Słynna Pininfarina wkracza do Polski


| MAC


2 lipca 2012 | Rzeczy

Słynne włoskie studio projektowe Pininfarina rozpoczyna działalność w Polsce. Znana na całym świecie firma w naszym kraju chce się skupić przede wszystkim na projektowaniu architektury. – Od lat obserwujemy przemysłowy i kulturowy skok jaki ma miejsce w Polsce. To skłoniło nas, aby rozpocząć współpracę z lokalnymi firmami – mówi Paolo Pininfarina, szef studia.

Słynne włoskie studio projektowe Pininfarina rozpoczyna działalność w Polsce. Znana na całym świecie firma w naszym kraju chce się skupić przede wszystkim na projektowaniu architektury. – Od lat obserwujemy przemysłowy i kulturowy skok jaki ma miejsce w Polsce. To skłoniło nas, aby rozpocząć współpracę z lokalnymi firmami – mówi Paolo Pininfarina, szef studia.

Pininfarina to jedno z najsłynniejszych studiów na świecie. Jeśli użylibyśmy porównania z pojęciem fabryki, najbliżej byłoby skojarzyć je z „fabryką snów”, czyli Hollywood. O produktach zaprojektowanych w siedzibie studia pod Turynem marzą konsumenci na całym świecie, tak jak marzeniem wielu jest świat kreowany w kalifornijskich studiach filmowych. I rzeczywiście coś jest na rzeczy: w latach 30. XX wieku, gdy włoskie studio zaczynało podbijać świat, ówczesne gwiazdy Hollywood właśnie w nim zamawiały swoje samochody.

Bo początek marki wiąże się z motoryzacją, a wymienienie wszystkich samochodów, które stworzyli jej projektanci, zajęłoby mnóstwo czasu. Najbardziej znane modele z początków firmy to projekty dla Lancii, Alfa Romeo, Ferrari, Fiata, Volvo, Rolls-Royce, Cadillaca czy Chevroleta. Do dziś studio specjalizuje się w projektach motoryzacyjnych, jednak przez lata bardzo rozszerzyło swoje zainteresowania. Nie ma chyba dziedziny życia, w której nie natknęlibyśmy się na pomysły zrodzone w tym studiu. To np. sprzęt ADG, zegarki, RTV, flakony na perfumy, buty narciarskie a nawet tak gigantyczne przedsięwzięcia, jak stadiony piłkarskie. Niedawno do użytku oddano nowy stadion Juventusu Turyn, za którym stali specjaliści z Pininfariny właśnie.

W Polsce studio pojawi się pod marką Pininfarina Extra. To część Grupy Pininfarina, która jest nie tylko studiem projektowym, ale również ma swoją fabrykę, w której produkuje samochody. W naszym kraju ma skupić się przede wszystkim na projektowaniu architektonicznym, ale również projektowaniu wnętrz, jachtów czy wzornictwie przemysłowym.

– Uważam Polskę za bardzo ważny rynek nie tylko z powodu dobrze prosperującej gospodarki. Przede wszystkim rośnie świadomość tego, że najwyższej klasy wzornictwo przemysłowe jest jednym z istotnych czynników wpływających na sprzedaż i wzrost gospodarki. Polscy konsumenci podróżują po świecie, stają się coraz bardziej świadomi designu i poszukują wyrafinowanych produktów. Od lat obserwujemy przemysłowy i kulturowy skok jaki ma miejsce w Polsce. To skłoniło nas, aby rozpocząć współpracę z lokalnymi firmami. Na polski rynek chcemy przenieść naszą filozofię projektowania, która łączy innowacyjność i wysoką wydajność z elegancją i funkcjonalnością – mówi Paolo Pininfarina, szef studia.

Pininfarina Extra działa od połowy lat 80. O jego powstaniu zdecydowała chęć wykorzystania wiedzy i doświadczenia, zdobytego w ciągu kilkudziesięciu lat działalności, na innych polach niż motoryzacja. W efekcie pracowała już m.in. dla takich marek jak: Acer, Alenia Aeronautica, Ares Line, Bric’s, Calligaris, Coca-Cola, Gorenje, Guerlain, Jacuzzi, Juventus, Lavazza, Petronas, Primatist, Schaefer, Snaidero, Uffix czy Unilever.

Warto pamiętać, że z Grupą Pininfarina współpracują także Polacy, m.in. znany projektant samochodów Janusz Kaniewski.

Więcej: www.extra.pininfarina.com, www.pininfarina.com

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Co nowego w designie, architekturze i sztuce? Polecamy najciekawsze listopadowe wydarzenia

Chodźcie z nami!

Warszawa | 31 października 2020

Polecamy najciekawsze listopadowe wydarzenia

NVIDIA Studio – wydajne laptopy i komputery stacjonarne dla twórców

Twórz gdziekolwiek

Warszawa | 16 października 2020

NVIDIA Studio – wydajne laptopy i komputery stacjonarne dla twórców

Co nowego w designie, architekturze i sztuce? Polecamy najciekawsze październikowe wydarzenia

Kierunek: sztuka!

Warszawa | 1 października 2020

Polecamy najciekawsze październikowe wydarzenia

Co nowego w designie, architekturze i sztuce? Polecamy najciekawsze wrześniowe wydarzenia

Tu trzeba być!

Warszawa | 30 sierpnia 2020

Zobaczcie, jakie wydarzenia polecamy we wrześniu