Studio w kolorze gumy do żucia

W tradycyjnej szwedzkiej willi z lat 30. XX wieku na zielonych przedmieściach Sztokholmu, Malarhojden, mieści się studio włoskiego projektanta Luca Nichetto. W weekendy wypoczywa tu z rodziną!

Studio Luca Nichetto mieściło się wcześniej w mieszkaniu w dzielnicy Midsommarkransen. Ale kiedy właściciel w 2021 roku chciał podnieść czynsz, Nichetto kupił większą nieruchomość na pobliskim przedmieściu. Różowa Willa to typowy, szwedzki drewniany dom z lat 40. XX wieku z dwuspadowym dachem i dużym ogrodem. O ile jednak budynek jest typowy, to formuła w jakiej go zagospodarowano – już nie do końca.

Swoją nazwę „Różowa Willa” zawdzięcza charakterystycznej fasadzie w kolorze gumy do żucia. – W kraju, w którym zawsze jest ciemno i zimno, miło jest mieć trochę bardziej kolorowe otoczenie – tłumaczy projektant.

Diozajnerowi zależało na stworzeniu miejsca do prezentacji swoich prac w przyjaznych, domowych warunkach, zamiast sztywnego biura zaplanował więc wygodne, kameralne środowisko pracy przypominające home office.

– Nie chciałem konwencjonalnej przestrzeni studyjnej, lecz takiej, która w ciągu tygodnia mogłaby być studiem dla mojego zespołu i jednocześnie salonem wystawowym dla naszych projektów, a w weekendy stawałaby się domową posiadłością, z której mogłaby korzystać moja rodzina – wyjaśnia Luca Nichetto.

Magazyn Design Alive

NR 47 WIOSNA 2024

ZAMAWIAM

NR 47 WIOSNA 2024

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

DAH NR 11 JESIEŃ 2023

Dom, biuro, showroom i pracownia krawiecka

We wnętrzu zastosowano oszczędną paletę materiałów i kolorów, które stanowią neutralne tło dla wybranych produktów i mebli zaprojektowanych przez Nichetto dla takich marek jak Offecct, Cassina, Arflex i Bernhardt Design. 

W części dziennej jasnoróżowe ściany i pomalowane na biało podłogi nadają wnętrzu lekkości i przestronności. Sofa Banah Nichetto dla Arflex i lustro Soufflé dla La Manufacture dodają przestrzeni zadzornego charakteru tej przestrzeni. Trzy sypialnie zostały przekształcone w prywatne biuro Nichetto oraz salę konferencyjną i warsztat krawiecki, z którego korzysta jego żona – kostiumografka i krawcowa w Królewskiej Operze Szwedzkiej.

Jedną z najważniejszych atrakcji, jakie przyciągnęły Nichetto do tej nieruchomości jest także przestronny ogród z tarasem. Postawiono tu stół Esedra i krzesła Pluvia marki Ethimo.

Luca Nichetto

Wspólny lunch i możliwość noclegu

Na piętrze poza biurem właściciela znajduje się druga łazienka i duża otwarta przestrzeń do pracy, która ułatwia zespołowi elastyczne użytkowanie. Znajdziemy tu meble, takie jak: niski stolik Torei Nichetto dla Cassina i fotel Nico dla Bernhardt Design, stół Railway, a także krzesła De Padova i Robo firmy Offecct. Zamiast stałych miejsc przy biurkach, pracownicy swobodnie wybierają sobie, gdzie chcą siedzieć. O domowy klimat dba też gospodyni, zatrudniona do opieki nad studiem i przygotowywania posiłków dla zespołu.

– To jak bycie w rodzinie, wszyscy jemy razem lunch i nie siedzimy sztywno jak w biurze — mówi Nichetto. – Chodzi o to, aby stworzyć poczucie wspólnoty.

I dodaje: – Chciałem stworzyć środowisko, w którym mój zespół, moi goście, a w weekendy także moja rodzina, będą czuć się mile widziani i zrelaksowani. To bezpieczna strefa, w której można swobodnie wyrażać myśli, opinie, wątpliwości, bez odczuwania jakiejkolwiek presji. Co więcej, każdy, kto nas odwiedza, jeśli chce, może zostać i przenocować.

W tym celu garaż w piwnicy został przekształcony w samodzielny apartament gościnny o nazwie Chalet, w którym urządzono salon, sypialnię i łazienkę ze szwedzką sauną.

Luca Nichetto

Projektant Luca Nichetto

Włoch urodzony w 1976 roku na wyspie Murano, zwaną wyspą dmuchanrgo szkła, w rodzinie szklarzy. Na poczatku pracował dla Salviati, weneckiej firmy produkującej szkło. W 2006 roku założył w Wenecji multidyscyplinarną praktykę Nichetto Studio, które nadal prowadzi, równolegle z główną siedzibą w Sztokholmie. Nichetto Studio specjalizuje się w projektowaniu przemysłowym i produktowym, a także w kierownictwie artystycznym dla marek projektowych. W jego portfolio znajdziemy ogromną różnorodność – od foteli dla szwedzkiej firmy projektowej Hem, przez dyfuzory zapachów do domu dla florenckiego producenta porcelany Ginori 1735, po projekty okien dla francuskiego luksusowego domu Hermès. W 2011 roku przeniósł się z Wenecji do Sztokholmu, gdzie mieszka ze swoją szwedzką żoną, Asą Carlstedt Nichetto.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Uczta dla oczu

Uczta dla oczu

Sztokholm | 21 marca 2024

Erik Bratsberg zaprojektował restaurację Persona, której wnętrze przypomina dom