Za nami pierwsza polska edycja prestiżowego konkursu

Za nami pierwsza polska edycja prestiżowego konkursu Brick Award. Jury przyznało nagrody realizacjom, w których zostały wykorzystane materiały ceramiczne.

Brick Award jest przyznawana od 2004 roku w cyklu dwuletnim, a jej organizatorem jest firma Wienerberger – producent ceramicznych materiałów budowlanych. Polska edycja konkursu została powołana do życia, aby promować nie tylko wyjątkowe, lokalne rozwiązania architektoniczne, ale także po to, by wyłonić projekty, które będą reprezentować Polskę w międzynarodowym etapie konkursu.

O nagrodę Brick Award w polskiej edycji rywalizowało 47 realizacji, które powstały po styczniu 2011. Zgłoszone do konkursu obiekty ceramiczne reprezentują architekturę nie tylko największych polskich miast: Poznania, Warszawy, Wrocławia, Katowic i Trójmiasta, ale także mniejszych miejscowości, m.in. Knurowa, Siechnic, Ostrowca Świętokrzyskiego, Rakowni, Stargardu Szczecińskiego czy Lidzbarka Warmińskiego.

– Ceramika budowlana jest jednym z najstarszych tworzyw, które zna świat, i jak dowodzą obecne jej zastosowania – ciągle odkrywczą oraz zaskakującą. Również w rękach polskich architektów, którzy potrafią wydobyć jej nowoczesny wyraz i połączyć go z pamięcią, którą niesie jako materiał stosowany od pokoleń, dający poczucie ciągłości rozwoju kultury oraz jednocześnie podkreślający, co jest tego rozwoju motorem. Jest nim z pewnością innowacyjność, którą najbardziej widać w nagrodzonym przez nas projekcie Małopolskiego Centrum Sztuki zespołu K. Ingarden J. Ewý – Architekci. Cieszymy się, że polska architektura będzie reprezentowana na międzynarodowym forum konkursu takim właśnie twórczym i świeżym rozwiązaniem, zaproponowanym w odwiecznym mieście: Krakowie – przyznaje prof. dr hab. Ewa Kuryłowicz, przewodnicząca jury polskiej edycji Brick Award.

Zwycięzców wyłoniono w trzech kategoriach: Dom wielorodzinny, Budynek użyteczności publicznej oraz Renowacja/Adaptacja/Przebudowa/ Rekonstrukcja.
W pierwszej z nich zwyciężył budynek mieszkalny we Wrocławiu (ul. Grabiszyńska/Inżynierska), autorstwa Biura Projektów Lewicki Łatak. Jury swój wybór uzasadniło oryginalnym połączeniem klasycznego, skromnego modelu zabudowy miejskiej z wyrazistym, wręcz ekspresyjnym wizerunkiem formalnym.
W kategorii Budynek użyteczności publicznej nagrodzono wspomniany już projekt K. Ingarden J. Ewý – Architekci, na wzór którego powstał Małopolski Ogród Sztuki. Nagroda została przyznana za obecne w tym obiekcie niezwykłe podejście do historycznie ukształtowanej formy i materiału, jakim jest cegła, oraz jego twórcze przetworzenie. Główna ściana została ułożona na nowo z ponad stuletnich, oczyszczonych cegieł, a szklana fasada zyskała, dzięki ceramicznym okładzinom. Jury doceniło także umiejętne połączenie współczesnej stylistyki obiektu ze starą, tradycyjną zabudową znajdującą się w jego otoczeniu.

W trzeciej z konkursowych kategorii – Renowacja/Adaptacja/Przebudowa/ Rekonstrukcja – również zwyciężył obiekt z Krakowa. Muzeum Armii Krajowej zyskało nową przestrzeń dzięki adaptacji starych budynków koszarowo-magazynowych, należących niegdyś do kompleksu zaopatrzenia Twierdzy Kraków. Rewitalizację przeprowadziło biuro AiR Jurkowscy – Architekci.

Jury zdecydowało się też na przyznanie wyróżnień w poszczególnych kategoriach. Nagrodzone realizacje zostały jednocześnie oficjalnymi kandydatami do międzynarodowej edycji konkursu Brick Award 2014, którego rozstrzygnięcie odbędzie się późną wiosną przyszłego roku.

Więcej: www.wienerberger.com/brick-award

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

To nie walet, lecz as!

To nie walet, lecz as!

Wrocław | 15 stycznia 2024

Dom studencki autorstwa Kuryłowicz & Associates. Odwiedzamy Wrocław Fabryczną