Supermłoda sztuka pod młotek [zdjęcia]

Jak i w innych dziedzinach, również w sztuce zaobserwować można nieporządek. Prac jest zbyt wiele, artyści debiutują w podobnym czasie, uczelnie tworzą kolejne kierunki artystyczne, których absolwentami zostają następne rzesze ambitnych chcących kreować czystą sztukę. Powoduje to, iż duża ich część zostaje pominięta, gubiąc się w nadmiarze. Nadzieją są… aukcje.

Aukcja Supermłoda to inicjatywa organizowana od siedmiu lat przez Dom Aukcyjny Polswiss Art, który istnieje od 1990 roku w Warszawie. Przeznaczona jest dla grafików oraz malarzy urodzonych w latach 80. i 90. W tej edycji pod młotek poszła niemalże setka dzieł – wśród niej znalazło się miejsce zarówno dla debiutantów, jak i nazwisk powszechnie znanych kolekcjonerom sztuki.

– Młodzi próbują reklamować się przez internet – budują własne strony, prowadzą blogi, są obecni na Facebooku i Instagramie. Nie są to jednak przestrzenie, w których łatwo spotkać kolekcjonera – podkreśla Agnieszka Gniotek, ekspert Domu Aukcyjnego Polswiss Art. Tym samym potwierdza się teza, iż ze sztuką najlepiej obcować w galeriach.

Grono kolekcjonerskie jest dosyć wybredne i dba o swoje gusta estetyczne szczególnie, lecz wychodzi z coraz większym, choćby finansowym wsparciem dla artystów. Choć cena wywoławcza każdej pracy na Aukcji Supermłoda opiewała na 500 zł. Wiele z nich osiągnęło jednak znacznie wyższy pułap. Najwyższą kwotę, bo aż 5 200 zł uzyskała praca „Psy i papierowe samoloty” Anny Zalewskiej. „City at night” Bartłomiej Kotera wylicytowano za 3 700 zł, a „Córkę wodza” Tomasza Wojtyska za 2 200 zł.

Kuratorka przedsięwzięcia, Agnieszka Gniotek, tłumaczy ten fenomen. – Zmiana to autorzy, którzy w znacznym stopniu dzięki aukcjom zrobili znaczące kariery finansowe. Pięć, a nawet jeszcze dwa lata temu, takich dysproporcji pomiędzy twórcami nie było. W chwili obecnej można wskazać tych, którzy cieszą się wyjątkowym zainteresowaniem kolekcjonerów. – Przykładem może być Paulina Zalewska, której trzy prace przekroczyły granicę trzech tysięcy złotych.

Wystawione prace kreowane były w różnorakich nurtach: od ekspresjonizmu, przez nostalgiczne pejzaże, animalistyczne poszukiwania, po abstrakcyjno-surrealistyczne twory. Wśród kilkudziesięciu artystów wystawiających swoje prace znalazły się także takie nazwiska, jak: Wojciech Brewka, Edyta Hul, Kamila Kuźnicka, Łukasz Gierlak, Bartosz Hoppe-Sadowski, Iza Rogucka, Agnieszka Łapka, Mariusz Dobrogojski, Radosław Jastrzębski, Bartłomiej Górny, Marcelina Rydelek, Paulina Penc czy Damian Kwiatkowski.

O dobrej kondycji polskiej sztuki nowoczesnej przekonuje Iwona Büchner, właścicielka Domu Aukcyjnego Polswiss Art – Jak wiadomo na sztuce współczesnej notuje się największe zwroty inwestycji, a wielu z tych młodych artystów ma szansę rozwinąć swoją karierę artystyczną. I za 10–20 lat tworzyć to, co nazywać będziemy „sztuką współczesną”.

Więcej na: www.polswissart.pl

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Księżniczka kropek

Księżniczka kropek

Tokio | 27 sierpnia 2023

Yayoi Kusama od 70 lat tworzy psychodeliczne, artystyczne światy

Kontekst dla sztuki

Kontekst dla sztuki

Gdańsk | 20 listopada 2022

Agnieszka Leszczyńska-Mieczkowska w rozmowie o roli sztuki we wnętrzach