Nowe produkty inspirowane tradycyjnymi wytworami rzemieślniczymi powstaną w ramach projektu „Uwolnić projekt” realizowanego przez Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie. Potem dokumentacja mebli trafi do internetu i każdy z nas będzie mógł je sobie wykonać u rzemieślnika. To pierwszy taki interdyscyplinarny projekt w Polsce. Jego patronem jest „Design Alive”.
„Uwolnić projekt” polega na opracowaniu współczesnych wersji dawnych, tradycyjnych wytworów rzemieślniczych znajdujących się w Magazynie Gospodarki Podstawowej i Rzemiosła Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie. W ramach projektu AZE Design, Pani Jurek i Artur Gosk stworzą prototypy nowych przedmiotów oraz dokumentację wykonawczą, która zostanie zamieszczona w Internecie. Każdy użytkownik będzie mógł ją pobrać a przedmiot wykonać u rzemieślnika (np. z najbliższej okolicy), dostosowując produkt do swoich potrzeb.
Wybór obiektów został dokonany przez grupę projektantów, rzemieślników, etnologów i muzealników. Podczas spotkań z zespołem projektowym zostały starannie opracowane kryteria wyboru przedmiotów z Magazynu Gospodarki i Rzemiosła, który liczy kilkanaście tysięcy obiektów. Projektanci wybierali jako inspirację przedmioty dające możliwość zaproponowania odbiorcy jak najszerszego wachlarza możliwości indywidualizacji m.in. wyboru wielkości czy materiału z jakiego ostatecznie będzie można wykonać przedmiot. W wyborze ważną rolę odgrywał również rodzaj rzemiosła, w ramach którego przedmiot będzie wykonywany. Na ile jest ono wciąż żywe, popularne, dostępne – a jeśli rzadkie, mało znane, a nawet wymierające, jak np. sztuka wyplatania łapci z łyka – to, czy możliwe będzie np. samodzielne wykonanie przedmiotu?
W projekcie równie istotne jest realne wsparcie rzemiosła, w tym również tego ginącego, jak również umożliwienie samodzielnego wykonania przedmiotu.
Projekt realizuje Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie wraz z Stowarzyszeniem „Z Siedzibą w Warszawie”.
Więcej na: www.ethnomuseum.pl i www.wwarszawie.org.pl