Knoll: meble, które zachwycają od pokoleń

Knoll od ponad 80 lat tworzy wyjątkowe meble, zachwycające kolejne pokolenia miłośników designu. Wiele z ich projektów stało się ikonami uważanymi za symbole nowoczesnej estetyki, a nieraz wytyczające nowe kierunki w projektowaniu. 

Najbardziej rozpoznawalne meble Knoll powstały w XX w., a ich projektanci, tacy jak Mies van der Rohe, Eero Saarinen, Harry Bertoia czy Warren Platner, zmienili oblicze meblowego wzornictwa na zawsze. Dzięki połączeniu funkcjonalności z prostą, elegancką formą oraz użyciu nowatorskich materiałów stworzyli meble, które wciąż są modnymi i pożądanymi przedmiotami, o wyjątkowej historii. 

Wiele ponadczasowych kolekcji Knoll można nabyć w sklepie Bakata Design. 

Oto niektóre z kultowych modeli marki Knoll we współczesnej aranżacji.

Knoll_designalive

Barcelona (1929) – Elegancja po królewsku

Fotel Barcelona wraz z towarzyszącym mu często eleganckim podnóżkiem to jedna z najbardziej znanych i rozpoznawalnych form meblarskich w historii designu. Stworzony w 1929 roku przez Ludwiga Miesa van der Rohe, jako element wyposażenia pawilonu niemieckiego, miał służyć wypoczynkowi hiszpańskiej pary królewskiej podczas wystawy międzynarodowej w Barcelonie. Fotel Barcelona to przykład doskonałego połączenia formy i funkcjonalności. Charakteryzuje się on eleganckim, minimalistycznym designem. Użycie szlachetnych materiałów, zarówno nowoczesnych, takich jak stal nierdzewna, jak i klasycznych, np. doskonałej jakości skóra, daje wyjątkowy efekt wizualny. Fotel Barcelona nadaje wnętrzu wyraz i charakter i jednocześnie wnosi powiew klasycznej elegancji.

Knoll_designalive

Diamond (1952) – Geometryczna rzeźba 

Harry Bertoia był artystą i projektantem, którego prace wykraczały zdecydowanie poza granice jednej dziedziny. Zdobył sławę nie tylko jako projektant mebli, ale również jako twórca rzeźb i instalacji. W projekcie fotela Diamond Bertoia połączył talent artystyczny i umiejętności techniczne, tworząc nie tylko funkcjonalny mebel, lecz także prawdziwe dzieło sztuki użytkowej. Tym, co szczególnie zwraca uwagę, gdy patrzy się na fotel Diamond, jest jego geometryczna forma, skonstruowana z drucianych prętów tworzących siatkę. Pomimo nieoczywistego kształtu, przypominającego diament, fotel zaskakuje wygodą. Jest jednocześnie minimalistyczny i nowoczesny, trwały i lekki, doskonale harmonizujący z otoczeniem różnych stref i aranżacji.

Knoll_designalive

Tulip (1957) – Inspirowany naturą

Jednym z głównych założeń projektowych słynnego fińskiego projektanta Eera Saarinena przy kreowaniu kolekcji mebli Tulip było rozwiązanie problemu nieestetycznego chaosu zbyt dużej liczby nóg stołu i krzeseł. Na etapie wstępnych koncepcji powstały setki szkiców i, opracowanych w skali modeli, dzięki którym autor poszukiwał idealnej formy dla swojej koncepcji. W efekcie światło dzienne ujrzała kolekcja Tulip, z charakterystyczną podstawą w kształcie tulipana. Ta minimalistyczna i organiczna kolekcja perfekcyjnie łączy w sobie funkcjonalność i estetykę, oferując zgodnie z zamierzeniami projektanta więcej miejsca na nogi i mniej wizualnego chaosu.

 

Knoll_designalive

Platner (1966) – Jak snopek zboża 

Fotele, stoły i stoliki kawowe z kolekcji Platner to jedno z największych osiągnięć designu w historii wzornictwa XX wieku. Stworzone w latach 60-tych przez amerykańskiego projektanta Warrena Platnera, stanowią zjawiskowe połączenie niezwykłej estetyki oraz niebanalnego rozwiązania konstrukcyjnego. Te pełne wdzięku meble powstały poprzez zespawanie setek wygiętych stalowych prętów i ram, tworzących dekoracyjną konstrukcję, która do złudzenia przypomina snopek złocistego zboża. Można pokusić się o stwierdzenie, że są dla wnętrz tym, czym dla eleganckiej kobiety jest biżuteria.

Gdy piękno, wyczucie proporcji i nowatorskie materiały spotykają się z najwyższą jakością i dbałością o szczegóły, nie dziwi, że wynikiem takiego połączenia są meble wchodzące do kanonu klasyki, wystawiane w muzeach i stające się ikonami designu, inspirujące marki meblowe na całym świecie.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

W ramach spojrzenia

W ramach spojrzenia

Warszawa | 4 lipca 2023

Maria Bulanda tworzy autorskie okulary inspirowane architekturą

Czarodziejska góra

Czarodziejska góra

Bad Gastein | 8 lutego 2023

Piotr Wiśniewski z pracowni weStudio zaprojektował butikowy hotel w Alpach

Boski symbol modernizmu

Boski symbol modernizmu

Barcelona | 1 maja 2022

Historia słynnej ikony architektury – zwiedzamy pawilon Miesa van der Rohe