Twórcza enklawa znanych artystów

– Natura jest dla nas fundamentalnym źródłem inspiracji i energii do działania – mówi malarka Adalina Coromines, która ze swoim partnerem, projektantem Joanem Lao, oraz córką Africą stworzyła w otoczeniu katalońskiej natury twórczą przestrzeń do życia i pracy.

XVII-wieczna posiadłość znajduje się w miasteczku Cruilles w regionie Baix Empordà, w prowincji Girona w Katalonii. Przyjazny klimat, idylliczne otoczenie morza i gór oraz bliskość Barcelony i Francji sprawiły, że to właśnie tu Adalina i Lao postanowili stworzyć twórczą enklawę – wychodzącą poza schematy ostoję dla osób spragnionych bliskości natury, z galerią, miejscem do warsztatów i organizacji wydarzeń kulturalnych.

Oryginalna zabudowa sprzyjała stworzeniu funkcjonalnej przestrzeni, a spełnienie marzeń o życiu w bliskości z naturą zapewniło gospodarstwo obejmujące 25 hektarów nienaruszonej przyrody. Dodatkowym atutem były doskonale zachowane pierwotne struktury budynków, które powstały przy wykorzystaniu dziś już trudnych do odtworzenia technik budowlanych.

– Zastane warunki nadały naszej pracy niemal archeologiczny wymiar – wspomina czas tworzenia enklawy Joan Lao. Podczas prac renowacyjnych rodzina korzystała wyłącznie z ekologicznych materiałów, maksymalnie wykorzystując oryginalne elementy konstrukcyjne zabudowy.

Ich celem było utrwalenie historycznego charakteru tego miejsca. Natomiast dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii gospodarstwo stało się całkowicie autonomiczne i samowystarczalne – energia elektryczna pochodzi z paneli słonecznych, woda – z wiekowej studni, a ciepło zapewnia piec na drewno.

Na powierzchni 800 metrów kwadratowych zmieściły się: część mieszkalna, pracownia malarska Adaliny, studio Joana, sale konferencyjne, przestrzeń wystawiennicza oraz pomieszczenia warsztatowe.

Adalina Coromines

Urodziła się 13 sierpnia 1963 roku w Barcelonie. Współzałożycielka renomowanego Joan Lao Studio w Barcelonie (1989), które zajmuje się architekturą, wzornictwem oraz projektowaniem wnętrz. Jako samouk zaczęła malować akwarelami, z czasem sięgając również po naturalne pigmenty oraz techniki. W swojej twórczości zwraca uwagę na zagadnienia ochrony środowiska. www.adalinacoromines.com

Joan Lao

Urodzony 3 lipca 1962 roku w Barcelonie. Swoje prace – zarówno architektoniczne, jak i z zakresu wzornictwa – prezentuje między innymi w Hiszpanii, Ameryce Północnej, na Bliskim Wschodzie i w Ameryce Łacińskiej. Jego twórczość jest trudna do skategoryzowania ze względu ogromną wszechstronność. Dużo uwagi poświęca środowisku – dba o to, by jego projekty powstawały w etyczny i ekologiczny sposób. W swoim portfolio ma prawie 3000 projektów. Jego klientami są politycy, biznesmeni, artyści i osoby z wielu różnych branż. Są wśród nich Hiszpanie, a także mieszkańcy Stanów Zjednoczonych, Meksyku i Zjednoczonych Emiratów Arabskich. www.joanlao.com

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Siła spokoju

Siła spokoju

Poznań | 19 września 2022

Ten projekt Neostudio jest niczym ożywcza bryza: ascetyczny i elegancki

Śląski monument

Śląski monument

Katowice | 10 sierpnia 2022

Trzy połączone ze sobą pawilony obejmują 734 m kw. Dookoła - kompletna pustka

Kwintesencja prostoty

Kwintesencja prostoty

Wielkopolska | 4 sierpnia 2022

Niezwykła przemiana 20-letniego domu projektu Adama Wysockiego