Retrospektywa modowego geniusza generacji [ZDJĘCIA, WIDEO]

Wizjoner, geniusz, innowator. Tak najczęściej określano brytyjskiego projektanta. Ekspozycja „Alexander McQueen: Savage Beauty” w końcu do obejrzenia w rodzinnym mieście artysty.

Alexander McQueen karierę rozpoczął od współpracy z takimi postaciami jak: Koji Tatsuno czy Romeo Gigli. Z kolei pod własną marką jako pierwszą wykonał kolekcję z 1992 roku, Jack the Ripper Stalks His Victims, która stanowiła jego pracę dyplomową na prestiżowej Central Saint Martins. Potem posypały się propozycje z Givenchy, gdzie był głównym projektantem, czy Guccim. Za swoją działalność otrzymał tytuł Brytyjskiego Projektanta Roku oraz International Designer of the Year.

„Alexander McQueen: Savage Beauty” miała premierę w nowojorskim Museum of Modern Art, stając się jednym z najpopularniejszych wydarzeń w historii instytucji. Wtedy też rodacy projektanta powołali kampanię „Bring McQueen Exhibition Home”. Jak widać, skuteczną. Udało się.

Ekspozycja w Victoria & Albert Museum jest bogatsza od amerykańskiej wersji. 240 eksponatów ułożono chronologicznie w dziesięciu działach odnoszących się do różnych punktów w jego 19-letniej karierze. Stroje pochodzą zarówno z londyńskich domów mody, jak i z prywatnych zbiorów.

„London” i „Romantic Nationalism” pokazują patriotyzm i korzenie artysty, które zawsze podkreślał. „A Gothic Mind” przypomina inspiracje wiktoriańskim stylem i upodobania autora do mroku czy groteski, co widać też w dziale „Cabinet od Curiosities”. Relacje między drapieżnikami i ofiarami analizuje „Romantic Primitivism”. „Romantic Naturalism” pokazuje czerpanie ze świata natury, z kolei „Romantic Exoticism” z egzotycznych części świata. „A Romantic Mind” ujawnia zmianę w konstrukcji sylwetki, podobnie „Voss” praz „Plato’s Atlantis”, gdzie rzemiosło łączyło się z widowiskowością.

Eklektyczne prace uzupełniają nakrycia głowy zaprojektowane przez Phillipa Treacy’ego, a także wyświetlane wizualizacje: filmy z najciekawszymi momentami z pokazów czy… hologram naturalnej wielkości przedstawiający Kate Moss.

Wystawa „Alexander McQueen: Savage Beauty” potrwa do 2 sierpnia 2015 roku. Kuratoruje jej Claire Wilcox.

Więcej informacji na stronie: www.vam.ac.ukZapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Skandalistka Mary Quant

Skandalistka Mary Quant

Londyn | 26 marca 2023

Historia brytyjskiej projektantki, która szokowała krótkimi spódniczkami

Luty 2021. Te wydarzenia warto mieć na oku

Czas na zwiedzanie

Warszawa | 30 stycznia 2021

Prezentujemy najciekawsze wydarzenia, które odbędą się w lutym 2021 roku

Rewolucja? Gucci rezygnuje z pokazów. „Nasze lekkomyślne działania spaliły dom, w którym mieszkamy”

Rewolucja Gucci

Rzym | 1 czerwca 2020

Słynna marka rezygnuje z pokazów. Dla oszczędności czy z przekonania?