ŁDF 2015. Konsekwencje

Łódź Design Festival to dziś jedno z najważniejszych wydarzeń w kreatywnej Europie. Czym zaskoczy nas w tym roku? Bo fakt, że zaskakuje od dziewięciu lat, jest bezsprzeczny. Festiwal odbędzie się w dniach 8-18 października pod hasłem „Konsekwencje”. Patronem medialnym wydarzenia po raz kolejny jest „Design Alive”.

Coraz szybciej zmieniający się świat to nieustanne źródło inspiracji i wyzwań dla projektantów. Konsekwencje zmian technologicznych, społecznych czy kulturowych znajdują swoje odzwierciedlenie w tworzonych codziennie obiektach. Na tegorocznej edycji Łódź Design Festival będzie można obejrzeć projekty opowiadające o tym procesie. Specjalnie na festiwal przygotowana wystawa „Konsekwencje” zaprezentuje kolekcję wyselekcjonowanych obiektów zaprojektowanych jako odpowiedź na istotne problemy, z którymi mierzą się współczesne społeczeństwa. Na wystawie prześledzić będzie można proces powstawania prezentowanych produktów i zastanowić się nad tym, jakie są największe ryzyka i wyzwania stojące przed tworzącymi je projektantami. Podziwiając efekt ich pracy każdy będzie mógł ocenić, w jakim stopniu udało im się odpowiedzieć na realne potrzeby użytkowników.

W ramach ŁDF 2015, po raz pierwszy w Polsce pokazany zostanie projekt „Hidden Heroes. The Genius of Everyday Things” przygotowany przez Vitra Design Museum. To prezentacja ponadczasowych przedmiotów, które często w niezauważalny sposób zmieniają nasze życie. Oparte na idei prostoty i pomysłowości, w niezmienionej od dziesiątek lat postaci, towarzyszą nam, odpowiadają na codzienne potrzeby. Ze względu na ich stałość, efektywne użycie materiałów oraz użyteczność, są wspaniałymi przykładami trwałości, funkcjonalności oraz estetyki. Na wystawie zaprezentowanych zostanie 36 klasyków wraz opisem historii powstania i analizą ich znaczenia dla współczesnego świata.

Na ŁDF poznamy też ideę „Uwolnić projekt” – to refleksja nad nowym modelem produkcji i dystrybucji dóbr materialnych, opartym o licencję Creative Commons, oraz relacje jakie użytkownik nawiązuje z lokalnym rzemieślnikiem-wytwórcą. Prezentowane podejście do przedmiotu i produkcji jest próbą zgłębienia „ludowości” i „tradycji” w sposób, który nie sprowadza się jedynie do powielania folkowych ornamentów. Uwolnić projekt to refleksja nad naszą relacją z przedmiotami, sposobem ich wytwarzania i użytkowania.

W programie festiwalu znajduje się sporo wydarzeń towarzyszących. Wśród nich są projekty poświęcone Łodzi, których celem jest zaproponowanie rozwiązań poprawiających jakoś życia mieszkańców miasta. Projekt „Reprogramming the City” to poszukiwanie ukrytego potencjału miasta, badanie istniejącej lecz niewykorzystywanej infrastruktury i tworzenie prototypów rozwiązań pozwalających na nowo wykorzystać ją w odmiennym od założonego pierwotnie celu. Projekt realizowany do tej pory w wybranych miastach USA i Europy, tym razem zawita do Łodzi! W ramach ŁDF 2015 odbędą się warsztaty i badania. Efekty późniejszej, całorocznej pracy autora projektu Scotta Burnhama oraz zaproszonych projektantów zaprezentowane zostaną podczas kolejnej edycji festiwalu. Z kolei w trakcie kilkudniowych warsztatów „Mapping the City” dwójka prowadzących wraz z grupą uczestników analizować będzie lokalną identyfikację graficzną, jej wpływ zarówno na Łódź jak i jej mieszkańców. Produktem finalnym warsztatów będą publikacja online oraz papierowy magazyn prezentujące wyniki pracy grupy projektowej.

Konsekwentnie, od pierwszych edycji festiwalu, realizowany jest konkurs „make me!”. Wyróżnione i prezentowane na wystawie pokonkursowej obiekty to nie tylko prezentacja prac najlepszych młodych projektantów, to także szansa na zapoznanie się już teraz z tematami, wokół których w nadchodzących latach koncentrować się może zainteresowanie designerów.

Kolejny stały punkt programu festiwalu to „must have” – wystawa i plebiscyt, które stały się już cenionym znakiem jakości. Wyłaniane są w nim, a potem upowszechniane, najlepsze polskie projekty wdrożone do produkcji. Plebiscyt powstał, aby pokazywać i promować rodzime wzornictwo oraz biznes.

Tradycyjnie duża część programu przygotowana jest z myślą o najmłodszych. „Edukreacja” to cykl wydarzeń prowadzonych z sukcesem już od kilku edycji festiwalu. Organizatorzy dbają o komfort nie tylko dorosłych , ale i dzieci, dzięki czemu Łódź Design Festival jest ciekawym i wciągającym wydarzeniem dla wszystkich. W „Paradyżowej Krainie” dzieci będą mogły rozwijać swoje talenty uczestnicząc w warsztatach, twórczo czas spędzą również w Bawialni i planując wycieczkę po Łodzi z „Niemapą”. Do tego czekać na nich będą spacery po wystawach, gry planszowe… dla każdego z małych gości znajdzie się coś interesującego.

Festiwal swoim zasięgiem obejmuje kilkanaście punktów na mapie miasta. Wiele wydarzeń odbywać się będzie w intrygujących, charakterystycznych dla Łodzi poprzemysłowych przestrzeniach takich jak Księży Młyn czy OffPiotrkowska. Podobnie jak w ubiegłym roku, dwie główne lokalizacje to Art_Inkubator przy ul. Tymienieckiego 3 oraz w dawna tkalnia Marcusa Silbersteina przy ul. Piotrkowskiej 250. Ich aranżację przygotowali Kasia Lewoc (2×3 studiokreatywne) i Paweł Lewoc (PAWILON architekci) we współpracy z partnerami – firmą Willson and Brown oraz Florabo. Organizacja Łódź Design Festival 2015 możliwa jest dzięki współpracy z Urzędem Miasta Łodzi oraz wieloletnim mecenasem – Ceramiką Paradyż.

Więcej na: www.lodzdesign.com

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Nagrody idą w świat!

Nagrody idą w świat!

Warszawa | 30 marca 2024

Poznaliśmy laureatów konkursu Paradyż Designers o zasięgu międzynarodowym!