Rem Koolhaas: Kreatywność jest niemożliwa w samotności

Papież światowej architektury zabrał głos o roli architektury w nowych, postpandemicznych czasach. W wywiadzie udzielonym magazynowi „Time” powiedział, że architektura zbyt wiele czasu poświęca metropoliom zamiast skupić się na wartościach wsi.

Rem Koolhaas jest jednym z najbardziej wpływowych architektów współczesnych. W 2000 roku otrzymał Nagrodę Pritzkera, która w świecie architektury ma takie samo znaczenia jak Oskar w świecie filmowym. Holender, zanim jeszcze ktokolwiek wiedział co oznacza dystans społeczny, mówił o przeludnieniu miast i nagromadzeniu 50 proc. światowej populacji w metropoliach oraz związanych z tym problemach. Teraz, w dobie pandemii, temat ten – jego zdaniem – nabrał nowej wagi. – Miasta są naprawdę niebezpiecznymi środowiskami do życia – ostrzegł w wywiadzie dla magazynu „Time”.

– Niezwykle ważne jest, aby zacząć patrzeć niekoniecznie na miasta, ale na zaniedbanie wsi – przekonywał w rozmowie z magazynem i wezwał do przeprojektowania przestrzeni publicznej: – Na całym świecie pojawiają się teraz mechaniczne istoty. Zazwyczaj są ogromne, zazwyczaj prostokątne, zazwyczaj hermetyczne, które tylko od czasu do czasu dzielą przestrzeń z ludźmi.

Właściciel OMA (Office for Metropolitan Architecture) – analizując okres kwarantanny – powiedział, że izolacja w dobie pandemii nie sprzyja architekturze, gdyż „kreatywność jest niemożliwa w całkowitej samotności”. – Dla kreatywności kluczowa jest interakcja – ocenił. – Architekci są zarówno uczniami, jak i katalizatorami ludzkich zachowań.

Cały artykuł można przeczytać tutaj

Powiązane artykuły:

Patagonia nie chce już rosnąć. Jej szef Ryan Gellert: – Klienci powinni nam odsprzedawać nasze produkty

Szczery Ryan Gellert

| 1 lutego 2021

Szef marki Patagonia tłumaczy jak wyhamować rozwój... rozpieszczonej firmy

O tym najczęściej czytaliście w 2020 roku!

Czas podsumowań

Warszawa | 30 grudnia 2020

Oto najpopularniejsze teksty 2020 na portalu „Design Alive"

Targi wciąż niepewne. Niemcy zmieniają kalendarz 2021. Co z Mediolanem?

Przetasowania

Frankfurt nad Menem | 22 września 2020

Messe Frankfurt zmienia harmonogram targowy wiosny 2021

Prof. Marcin Matczak: – Dziś ratunek znowu jest w rozumie

Pandemia autorytetów

Warszawa | 11 sierpnia 2020

– Dziś ratunek znowu jest w rozumie – mówi prof. Marcin Matczak