Wizja ulotnego wspomnienia

Pochodzący z Warszawy młody projektant Szymon Keller swoje zawodowe życie związał z Hiszpanią. Zaprosił nas do Barcelony, aby zaprezentować swoje ostatnie dzieło – przemianę 60-metrowego mieszkania inspirowaną śródziemnomorskim latem, spędzanym nad morzem.

Projekt powstał dla pary planującej przeprowadzić się do mieszkania w zabytkowym, XIX-wiecznym budynku w dzielnicy Eixample. Szymon Keller sięgnął po organiczne formy inspirowane ruchami wody, naturalne wykończenia oraz paletę barw czerpiącą z nostalgicznych zachodów słońca na plaży.

– Ten projekt narodził się jako wizja ze snu, ulotne wspomnienie przekształcone w ponadczasowe doświadczenie – wspomina projektant.

Efekt, który możemy dziś podziwiać, poprzedzał jednak gruntowny remont. Projektant musiał zmierzyć się m.in. ze znaczną krzywizną ścian i zniszczonym sufitem, a także klaustrofobicznym rozkładem funkcji w wąskiej, słabo doświetlonej przestrzeni.

– Konieczne było wzmocnienie podłogi, zamontowanie nowych dźwigarów oraz wymiana okien – zauważa.

Magazyn Design Alive

NR 48 LATO 2024

ZAMAWIAM

NR 48 LATO 2024

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

TRÓJMIASTO 2024 WYDANIE SPECJALNE

Kolejnym krokiem było wyeliminowanie prawie wszystkich ścian wewnętrznych oraz postawienie na amfiladowy układ pomieszczeń.  Witającą gości przestrzeń dzienną, łączącą salon, kuchnię i jadalnię, ze znajdującą się w głębi mieszkania sypialnią, łączy przechodnia łazienka piastująca funkcję korytarza i mini spa. Swobodnemu przenikaniu światła sprzyjają w tym miejscu, odgradzające ją z obu stron drzwi przesuwne z teksturowanego szkła.

Piaskowe stiuki, jasne lastryko i rozbielony dębowy parkiet doskonale uzupełniają lniane zasłony i sofa, bawełniane tapicerowanie krzeseł, a także łukowate framugi w kolorze terakoty i elementy z białego marmuru.

Kontrastem dla rozświetlonej przestrzeni dziennej i nocnej jest łazienka, w której ciemna tonacja ceramicznych płytek nawiązuje do mieniących się odcieni Morza Śródziemnego. Kojący półmrok rozświetla miedziana wanna. – Świeci niczym złota rybka w morskich głębinach – zauważa projektant.

Wśród dodatków uwagę zwracają trójwymiarowy relief w sypialni wykonany przez Paula Bika, kinkiet Eclipse w łazience, stworzony specjalnie na potrzeby tego projektu we współpracy z Crea-Re Studio oraz dzieła lokalnych artystów: obraz w salonie autorstwa Alberta Madauli i rzeźby, które wykonał Vito Montolio.

Dopełnieniem aranżacji są również autorskie projekty Szymona – neonowa lampa Sunburst, która wieczorami otula sypialnię ciepłym blaskiem, przypominającym zachodzące słońce, oraz biały stolik kawowy, konsola z kolekcji Ruins, a także pomarańczowy stolik Lungs w salonie, którego formę i przejrzystość zainspirowały meduzy.

Szymon Keller

Absolwent architektury wnętrz (2012 r.) wzornictwa (2014 r.) na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Doświadczenie zdobywał m.in. w Warszawie, Sztokholmie i Barcelonie, na co dzień współpracuje z wielokrotnie nagradzanym Jaime Beriestain Studio tworząc obiekty na terenie Hiszpanii, Dubaju oraz Nowego Jorku (i nie tylko). Z Hiszpanią związał się jeszcze podczas studiów, podczas rocznego pobytu w ramach programu Erasmus, po obronie pracy dyplomowej (u prof. Jerzego Porębskiego i Tomka Rygalika) w 2014 roku postanowił na stałe zamieszkać w Barcelonie. W ramach swojej indywidualnej działalności porusza się na granicy architektury i sztuk wizualnych, projektując zarówno wnętrza prywatne i hotelowe, jak i obiekty handlowe, czy gastronomiczne.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Pawilon Miesa van der Rohe rozbrzmiewa słowami świata. Za sprawą polskiej artystki. Sami posłuchajcie!

Uniwersalne pytania

Barcelona | 31 lipca 2020

Katarzyna Krakowiak i słowa świata w słynnym pawilonie

Secesja i nowoczesność

Secesja w Eixample

Barcelona | 13 sierpnia 2019

Włoskie studio CaSA zaprojektowało apartament w barcelońskiej kamienicy