Śródziemnomorski apartament w Barcelonie

Avinguda Diagonal i Passeig de Gracia z secesyjnymi kutymi lampami projektu Pere Falquesa? To znak, że jesteśmy w stolicy Katalonii. Odwiedzamy apartament w Barcelonie, będący współczesną interpretacją stylu śródziemnomorskiego.

Drewno, marmur, len i wełna w dużym stopniu zdominowały apartament w Barcelonie. Casa B5, zlokalizowany jest w samym sercu tętniącej życiem Barcelony. Pełna zabytkowych kamienic śródziemnomorska metropolia słynna nie tylko dzięki Gaudiemu czy Tàpiesowi. Oferuje także wiele ciekawych i pełnych historii apartamentów. Jeden z nich całkowitej odnowie poddało A Studio Architects z jej założycielką Andreą Arqués na czele.

Magazyn Design Alive

NR 46 ZIMA 2023

ZAMAWIAM

NR 46 ZIMA 2023

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

DAH NR 11 JESIEŃ 2023NR 45 JESIEŃ 2023

Jasne i eleganckie wnętrza domu przywodzą na myśl reinterpretację stylu śródziemnomorskiego, podkreślonego typowo katalońskimi akcentami. Są tu podłogi i meble z drewna dębowego oraz ściany i sufity wykończone ciepłymi białymi tynkami.

– Właściciele poprosili o nowy układ przestrzenny ze względu na nowe potrzeby rodziny. Gotowi byli poświęcić część sypialną, by zyskać bardziej przestronną i uporządkowaną otwartą przestrzeń – informują architekci z A Studio Architects.

Pierwszą jej część stanowi strefa relaksu. Dominującym ją elementem jest długa sofa. Projektanci skierowali ją w stronę kominka wykończonego marmurem Emperador Dark. Ciekawie komponują się z nim dwie nisze poprzecinane półkami. Dodanie dużego, współczesnego, monochromatycznego zielonego dywanu nadało przestrzeni nieco hiszpańskie kolorytu. Jednocześnie kultowy fotel wypoczynkowy Charles & Ray Eames z podnóżkiem elegancko uzupełnia ten pokój.

Część ta płynnie przechodzi w strefę jadalni. Prowadzą do niej dwa kwadratowe otwory boczne i jeden pośrodku. Zapewniają one dodatkowy dostęp dla promieni słońca, którego w Barcelonie przecież nie brakuje, choć w jadalni bez otworów byłoby z nim kiepsko. Brakuje tu okien. Stąd konieczność takiego doświetlenia.

Apartament w Barcelonie potrzebował światła

Zastosowano więc też system ścianek działowych, który umożliwia przedostawanie się naturalnego światła w celu zapewnienia lepszej użyteczności. Aby rozwiązać ten problem, wykorzystano kolekcję drzwi dwuzawiasowych Albed Quadra. Zwracają one uwagę poprzez ciekawą teksturą wypełniających je szyb. Pozwalają one z jednej strony rzucić okiem na kuchnię, z drugiej strony nawiązuje ona do użytych w mieszkaniu tkanin.

Apartament w Barcelonie to nie wariacja zestawień kolorystycznych w stylu Almodovara. Nie można mu jednak odmówić katalońskiej elegancji z delikatną nutą nastroju śródziemnomorskiego stylu.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły: