Strefa ćwiczeń artystycznych

Warszawski biurowiec HOP – przykład zrewitalizowanego postmodernistycznego ducha w skrojonym na współczesność XXI-wiecznym kostiumie – po raz kolejny miło zaskakuje nieszablonowym myśleniem o tradycji, innowacyjności i wartości jakie niesie ze sobą kreatywne myślenie. Powstał tam Apartament Artystyczny.

Syrena Real Estate zarządzająca budynkiem, wraz z jego właścicielem PineBridge Benson Elliott, udostępniły na cele związane z kulturą jedno z nieoczywistych wnętrz HOP. Wytypowane mieszkanie będzie pełnić będzie rolę Apartamentu Artystycznego. Za projekt odpowiada Anna Łoskiewicz z Łoskiewicz Studio, która jest też autorką projektu modernizacji całego biurowca.

Dzięki podpisaniu porozumienia z Muzeum Sztuki Nowoczesnej, w udostępnionym w HOPie Apartamencie Artystycznym zamieszkają artyści z Ukrainy i Białorusi, którzy ze względu na wojnę i autorytarne rządy, nie mają możliwości twórczego działania w swoich krajach.

Pierwszą rezydentką apartamentu została Svitlana Libet, pisarka i dziennikarka zajmująca się sztuką współczesną oraz sztuką ukraińską.

Magazyn Design Alive

NR 47 WIOSNA 2024

ZAMAWIAM

NR 47 WIOSNA 2024

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

DAH NR 11 JESIEŃ 2023

Apartament Artystyczny z widokiem na Pałac Kultury zlokalizowany jest na ostatnim piętrze sześciokondygnacyjnego budynku. Na powierzchni 60 metrów kwadratowych znajdują się w pełni wyposażone i urządzone: salon z aneksem kuchennym, sypialnia oraz łazienka.

– Naszym celem było zaprojektowanie przestrzeni lekkiej, elastycznej, ale też inspirującej – mówi Anna Łoskiewicz z Łoskiewicz Studio.

I dodaje: – Postawiliśmy przede wszystkim na naturalne, organiczne materiały oraz elementy wpływające na ergonomię pomieszczenia jak zasłony, którymi dodatkowo można wydzielić w salonie miejsce do pracy czy odpoczynku. W maksymalnym stopniu wykorzystaliśmy dostępną przestrzeń poprzez zabudowanie szaf i sprzętów, dzięki czemu mieszkanie jest minimalistyczne, wizualnie wyczyszczone, ale także niezwykle funkcjonalne.

Apartament Artystyczny w biurowcu HOP

Mieszkanie utrzymane jest w jasnych i ciepłych barwach, klimatu dodaje zastosowane we wnętrzu drewno oraz tkaniny o strukturalnych wzorach. Głównym elementem salonu jest obszerny stół – strefa pracy i spotkań. Mebel został wykonany ze zrecyklingowanych odpadów drewnianych, które pozostały z wyposażenia Apartamentu Artystycznego.

Cichymi bohaterami zrównoważonego myślenia o projektowaniu wnętrza są też piękne drewniane krzesła vintage pochodzące z przełomu lat 70. i 80. Organiczne materiały uzupełnia wyjątkowy dywan utkany z sieci rybackiej. 

Ta przestrzeń pracy twórczej to inicjatywa podjęta przez warszawskie Muzeum Sztuki Nowoczesnej oraz konfederację europejskich muzeów L’Internationale w ramach projektu „Museum of Commons”. Program skierowany jest do osób doświadczonych w pracy w sektorze kultury: artystek, artystów oraz osób zajmujących się animacją kultury i edukacją.

Architektoniczny recykling, czyli jak ze starego biurowca zrobić nowy

Rezydenci HOP będą mieli możliwość współpracy z zespołem Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, a także z Solidarnym Domem Kultury „Słonecznik”.

Więcej o programie rezydencji artystycznych przeczytać można na stronie Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Diuna pełna sztuki

Diuna pełna sztuki

Warszawa | 13 lutego 2024

Odwiedzamy nowe wnętrza kompleksu biurowego zaprojektowane przez Annę Łoskiewicz

Odyseja estetyczna

Odyseja estetyczna

Warszawa | 7 maja 2023

Nieustraszeni dyktatorzy smaku: Anna Łoskiewicz-Zakrzewska i Jacek Kołodziejski

Adres prywatny. Zaglądamy do pracowni artystów

Adres prywatny

Warszawa | 18 września 2020

Wyjątkowy projekt pozwala zerknąć w zakamarki pracowni