Twórcza enklawa znanych artystów

– Natura jest dla nas fundamentalnym źródłem inspiracji i energii do działania – mówi malarka Adalina Coromines, która ze swoim partnerem, projektantem Joanem Lao, oraz córką Africą stworzyła w otoczeniu katalońskiej natury twórczą przestrzeń do życia i pracy.

XVII-wieczna posiadłość znajduje się w miasteczku Cruilles w regionie Baix Empordà, w prowincji Girona w Katalonii. Przyjazny klimat, idylliczne otoczenie morza i gór oraz bliskość Barcelony i Francji sprawiły, że to właśnie tu Adalina i Lao postanowili stworzyć twórczą enklawę – wychodzącą poza schematy ostoję dla osób spragnionych bliskości natury, z galerią, miejscem do warsztatów i organizacji wydarzeń kulturalnych.

Oryginalna zabudowa sprzyjała stworzeniu funkcjonalnej przestrzeni, a spełnienie marzeń o życiu w bliskości z naturą zapewniło gospodarstwo obejmujące 25 hektarów nienaruszonej przyrody. Dodatkowym atutem były doskonale zachowane pierwotne struktury budynków, które powstały przy wykorzystaniu dziś już trudnych do odtworzenia technik budowlanych.

Magazyn Design Alive

NR 46 ZIMA 2023

ZAMAWIAM

NR 46 ZIMA 2023

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

DAH NR 11 JESIEŃ 2023NR 45 JESIEŃ 2023

– Zastane warunki nadały naszej pracy niemal archeologiczny wymiar – wspomina czas tworzenia enklawy Joan Lao. Podczas prac renowacyjnych rodzina korzystała wyłącznie z ekologicznych materiałów, maksymalnie wykorzystując oryginalne elementy konstrukcyjne zabudowy.

Ich celem było utrwalenie historycznego charakteru tego miejsca. Natomiast dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii gospodarstwo stało się całkowicie autonomiczne i samowystarczalne – energia elektryczna pochodzi z paneli słonecznych, woda – z wiekowej studni, a ciepło zapewnia piec na drewno.

Na powierzchni 800 metrów kwadratowych zmieściły się: część mieszkalna, pracownia malarska Adaliny, studio Joana, sale konferencyjne, przestrzeń wystawiennicza oraz pomieszczenia warsztatowe.

Adalina Coromines

Urodziła się 13 sierpnia 1963 roku w Barcelonie. Współzałożycielka renomowanego Joan Lao Studio w Barcelonie (1989), które zajmuje się architekturą, wzornictwem oraz projektowaniem wnętrz. Jako samouk zaczęła malować akwarelami, z czasem sięgając również po naturalne pigmenty oraz techniki. W swojej twórczości zwraca uwagę na zagadnienia ochrony środowiska. www.adalinacoromines.com

Joan Lao

Urodzony 3 lipca 1962 roku w Barcelonie. Swoje prace – zarówno architektoniczne, jak i z zakresu wzornictwa – prezentuje między innymi w Hiszpanii, Ameryce Północnej, na Bliskim Wschodzie i w Ameryce Łacińskiej. Jego twórczość jest trudna do skategoryzowania ze względu ogromną wszechstronność. Dużo uwagi poświęca środowisku – dba o to, by jego projekty powstawały w etyczny i ekologiczny sposób. W swoim portfolio ma prawie 3000 projektów. Jego klientami są politycy, biznesmeni, artyści i osoby z wielu różnych branż. Są wśród nich Hiszpanie, a także mieszkańcy Stanów Zjednoczonych, Meksyku i Zjednoczonych Emiratów Arabskich. www.joanlao.com

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Nadmorskie ukojenie

Nadmorskie ukojenie

Gdynia | 12 stycznia 2023

120 m kw. na obrzeżach Gdyni wypełniły ciepłe kolory i funkcjonalne rozwiązania

Naturalnie, że boho

Naturalnie, że boho

Baranów | 10 października 2022

Projektantki z Madde Studio w najnowszym projekcie postawiły na nowoczesne boho

Na okrągło

Na okrągło

Gdynia | 4 października 2022

Na zaproszenie pracowni Magma odwiedzamy dom czteroosobowej rodziny w Gdyni

Siła spokoju

Siła spokoju

Poznań | 19 września 2022

Ten projekt Neostudio jest niczym ożywcza bryza: ascetyczny i elegancki