Rygalik. Istota rzeczy

Gdynia | Łukasz Potocki

8 czerwca 2015 | Design | Ludzie | Wydarzenia |

Jeden z najbardziej uznanych polskich projektantów, Tomek Rygalik, doczekał się retrospektywnej wystawy. Osiągnięcia jego oraz Studia Rygalik przybliży organizowana przez Muzeum Miasta Gdyni wystawa „Rygalik. Istota rzeczy”. Ekspozycja jest wydarzeniem towarzyszącym festiwalowi Gdynia Design Days 2015. Kuratorem ekspozycji jest Anna Maga, a patronat prasowy objął „Design Alive”.

Praktyka w najlepszych światowych firmach i biurach projektowych, m.in. w USA i Wielkiej Brytanii, projekty zrealizowane w wielu ważnych miejscach i instytucjach w Europie oraz działalność pedagogiczna związana z Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie to główne etapy kariery i sfery aktywności Tomka Rygalika (ur. 1976 r. w Łodzi). Wystawa w Muzeum Miasta Gdyni przedstawi najważniejsze prace projektanta – zarówno te pochodzące ze wczesnego okresu praktyki projektowej w Nowym Jorku (głównie drobne przedmioty, np. sprzęt elektroniczny), jak i stanowiące trzon wystawy meble produkowane przez najważniejsze polskie i zagraniczne marki. Wybrane obiekty stworzą narrację związaną z dynamicznym rozwojem drogi twórczej Rygalika, ale bez koncentrowania się na prostej chronologii. Obiekty będą pogrupowane wokół kilku idei, wartości, które stanowią swego rodzaju credo artystyczne projektanta. Pokazanie tych wartości w projektach Tomka Rygalika będzie próbą uchwycenia tytułowej istoty rzeczy. Ważnym elementem wystawy będą także prezentacje multimedialne, które wprowadzą widza w proces projektowy i powstawanie produktu. Przedstawią także zapis dokumentujący innego rodzaju twórczość Tomka Rygalika i pracowni Studio Rygalik, a mianowicie działania w przestrzeni publicznej, pracę dydaktyczną oraz eksperymenty przeprowadzane podczas różnego rodzaju warsztatów.

Tomek Rygalik – studiował architekturę na Politechnice Łódzkiej oraz wzornictwo przemysłowe w Pratt Institite w Nowym Jorku. Współpracował z wieloma firmami projektowymi w Stanach Zjednoczonych, m.in. z Kodakiem, Polarioidem, MTV, PerkinElmer, Dentsply, Unilever, Dupont. Studiował również w Royal College of Art, po czym został pracownikiem naukowym w zespole badawczym przy RCA. W tym samym czasie założył własne studio projektowe z siedzibą w Londynie i Łodzi. Prowadzi zajęcia na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (Platforma PG13). Pełnił funkcję dyrektora artystycznego Comforty – wiodącej polskiej marki meblowej. Obecnie jest dyrektorem artystycznym w firmie Paged. Studio Rygalik – powstało w 2006 roku z inicjatywy Tomka Rygalika. Początkowo funkcjonowało między Londynem a Łodzią. Od 2009 roku Studio mieści się w Warszawie. Do zespołu dołączyła Gosia Rygalik, która w 2012 roku została w studio partnerem. Studio Rygalik realizuje kompleksowe projekty o różnorodnym charakterze. Poza współpracą z przemysłem, Studio Rygalik często angażuje się w projekty realizowane dla instytucji kultury, które pozwalają na działania eksperymentalne. Wśród prac zrealizowanych przez Studio Rygalik znajdują się projekty dla takich firm jak: ABR, Absolut, Artek, Bozar, Comforty, Dupont/Corian, Heal’s, Heineken, Ideal Standard, Iker, Moroso, Noti, Pfleiderer, Profim, Siemens oraz projekty przygotowane specjalnie na Prezydencję Polski w UE. W ciągu ostatnich lat prace Studia zobaczyć można było w Monachium, Nowym Jorku, Tokio, Poznaniu, Warszawie, Walencji i Wiedniu.

Wystawa „Rygalik. Istota rzeczy” zostanie pokazana w ramach cyklu „Polskie Projekty Polscy Projektanci” w Muzeum Miasta Gdyni w dniach 4 lipca-4 października.

01_58_daybedpack1293720px2Daybed, Comforty, 2011. fot. Materiały prasowe

02_GENOTYP_PACK_0152-2Genotyp, Comforty 2010. fot. Materiały prasowe

03_IKEA Lampostolik-2Stolik z oświetleniem, IKEA PS 2014. fot. Materiały prasowe

04_K1_Paged_Studio Rygalik_fot_Marta_Wojtal 2K1, Studio rygalik 2011. fot. Materiały prasowe

05_Paged-UXI_design-Studio_Rygalik_photo-Ernest_Winczyk_0248UXI, Paged Collection 2015. fot. Materiały prasowe

06_Raw_1_Tomek_Rygalik_photo-Moroso-2Raw, Moroso 2006. fot. Materiały prasowe

07_Studio-Rygalik_iSaloni_Mediolan_morosoBull i Dumbo, Moroso 2013. fot. Materiały prasowe

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Bardzo wierzę w proces

Bardzo wierzę w proces

Sobole | 26 sierpnia 2022

Gosia Rygalik o spotkaniu pięciu rzemiosł inspirowanym marką The Balvenie