Podróżujące targi Nomad, czyli wystawy przyszłości

Stworzony w 2017 roku przez Giorgia Pace’a i Nicolasa Bellavance’a-Lecompte’a koncept wystawienniczy –  targi Nomad to alternatywa dla standardowych targów sztuki i designu. Mniejsze, bardziej ekskluzywne i odbywające się w wyrafinowanych lokalizacjach targi zapewniają bezpośredni kontakt z artystami i projektantami.

Zamiast wielkich hal i tłumów zwiedzających na Art Basel, Frieze Art Fairs czy FIAC mamy tu szansę na bardziej kameralne doświadczenie. Wyróżnia je wyjątkowy dialog między sztuką, architekturą i designem. Dziewięć edycji targów Nomad odbyło się m.in. w St. Moritz, Monako, Wenecji oraz wirtualnie w Cannes.

Co roku ogłaszana jest nowa lokalizacja, na którą zapraszane są międzynarodowe galerie. Dzięki temu powstają niepowtarzalne wystawy w dobrze dobranych lokalizacjach architektonicznych skierowane do społeczności wymagających profesjonalistów.

Magazyn Design Alive

NR 47 WIOSNA 2024

ZAMAWIAM

NR 47 WIOSNA 2024

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

DAH NR 11 JESIEŃ 2023

Spotkanie ze sztuką i designem odbywa się w historycznych wnętrzach Chesa Planta w St. Moritz, w Villa La Vigie w Monako czy Palazzo Soranzo Van Axel w Wenecji. W każdej limitowanej edycji, trwającej od czterech do pięciu dni, wzięło udział cztery tysiące gości z całego świata.

Oprócz głównego wydarzenia Nomad może pochwalić się szczególnym programem dla VIP-ów, na który składają się rozmowy z projektantami i artystami, zwiedzanie lokalnych zabytków prowadzone przez architektów oraz możliwość obejrzenia prywatnych kolekcji.

– Każda edycja przyciąga wysokiej klasy kolekcjonerów, dzięki czemu uczestniczące w targach galerie zyskują cenne znajomości i w większości sprzedają wszystkie prezentowane prace. Nomad odbywa się w inspirującym, elitarnym kontekście i intymnym otoczeniu, dlatego jest wyjątkowym wydarzeniem w branży – wyjaśniają organizatorzy.

Kluczem do sukcesu jest skala. Artyści i projektanci są dostępni na miejscu, zwiedzają wystawy z resztą uczestników. Dobrze dobrana lista gości, niemal wyłącznie profesjonalni kolekcjonerzy, sprawia, że jest to prawdziwa uczta dla środowiska związanego ze sztuką i designem.

Targi Nomad

Targi Nomad. Alternatywa dla dużych wydarzeń

11. edycja odbyła się w St. Moritz w lutym 2023. Mottem wydarzenia był cytat z Henry Millera – „Celem człowieka nigdy nie jest miejsce, ale sposób widzenia rzeczy”.

Sztukę współczesną i kolekcjonerski design można było oglądać w hotelu Grace La Margna w stylu Art Nouveau w sercu St. Moritz.  Usytuowany tuż nad dworcem kolejowym w sercu St. Moritz i zaprojektowany przez znanego architekta Nicolausa Hartmanna, jest jednym z najbardziej charakterystycznych budynków w okolicy.  

Niekonwencjonalna, różnorodna oferta targów Nomad poszerzyła się  tym razem o „Artists in Flux”, projekt kuratorski, stworzony we współpracy z Gucci, oscylujący wokół pojęć podróży i spotkania.  Wystawa zbiorowa prezentuje prace trzech artystów  – Yvesa Scherera, Loli Montes Schnabel i Tsherina Sherpy – pracujących w różnych mediach. W tegorocznej edycji ważną rolę odegrała także biżuteria, a także unikalne projekty ze szkła Murano, w tym bar, w którym goście mogli wypić koktajl w nocnym krajobrazie. 

Na granicy designu i sztuki

Nomad Capri 2023

Kolejna, dwunasta edycja targów Nomad odbyła się w lipcu 2023 w Certosa di San Giacomo, najstarszym zabytkowym budynku na wyspie Capri. Zbudowany w 1371 roku klasztor, zanurzony w szmaragdowozielonym krajobrazie, tuż nad poszarpanymi, skalistymi klifami, oferuje obłędny widok na Faraglioni i połyskujące Morze Śródziemne. Położony jest zaledwie kilka kroków od centralnego placu wyspy, La Piazzetta, wypełnił się niezwykłymi obiektami designu kolekcjonerskiego w najlepszym wydaniu. 

Pod sklepieniami krużganków, we wnętrzach i w ogrodzie ustawiono instalacje i projekty międzynarodowych artystów, projektantów i galerii z Paryża, Nowego Jorku, Wenecji, Rzymu, Mediolanu. Uwagę przyciągnęły prace rwandyjskiego artysty Cedrica Mizero, włoskiego projektanta Christian Pellizzari, czy amerykańskiego projektanta Mishy Kahna.

I tym razem wydarzenie miało na celu promocję tradycyjnego rzemiosła, oraz zrównoważonego podejścia w sztuce i projektowaniu. Według organizatorów kontynuacja i twórcze odrodzenie wielowiekowych tradycji i know-how, jako kontrapunkt dla masowej produkcji, pomagają tworzyć zrównoważoną przyszłość.  Sztuka, projektowanie i architektura mogą odegrać znaczącą rolę w ochronie środowiska.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Artysta jest argumentem

Artysta jest argumentem

Bielsko-Biała | 13 września 2022

Wystawa poświęcona Andrzejowi Szewczykowi w Galerii Bielskiej BWA

Luty 2021. Te wydarzenia warto mieć na oku

Czas na zwiedzanie

Warszawa | 30 stycznia 2021

Prezentujemy najciekawsze wydarzenia, które odbędą się w lutym 2021 roku