Pritzker Prize dla Shigeru Ban [zdjęcia, wideo]

boston | marcin mońka

26 marca 2014 | Architektura | Ludzie |

Najważniejsza architektoniczna nagroda na świecie – Pritzker Prize – w tym roku znów pojedzie do Japonii. Jej laureatem został Shigeru Ban, znany przede wszystkim jako twórca domów dla osób poszkodowanych w klęskach żywiołowych czy uchodźców.

Japońscy architekci w kilku ostatnich latach mają znakomitą passę w konkursie, który bywa porównywany do Nagród Nobla. Ban jest siódmym laureatem pochodzącym z Japonii. Międzynarodowe uznanie zdobył ze względu na wykorzystywane w projektach materiały, m.in. papier i tekturę. Jednak ostatnie lata to tworzenie obiektów w myślą o najbardziej potrzebujących. A więc ofiar klęsk żywiołowych oraz uchodźców. Jego tanie w realizacji, choć wysokiej jakości projekty, zdaniem jurorów “w pełni odzwierciedlają ducha nagrody”. To właśnie poszukiwania materiałowe, często na granicy eksperymentu wraz z zaangażowaniem humanitarnym sprawiły, że Ban jest jednym z najbardziej cenionych i rozpoznawalnych architektów na świecie.

https://www.youtube.com/watch?v=JK9oikcpAYc

Projekty realizował m.in. dla poszkodowanych w trzęsieniach ziemi, w Kobe (1995), w Indiach (2001) czy na Haiti (2010). Tworzył nie tylko domy mieszkalne ale również obiekty użyteczności, bez których społecznościom trudno byłoby funkcjonować, w tym projekty świątyni. Konstruował także obiekty dla uchodźców w Rwandzie. “Tam, gdzie inni mogą dostrzec wyzwania nie do pokonania, Ban widzi pretekst do działania. Tam, gdzie, inni obierają sprawdzoną drogę, on widzi okazję do innowacji. Ban est zaangażowanym nauczycielem, który jest nie tylko wzorem dla młodego pokolenia, ale także inspiracją” – uzasadniała kapituła.

Japoński architekt przygotowuje także projekty mieszkań i domów prywatnych a także obiektów publicznych. Był m.in. autorem japońskiego pawilonu na Expo 2000 w niemieckim Hanowerze, który w całości został stworzony z tekturowych rur. W ostatnich latach powstały również: filia paryskiego Centre Pompidou w Metz, katedra w nowozelandzkim Christchurch a także sala koncertowa we włoskim L’Aquila – w każdej z tych realizacji wykorzystywał swoje ulubione surowce – tekturę oraz papier.

Ban jest siódmym japońskim architektem z nagrodą Pritzkera. Przed nim otrzymali ją Kenzo Tange (1987), Fumihiko Maki (1993), Tadao Ando (1995), zespół Kazuyo Sejima i Ryue Nishizawa (2010) oraz Toyo Ito (2013).

Więcej: www.pritzkerprize.com

no images were found

Powiązane artykuły:

Shigeru Ban: Nie należę do żadnego kraju

Architekt miłości

Tokio | 13 marca 2015

Shigeru Ban, gwiazda architektury, w rozmowie z "Design Alive".

Unikaty na aukcji w Londynie [zdjęcia]

Ikony pod młotek

londyn | 5 maja 2014

Z londyńskiej aukcji unikatów uzyskano… 5,6 mln funtów!