Szkło w podróży

Riihimaki | jarda ruszczyc

16 kwietnia 2014 | Design | Rzeczy | Sztuka |

Czterdzieści dzieł sztuki z 17 krajów pojawiło się na pierwszej wystawie „European Glass Experience”. Wszystkie łączy jedno – nawiązanie do szklarskiego rzemiosła, które w Europie na długą i piękną tradycję. Na ekspozycji w Muzeum Szkła w Riihimaki są prezentowane również prace twórców pochodzących z Polski.

„European Glass Experience” wystartował jako konkurs w 2013 roku w Wenecji, we współpracy z Consorzio Promovetro Murano (Stowarzyszenie Szklarzy Murano) i Museo del Vetro na Murano (Muzeum Szkła Murano). Współpracują z nim muzea, ośrodki badań i produkcji szkła z Finlandii, Polski, Hiszpanii, Szwecji i Wielkiej Brytanii.

Pierwsza konkursowa wystawa rozpoczęła się pod koniec marca w Finlandii i potrwa do 8 czerwca. To na niej pojawiło się 40 dzieł ze szkła oraz 38 projektów w formie rysunków. To już wyselekcjonowane prace – na konkurs wpłynęło ponad 200 zgłoszeń od młodych twórców zajmujących się na co dzień pracą ze szkłem. Prace oceniali specjaliści z  Włoch, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Polski, Hiszpanii i Finlandii. – Jury wybrało również 38 rysunków, z których wyselekcjonuje 10 najlepszych do realizacji w szkle przez mistrzów sztuki hutniczej szkła z Murano na jesieni 2014 roku. Te obiekty będzie można oglądać na wystawie w Wenecji na wiosnę 2015 roku – informują organizatorzy.

Na ekspozycji w Muzeum Szkła w Riihimaki są prezentowane również prace twórców pochodzących z Polski. W wystawie udział biorą Anna Zima, Pawel Żelichowski, Justyna Turek, Kamila Mróz oraz Agnieszka Bar – jej obiekt Owca oraz koncepcja Motion Blue zakwalifikowano do finału konkursu EGE, które są częścią wędrującej wystawy.

W lipcu 2014 wystawa pojedzie do  Hiszpanii, a wiosną 2015 roku planowana jest finałowa ekspozycja w Museo del Vetro na Murano. Dodatkowe wydarzenia będą kontynuowane w Muzeum Witrażu w Krakowie, podczas  Międzynarodowego Festiwalu Szkła w Stourbridge w Anglii, i w fabryce szkła w Boda Glasbruk w Szwecji.

Więcej: www.egeglass.eu

2Neon_Kamila_MrozNeon – projekt Kamilii Mróz. fot. materiały prasowe

3cloud keeper_justyna_turek_designalive1Clouds Keeper Justyny Turek. fot. materiały prasowe

4cloud keeper_justyna_turek_designalive2Clouds Keeper Justyny Turek. fot. materiały prasowe

 

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Moim językiem jest szkło

Moim językiem jest szkło

Wrocław | 18 października 2023

Artystka i projektantka Agnieszka Bar opowiada nam o pracy i szklanych obiektach

Mazda Design Experience. Młodzi designerzy podbijają świat

Mazda Design

Warszawa | 8 stycznia 2021

Młodzi designerzy podbijają świat w konkursie Mazda Design Experience