Jubileuszowa edycja konkursu dla młodych architektów

Wystartowała jubileuszowa 25. edycja konkursu „Projekt Łazienki 2023” na zaprojektowanie toalety publicznej, organizowana przez firmę Geberit. Konkurs od początku istnienia zwraca uwagę na problematyczną kwestię toalet publicznych w Polsce. Tym razem zadaniem uczestników będzie zaprojektowanie mobilnej toalety publicznej w zaciszu ogrodu Pałacu Zamoyskich w Warszawie. Zwycięzca konkursu otrzyma 30 000 zł i możliwość zrealizowania autorskiego projektu.

Od niemal 25 lat firma Geberit (wcześniej Koło) organizuje konkurs dla młodych architektów i studentów „Projekt Łazienki”, którego celem jest zwrócenie uwagi na problem deficytu toalet publicznych w polskich miastach. Dotychczas udało się zbudować cztery takie obiekty: w Kazimierzu, Warszawie, Krakowie i Płocku.

W konkursie „Projekt Łazienki 2023” udział mogą wziąć studenci architektury oraz młodzi architekci. Ich zadaniem będzie zaprojektowanie mobilnej toalety publicznej na terenie ogrodu Stowarzyszenia Architektów Polskich SARP, posiadającego siedzibę w zabytkowym Pałacu Zamoyskich przy ulicy Foksal w Warszawie.

Projekt_Łazienki_ 2023_designalive
Identyfikację wizualną konkursu, w tym plakat zaprojektowała Ada Jarzębowska, projektantka graficzna i ilustratorka, absolwentka Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i Facultat de Belles Arts na Uniwersytecie Barcelońskim.

Projekt mobilnej toalety ma stanowić wzorcowe rozwiązanie dla toalet lokalizowanych w cennych przyrodniczo i krajobrazowo terenach parków, sportu i rekreacji i w sąsiedztwie budynków o wysokich walorach architektonicznych, w tym terenów i obiektów objętych ochroną konserwatorską. Warunkiem niezbędnym jest wykorzystanie w projekcie produktów marki Geberit.

Grono powołanych sędziów wyłoni zwycięski projekt oraz przyzna wyróżnienia i nagrody specjalne. W tegorocznej edycji Grand Prix „Projekt Łazienki 2023” wynosi 30 000 zł, a łączna pula nagród to 60 000 zł.

Do grona jury zostali zaproszeni znakomici eksperci:

 • Ewa Kuryłowicz – generalny projektant i wiceprezes Kuryłowicz & Associates, sędzia SARP Warszawa
 • Agnieszka Kalinowska-Sołtys – członek zarządu APA Wojciechowski Architekci, prezes SARP
 • Szczepan Wroński – założyciel i partner pracowni WXCA, członek SARP
 • Szymon Wojciechowski – prezes APA Wojciechowski, Członek SARP
 • Marlena Happach – architektka i urbanistka
 • Dorota Sibińska – architektka, współzałożycielka pracowni architektonicznej Xystudio
 • Agata Twardoch – architektka i urbanistka, profesorka na wydziale architektury Politechniki Śląskiej
 • Jacek Tryc – architekt wnętrz, wiceprezes Stowarzyszenia Architektów Wnętrz
 • Jakub Krzysztofik – architekt i urbanista, prezes SARP Łódź
 • Aleksandra Wasilkowska – architektka, scenografka, właścicielka pracowni architektonicznej Aleksandra Wasilkowska
 • Jerzy Grochulski – prezes SARP w latach 2006–2012, Politechnika Warszawska
 • Przemysław Powalacz – prezes zarządu Geberit

Partnerem tegorocznej edycji konkursu jest Stowarzyszenie Architektów Polskich SARP. Regulamin ze szczegółowymi wytycznymi dotyczącymi projektów, informacjami na temat lokalizacji oraz zasadami nadsyłania zgłoszeń jest dostępny na stronie www.konkurs.geberit.pl.

Prace konkursowe można zgłaszać do 9 maja, wgrywając je poprzez dedykowaną platformę. Uroczyste ogłoszenie wyników będzie miało miejsce 21 czerwca 2023 r.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły: