Pawilon Polski z główną nagrodą na Expo w Dubaju

Pawilon Polski na Expo w Dubaju otrzymał nagrodę the Best Large Pavilion (w kategorii dużych pawilonów) w konkursie World Expo Awards organizowanym przez „Exhibitor Magazine”. Projekt pawilonu to wspólne dzieło polskiej pracowni WXCA i szwajcarskiego studia Bellprat Partner.

– Docenienie naszego dzieła przez międzynarodowe jury ekspertów niezwykle nas twórców cieszy i napawa dumą. Opowieść, którą prowadziliśmy językiem architektury, o polskiej kreatywności inspirowanej naturą, współistnieniu człowieka i natury, naszej wspólnej odpowiedzialności za planetę, sile jedności w różnorodności, jest ważnym głosem w światowej dyskusji, jaka toczy się w Dubaju – mówi Marta Sękulska-Wrońska z pracowni WXCA, współautorka pawilonu.

Piękno zwycięża

Projekt był faworytem od samego początku konkursu. 17 jurorów z całego świata uznało, że to jeden z najbardziej „eleganckich i wysublimowanych pawilonów; dzieło sztuki, dojrzałe, edukacyjne, inspirujące doświadczenie. Pawilon, który niczego nie narzuca odwiedzającym”; jest zrównoważony, subtelny w wyrazie, oddający w piękny sposób, za pomocą metafory ptaków w locie, ideę mobilności.  

Autorzy Pawilonu Polski i wystawy zaproponowali spójną, immersyjną przestrzeń, która zapada w pamięć zwiedzającym. Unikalny motyw – rzeźba kinetyczna przedstawiająca stado ptaków w locie, okalająca budynek i przenikająca do wnętrza obiektu, skłania gości do zatrzymania się i wielozmysłowego doświadczenia tego przestrzennego zjawiska. Pawilon motywuje do eksploracji bogactwa naturalnego, kulturalnego i intelektualnego Polski. Zaprasza do wspólnej fascynacji mądrością natury, poznawania źródeł polskiej kreatywności. Inspiruje i zachęca do zatrzymania się i głębszej refleksji nad wpływem jednostki na losy świata i planety, siłą różnorodności. Pozwala doświadczyć, że każdy z nas jest częścią wspólnoty, a nasze działania mają znaczenie.

W kategorii bardzo dużych pawilonów wygrała Arabia Saudyjska, w średnich Szwajcaria, a w małych Vision Pavilion.

Twórcy budynku i wystawy

Zespół WXCA, Polska: Marta Sękulska-Wrońska, Szczepan Wroński, Michał Czerwiński, Anna Dobek-Lenczewska, Anna Majewska-Karolak, Paulina Kucharska, Małgorzata Gilarska, Piotr Łosek.

Zespół Bellprat Partner, Szwajcaria: Xavier Bellprat, Raphael Barbier, Iwan Funk.

Expo 2020 w Dubaju

Wystawa światowa (Expo) to nazwa cyklicznych ekspozycji prezentujących dorobek kulturalny, naukowy i techniczny krajów i narodów świata. Jednostką organizacyjną Expo jest działające od 1928 roku Międzynarodowe Biuro Wystaw Światowych. Pierwsza wystawa odbyła się w 1751 w Londynie, natomiast dwie kolejne w 1798 i 1802 w Paryżu. Organizatorzy i uczestnicy kolejnych edycji prześcigają się nie tylko w zakresie skali wydarzenia, ale również prezentowanych innowacji. To właśnie z myślą o wystawie w 1889 roku zbudowano wieżę Eiffla. Tegoroczna edycja po raz pierwszy w historii odbyła się na Bliskim Wschodzie. Kolejne odbędą się w Buenos Aires (w 2023 roku) oraz w Osace (w 2025 roku).

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Ziemia obiecana

Ziemia obiecana

Dubaj | 10 kwietnia 2023

Architekt Przemo Łukasik zabiera nas w podróż po wielokulturowym Dubaju