Retrospektywa modowego geniusza generacji [ZDJĘCIA, WIDEO]

Wizjoner, geniusz, innowator. Tak najczęściej określano brytyjskiego projektanta. Ekspozycja “Alexander McQueen: Savage Beauty” w końcu do obejrzenia w rodzinnym mieście artysty.

Alexander McQueen karierę rozpoczął od współpracy z takimi postaciami jak: Koji Tatsuno czy Romeo Gigli. Z kolei pod własną marką jako pierwszą wykonał kolekcję z 1992 roku, Jack the Ripper Stalks His Victims, która stanowiła jego pracę dyplomową na prestiżowej Central Saint Martins. Potem posypały się propozycje z Givenchy, gdzie był głównym projektantem, czy Guccim. Za swoją działalność otrzymał tytuł Brytyjskiego Projektanta Roku oraz International Designer of the Year.

“Alexander McQueen: Savage Beauty” miała premierę w nowojorskim Museum of Modern Art, stając się jednym z najpopularniejszych wydarzeń w historii instytucji. Wtedy też rodacy projektanta powołali kampanię “Bring McQueen Exhibition Home”. Jak widać, skuteczną. Udało się.

Ekspozycja w Victoria & Albert Museum jest bogatsza od amerykańskiej wersji. 240 eksponatów ułożono chronologicznie w dziesięciu działach odnoszących się do różnych punktów w jego 19-letniej karierze. Stroje pochodzą zarówno z londyńskich domów mody, jak i z prywatnych zbiorów.

“London” i “Romantic Nationalism” pokazują patriotyzm i korzenie artysty, które zawsze podkreślał. “A Gothic Mind” przypomina inspiracje wiktoriańskim stylem i upodobania autora do mroku czy groteski, co widać też w dziale “Cabinet od Curiosities”. Relacje między drapieżnikami i ofiarami analizuje “Romantic Primitivism”. “Romantic Naturalism” pokazuje czerpanie ze świata natury, z kolei “Romantic Exoticism” z egzotycznych części świata. “A Romantic Mind” ujawnia zmianę w konstrukcji sylwetki, podobnie “Voss” praz “Plato’s Atlantis”, gdzie rzemiosło łączyło się z widowiskowością.

Eklektyczne prace uzupełniają nakrycia głowy zaprojektowane przez Phillipa Treacy’ego, a także wyświetlane wizualizacje: filmy z najciekawszymi momentami z pokazów czy… hologram naturalnej wielkości przedstawiający Kate Moss.

Wystawa “Alexander McQueen: Savage Beauty” potrwa do 2 sierpnia 2015 roku. Kuratoruje jej Claire Wilcox.

Więcej informacji na stronie: www.vam.ac.ukPowiązane artykuły:

Luty 2021. Te wydarzenia warto mieć na oku

Czas na zwiedzanie

Warszawa | 30 stycznia 2021

Prezentujemy najciekawsze wydarzenia, które odbędą się w lutym 2021 roku

Rewolucja? Gucci rezygnuje z pokazów. „Nasze lekkomyślne działania spaliły dom, w którym mieszkamy”

Rewolucja Gucci

Rzym | 1 czerwca 2020

Słynna marka rezygnuje z pokazów. Dla oszczędności czy z przekonania?

But. Synonim piękna, przyjemności, ale też bólu [zdjęcia]

Ból przyjemności

Londyn | 29 sierpnia 2015

Kontrowersyjne, zachwycające, nietypowe - buty na wystawach.