rozsuwalnych okien sprawia, że właściwie nie ma nim tradycyjnej elewacji.

Dom jednorodzinny otwarty na otoczenie

Dom jednorodzinny zaprojektowała pracownia mk27, prowadzona przez cenionego brazylijskiego architekta Marcio Kogana. Obiekt ma postać parterowego budynku, niższego w stosunku do otaczającej go zabudowy. Sens tej realizacji polega na zatarciu granicy pomiędzy wnętrzem budynku a jego otoczeniem. Zaplanowano go na planie litery L, który tworzą dwa moduły w kształcie podłużnych prostopadłościanów. W pierwszym, pod surowym betonowym dachem wspartym na kolumnach mieści się strefa dzienna.

Fasadę tej części budynku z obu stron tworzą ogromne szklane drzwi PanoramAH!, które mogą zostać całkowicie rozsunięte i ukryte. Dzięki temu salon, choć pozostaje osłonięty przed deszczem i słońcem staje się praktycznie częścią ogrodu.

Dodatkowym atutem tego domu jednorodzinnego powiększającym jednocześnie przestrzeń użytkową posesji, jest słoneczny taras umiejscowiony bezpośrednio na dachu tej oryginalnej konstrukcji. Prowadzą do niego ledwo zaznaczone schody pojawiające się niespodziewanie na murze jednej z zewnętrznych ścian.

Drugi prostopadle ustawiony do pierwszego moduł składający się na V4, przypomina nieco drewniane pudełko wynurzające się bezpośrednio z betonowej wiaty. Znajdują się w nim sypialnie, łazienki oraz pomieszczenia gospodarcze, które zostały osłonięte od świata zewnętrznego lekką perforowaną obudową zapewniającą mieszkańcom domu niezbędną prywatność.

W 2012 roku podczas światowego festiwalu architektury dom znalazł się na liście nominowanych projektów w kategorii Housing.

Więcej: www.marciokogan.com.br

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły: