Projektanci Hanczar Studio w hołdzie dla Solpolu

Lata 90. przyniosły Polakom powiew wielkich zmian, nadziei, wolności i odreagowania siermiężnego PRL-u. Zmiany te objawiały się we wszystkich dziedzinach życia, ale najbardziej spektakularnie w sztuce, szczególnie w sztukach projektowych. Projektanci z Hanczar Studio postanowili uczcić zdobycie przez zaprojektowane przez nich krzesło Honza tytułu MustHave 2022. Stworzyli specjalną wersji mebla, odwołującą się do estetyki tamtej dekady i jej słynnego reprezentanta – wrocławskiego Solpolu.

Szymon Hanczar i Przemysław Słowik, autorzy serii Honza, zainspirowani wielobarwnością i pastelową gamą barw, nawiązali do swoistego folkloru modowego, jaki pamiętamy z lat 90. Jednocześnie swoim konceptualnym działaniem oddali hołd jednemu z bardziej znanych, a jednocześnie kontrowersyjnych wrocławskich budynków, jakim był Solpol autorstwa Wojciecha Jarząbka, ojca wrocławskiego postmodernizmu

Minimalistyczna funkcjonalność

– Rozstrzygnięcie konkursu zbiegło się w czasie z rozpoczęciem rozbiórki Solpolu. Zareagowaliśmy więc spontanicznie – przez ostatnich kilka lat to był gorący temat nie tylko we Wrocławiu. Sam obiekt miał równie wielu zagorzałych zwolenników, co zdecydowanych przeciwników. Ci pierwsi, w tym również my i niemal całe polskie środowisko projektowo-architektoniczne, wierzyli, że do rozbiórki nie dojdzie. Kiedy jednak teren został ogrodzony, a prace rozbiórkowe rozpoczęte, było wiadomo, że to już historia. Wielka szkoda, że nie uznano go za architektoniczne „must have” – mówi jeden z projektantów.

Sweet 90 to konceptualne działanie ograniczające się, póki co do wizualizacji, choć w planach jest powstanie kilku fizycznie istniejących egzemplarzy tej specjalnej wersji Honzy. Autorzy z jednej strony chcieli uczcić wyróżnienie w konkursie, ale przede wszystkim uhonorować budynek, który wyjątkowo oddawał ducha lat 90., a niestety znika właśnie bezpowrotnie z mapy stolicy Dolnego Śląska.

Solpol. Kontrowersyjna postmodernistyczna ikona

Solpol. Upadek ikony

Zaprojektowany w 1992 roku przez Wojciecha Jarząbka Solpol w dniu otwarcia był najnowocześniejszym domem towarowym we Wrocławiu. Architekt, choć zdecydował się na nowoczesną stylistykę nie pominął jednak odniesień do okolicznych zabytków. Przeszklona wieża to obraz inspiracji absydą kościoła św. Doroty, stalowe trójkątne elementy – gotyckimi rzygaczami, a narożne wejście stanowi nawiązanie do neobarokowego hotelu Monopol.

W efekcie awangardowy Solpol stał się wielokrotnie nagradzaną, prawdziwą innowacją w świecie polskiej architektury. Lokalni aktywiści wielokrotnie kierowali do Dolnośląskiego Konserwatora Zabytków petycje o wpisanie go na listę zabytków, za każdym razem spotykali się jednak z odmową. W sierpniu 2021 roku podjęto ostateczną decyzję o jego wyburzeniu.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły: