Niezwykły kurort dla turystów i lokalnej społeczności

Kompleks Potato Head Studios na Bali – zaprojektowany przez znaną holenderską pracownię OMA założoną przez Rema Koolhaasa – jest przeznaczony nie tylko dla turystów, ale także dla lokalnej społeczności. To zupełnie nowa koncepcja i odejście od zwyczajów panujących w tego typu kurortach.

– OMA jest znana z kreowania przestrzeni publicznych i taki też był nasz pomysł na to miejsce: stworzyć rodzaj instytucji kulturalnej, która będzie łączyć to, co publiczne, z tym, co prywatne, gości z mieszkańcami wyspy oraz nowoczesność z tradycyjnym rzemiosłem – tłumaczy założyciel Potato Head, Ronald Akili.

W efekcie, w otoczeniu pokoi gościnnych, baru z widokiem na zachodzące słońce i przestrzeni wystawowej, powstała otwarta przestrzeń prowadząca na plażę, służąca do organizacji festiwali, wydarzeń kulturalnych oraz codziennych zajęć rekreacyjnych, otwarta zarówno dla turystów, jak i mieszkańców.

Magazyn Design Alive

NR 12/2024 WYDANIE SPECJALNE

ZAMAWIAM

NR 12/2024 WYDANIE SPECJALNE

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

NR 47 WIOSNA 2024

– Istota Bali polega na interakcji między różnymi kulturami. Nasz projekt oferuje zarówno prywatne pokoje i udogodnienia, jak i przestrzeń publiczną zachęcającą do wymiany doświadczeń oraz rzucającą wyzwanie pozostałym kurortom, oferującym ekskluzywny wypoczynek w oderwaniu do życia lokalnej społeczności – wyjaśnia architekt i partner OMA, David Gianotten.

Wizualnie kompleks odchodzi od charakterystycznego dla pracowni stylu, stawiając na współpracę z indonezyjskimi rzemieślnikami oraz wykorzystanie elementów lokalnej kultury. Zieleń równoważy betonową strukturę, zaś tam, gdzie tylko było to możliwe, projektanci dążyli do wykorzystania materiałów pochodzących z lokalnych źródeł bądź z recyklingu – tkany sufit w centralnym budynku został na przykład wykonany z plastikowych butelek pochodzących z recyklingu, a lastryko w pokojach powstało z odpadów betonowych.

Więcej na: www.oma.com, www.potatohead.co

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły: