Uwolnić projekt [wideo]

warszawa | ŁUKASZ POTOCKI

29 maja 2014 | Design | Wydarzenia |

Nowe produkty inspirowane tradycyjnymi wytworami rzemieślniczymi powstaną w ramach projektu „Uwolnić projekt” realizowanego przez Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie. Potem dokumentacja mebli trafi do internetu i każdy z nas będzie mógł je sobie wykonać u rzemieślnika. To pierwszy taki interdyscyplinarny projekt w Polsce. Jego patronem jest „Design Alive”.

„Uwolnić projekt” polega na opracowaniu współczesnych wersji dawnych, tradycyjnych wytworów rzemieślniczych znajdujących się w Magazynie Gospodarki Podstawowej i Rzemiosła Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie. W ramach projektu AZE Design, Pani Jurek i Artur Gosk stworzą prototypy nowych przedmiotów oraz dokumentację wykonawczą, która zostanie zamieszczona w Internecie. Każdy użytkownik będzie mógł ją pobrać a przedmiot wykonać u rzemieślnika (np. z najbliższej okolicy), dostosowując produkt do swoich potrzeb.

Wybór obiektów został dokonany przez grupę projektantów, rzemieślników, etnologów i muzealników. Podczas spotkań z zespołem projektowym zostały starannie opracowane kryteria wyboru przedmiotów z Magazynu Gospodarki i Rzemiosła, który liczy kilkanaście tysięcy obiektów. Projektanci wybierali jako inspirację przedmioty dające możliwość zaproponowania odbiorcy jak najszerszego wachlarza możliwości indywidualizacji m.in. wyboru wielkości czy materiału z jakiego ostatecznie będzie można wykonać przedmiot. W wyborze ważną rolę odgrywał również rodzaj rzemiosła, w ramach którego przedmiot będzie wykonywany. Na ile jest ono wciąż żywe, popularne, dostępne – a jeśli rzadkie, mało znane, a nawet wymierające, jak np. sztuka wyplatania łapci z łyka – to, czy możliwe będzie np. samodzielne wykonanie przedmiotu?

W projekcie równie istotne jest realne wsparcie rzemiosła, w tym również tego ginącego, jak również umożliwienie samodzielnego wykonania przedmiotu.

Projekt realizuje Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie wraz z Stowarzyszeniem „Z Siedzibą w Warszawie”.

Więcej na: www.ethnomuseum.pl i www.wwarszawie.org.plZapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Luty 2021. Te wydarzenia warto mieć na oku

Czas na zwiedzanie

Warszawa | 30 stycznia 2021

Prezentujemy najciekawsze wydarzenia, które odbędą się w lutym 2021 roku

Co nowego w designie, architekturze i sztuce? Polecamy najciekawsze listopadowe wydarzenia

Chodźcie z nami!

Warszawa | 31 października 2020

Polecamy najciekawsze listopadowe wydarzenia

Eureka, czyli odkrywam! Filozofia i sztuka zarezerwowane nie tylko dla dorosłych

Eureka!

Warszawa | 8 października 2020

Wyjątkowa wystawa o sztuce i filozofii w Muzeum Etnograficznym

Co nowego w designie, architekturze i sztuce? Polecamy najciekawsze październikowe wydarzenia

Kierunek: sztuka!

Warszawa | 1 października 2020

Polecamy najciekawsze październikowe wydarzenia

9. edycja ŁDF za nami. Konsekwentnie w każdym calu [zdjęcia]

Bardzo konsekwentnie

Łódź | 23 października 2015

9. edycja ŁDF. Konsekwentnie o pomysłach, projektowaniu i produkcie.