Rozmowy o wodzie i architekturze

Światowy Dzień Wody, obchodzony 22 marca, stał się pretekstem do spotkania i dyskusji, która zatoczyła znacznie szersze kręgi, niż tylko zrównoważone gospodarowanie zasobami wodnymi. Organizator wydarzenia, firma Geberit, zaprosił do wymiany poglądów ekspertów związanych nie tylko z ochroną środowiska, ale również architekturą.

Wydarzenie odbyło się w Oranżerii Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie w ramach 24. edycji konkursu Projekt Łazienki 2022. Stąd też wiodący wątek, zarówno części oficjalnej jak i dyskusji kuluarowych, przeplatał się z tematem konkursowym – projektem pałacowej toalety, która zgodnie z zamysłem organizatorów konkursu miałaby powstać w bezpośrednim sąsiedztwie Oranżerii.

– Stawiamy wodę w centrum naszych zainteresowań. Jako Geberit jesteśmy zawodnikiem zdecydowanie długodystansowym – raczej maratończykiem niż sprinterem, to możemy z pełnym przekonaniem stwierdzić, że programy, w które się angażujemy, mające na celu wspieranie ochrony zasobów wodnych, są programami długofalowymi. Równocześnie jesteśmy w nie zaangażowani wszyscy – zarówno pracownicy, jak i klienci w łańcuchu dystrybucji. To właśnie staramy się krzewić i kultywować, a konkurs KOŁO jest jedną z najważniejszych naszych inicjatyw, w których pojawia się element wody i jednocześnie jedną z najdłużej trwających w historii firmy Geberit – powiedział Krzysztof Brzeziński, Dyrektor marketingu Geberit.

Tam, gdzie król piechotą chodzi. Startuje 24. edycja konkursu Koło

O wodzie i architekturze

W gronie zaproszonych ekspertów znaleźli się: dr Paweł Jaskanis – Dyrektor Muzeum Pałacu Jana III w Wilanowie, dr Maciej Żołnierczuk – specjalista ds. ochrony krajobrazu Muzeum Pałacu Jana III w Wilanowie, Krzysztof Brzeziński – dyrektor marketingu firmy Geberit, arch. Agnieszka Kalinowska-Sołtys – członkini zarządu i partner w APA Wojciechowski Architekci, wiceprezeska SARP do spraw środowiska i ochrony klimatu oraz arch. Marta Sękulska-Wrońska – partner w pracowni WXCA, prezeska Oddziału Warszawskiego SARP i sędzina SARP. Spotkanie poprowadziła Katarzyna Jaroszyńska, prowadząca program „Nieoczywiste miejsca” w HGTV Polska oraz cykl „Odpicowane mieszkanie” w Dzień dobry TVN.

Pośród zaproszonych gości znaleźli się również studenci architektury oraz przedstawiciele mediów związanych z architekturą i designem, architekci, jurorzy 24. edycji konkursu KOŁO, a także ambasadorzy marki Geberit.

– Jako juror i inwestor nie chciałbym ograniczać kreacji uczestników, więc powiem tylko tyle: stwórzmy coś niesłychanie oryginalnego i nowoczesnego. Nie tylko w formie, ale także w funkcjach, przesłaniu, może także w oddziaływaniu edukacyjnym, działaniu na wyobraźnię. Każda kreacja jest symboliczna, ponieważ ma za zadanie nieść jakieś przesłanie, ideę – niezależnie od tego, czy powstanie w kształcie minimalistycznym, czy też bardzo rozgadanym, jeśli mowa o skojarzeniach, formach architektonicznych i materiałach, a także o grze światłem, relacji z przyrodą, a nawet ze zwierzętami. Kreacja nie zna granic – apelował podczas swojego wystąpienia Paweł Jaskanis, Dyrektor Muzeum Pałacu Jana III w Wilanowie.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły: