Mój kosmos przeniosłam do lasu

Joanna Hawrot stworzyła podmiejski Hawrot Home, w którym spotykają się natura i kultura: moda, sztuka, wzornictwo. Holistyczna formuła tego miejsca zakłada otwartą przestrzeń wypełnioną sztuką i designem, która inspiruje i buduje wspólnotę wartości.

Projektantkę mody znamy przede wszystkim z jej współczesnych interpretacji tradycyjnych japońskich kimon, które powstają we współpracy ze znanymi polskimi artystami. Teraz jednak Joanna Hawrot otwiera nowy autorski koncept – Hawrot Home, który poszerza dotychczasowe pola działania marki o aspekt wnętrzarski. Będzie to inspirujący punkt wyjścia do eksperymentów i poszerzenia kolekcji Hawrot o linię tkanin dla domu – kotar, pościeli, dywanów. Ideą domu jest też promocja polskich twórców poprzez otwarcie na dialog i kooperację.

Magazyn Design Alive

TRÓJMIASTO 2024 WYDANIE SPECJALNE

ZAMAWIAM

TRÓJMIASTO 2024 WYDANIE SPECJALNE

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

NR 12/2024 WYDANIE SPECJALNE

Prywatny rezerwat

Niedaleko Warszawy, na sosnowej działce w dawnej kolonii letniskowej, stanęła czarna minimalistyczna bryła. Spadzisty dach i duże panoramiczne okna dyskretnie harmonizują z otoczeniem drewnianej architektury letniskowej z lat siedemdziesiątych. Autorką projektu jest Joanna Hawrot oraz architekci – Małgorzata Sadowska, Zuzanna Kołakowska i Robert Kępa.

– Dom powstał na oryginalnych fundamentach. Budowaliśmy go z dużym szacunkiem do otoczenia. Mam zmapowane każde drzewo, kamień i zmurszały konar na tej działce. To mój prywatny rezerwat – mówi Joanna Hawrot. – Zaczęliśmy jeszcze w pandemii i jest to rodzaj pamiątki po rewolucji, które wtedy we mnie zaszła. Miałam dużą potrzebę stworzenia miejsca, które będzie spotykało wszystkie moje miłości. Tworząc modę, jestem ze swoimi pomysłami blisko skóry osób, które noszą moje ubrania, a później wykorzystują je jako narzędzie autoekspresji. Hawrot Home ma działać inaczej. Chcę zaprosić gości, aby przejęli na chwilę mój filtr na rzeczywistość, Hawrot Home to przestrzeń, która inspiruje i buduje wspólnotę wartości.

Trudno wyobrazić sobie inny pomysł na dom w lesie niż otwarte, zapraszające wnętrze. Poszczególne pomieszczenia przepływają jedno w drugie, a pachnący las zagląda tu do środka ze wszystkich stron. Przez rozsuwane drzwi tarasowe, ale też kadrowany przez ramy okienne. Z tego powodu nie powieszono tu nic ścianach. Właścicielka nie chciała, aby obrazy konkurowały z widokiem.

Hawrot Home

Japońska tradycja shōji

Parter jest całkowicie otwarty. Przestronny, wysoki salon przechodzi tu w dużą jadalnię i kuchnię. Z kolei pierwsza kondygnacja została zorganizowana na antresoli, wokół zawieszonej nad pierwszym poziomem łazienki. Oddzielona od frontu szklaną ścianą i kotarą jest wspólna dla przylegających do niej z obu stron sypialni.

– Hawrot Home jest o niwelowaniu barier i bliskości, gotowości otwarcia się. Te rozwiązania nie są przypadkowe, choć zdaję sobie sprawę, że nie są dla wszystkich – dodaje Joanna Hawrot.

Kotara, którą gospodyni zaprojektowała specjalnie do tej przestrzeni, we współpracy z Angeliką Markul, nawiązuje do japońskiej tradycji shōji. Może być zasłonięta lub odsłonięta i wtedy, biorąc prysznic, lewitujemy w koronach drzew. Kobaltowy kleks inspirowany testem Rorschacha jest symboliczną zachętą, żeby przyglądać się sobie.

Hawrot Home – sztuka i design

Wnętrze Hawrot Home kolorystycznie kontrastuje z czernią elewacji. Ściany wyłożono surowym drewnem, a spokojna paleta kolorystyczna, w której dominuje złamana biel i pudrowy róż, budują spokojną bazę dla głównych bohaterów – sztuki i wzornictwa.

Znajdziemy tu porcelanowe obiekty Wojciecha Ireneusza Sobczyka i monumentalne rzeźby Angeliki Markul, artystów reprezentowanych przez warszawską galerię Leto. Ich prace wyjęte z oficjalnego, galeryjnego, white cube’a są tu włożone w ekstremalnie nieformalną, intymną i dziką sytuację. Prace rezonują zupełnie inaczej, szybciej, a dzięki temu, że są na wyciągnięcie dłoni, każdy z gości może poczuć, ile rzeczywiście wnoszą do naszego życia.

W Hawrot Home jest też miejsce na design. Lista marek jest długa: meble z manufaktury The Good Living, listwowe oświetlenie Lexavala, totemiczne lampy Michała Korchowca, szkło Agnieszki Bar, ceramika Malwiny Konopackiej, porcelanowe wazony mistrzyni kaligrafii Biho Asai, tkaniny ze studia REST, Nomad czy NAP Back to Craft.

W wielu projektach nieprzypadkowo powtarza się motyw kuli. Jest on także graficznym symbolem tego miejsca. Bo na Hawrot Home można spojrzeć jak na dzieło totalne i dom holistyczny.

– Planuję otwierać go dla szerokiej publiczności, artystów-rezydentów, zapraszać twórców do realizacji commissions – zapowiada właścicielka. Od początku tej przygody towarzyszy mi filozofia ikigai mówiąca o łączeniu pasji i misji. Mój kosmos przeniosłam tutaj, do lasu i zamierzam się nim dzielić.

Hawrot Home sezonowo będzie otwierać się na publiczność w ramach cyklicznych pokazów realizowanych we współpracy z najlepszymi galeriami, będzie także udostępniany artystom-rezydentom. Ambicją projektu jest kreowanie nowej jakości podmiejskich re-treatów, w której kluczowe staje się współdzielenie podobnych pasji i wartości.

Hawrot Home

Joanna Hawrot

Artystka wizualna i projektantka mody. Prowadzi butik Hawrot w Warszawie przy ul. Kopernika. Ma na swoim koncie kilkanaście multimedialnych projektów i artystycznych performansów z pogranicza mody i sztuki. Realizuje filozofię From fashion to Art, której koncepcje i multimedialne realizacje wykładała na Uniwersytecie Marmara w Stambule, Galerii 3331 Chiyoda w Tokio, Galerii Yubi w Nagoi oraz podczas Tatsuno Art Project w Japonii. W swojej twórczości pozostaje wierna japońskiej estetyce polaryzacji, polegającej na wyrażaniu maksymalnej ilości treści w minimalnej formie. W działaniach twórczych sięga do orientalnych inspiracji, przenosząc kulturę i tradycję Azji w przestrzeń nowoczesnej, europejskiej metropolii. Flagowym modelem projektowanym przez Joannę Hawrot jest kimono, interpretowane w kontekście ilustracji, malarstwa i nowych technologii. Od kwietnia 2016 roku Joanna Hawrot pracuje i tworzy w Warszawie, zapraszając do współpracy artystów – ilustratorów, malarzy i performerów.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Moim językiem jest szkło

Moim językiem jest szkło

Wrocław | 18 października 2023

Artystka i projektantka Agnieszka Bar opowiada nam o pracy i szklanych obiektach