Z wizytą u mistrza

Pracownia Karola Tchorka (1904–1985) to jedno z najstarszych i najbardziej zasobnych miejsc na mapie Warszawskich Historycznych Pracowni Artystycznych. Po latach prac inwentaryzacyjnych, organizacyjnych i merytorycznych  Muzeum Warszawy udostępniło je zwiedzającym.

Tchorek, rzeźbiarz, twórca portretów i pomników, medalier oraz marszand, podczas II wojny światowej stracił dwie swoje pracownie – na warszawskim Powiślu i w Broku – a także dom i prowadzony w latach 1943–1944 Salon Sztuki Nike.

Pracownię przy ul. Smolnej 36 zbudował na początku lat 50. XX wieku z pozostałości zburzonej oficyny kamienicy. Cześć wyposażenia i detali architektonicznych przeniósł z wcześniejszej pracowni i galerii przy ul. Marszałkowskiej 63.

Magazyn Design Alive

NR 51/2025 UWAŻNOŚĆ

ZAMAWIAM

NR 51/2025 UWAŻNOŚĆ

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

ICONS 2024 WYDANIE URODZINOWE

To właśnie na Smolnej powstały jego najważniejsze dzieła, m.in. Macierzyństwo (1952), nagrobek Władysława Strzemińskiego, Warszawska Jesień (1975) oraz projekt tablic upamiętniających uliczne egzekucje dokonane przez hitlerowców w Warszawie (1949). W przestrzeni zgromadzono także rzeźby, modele gipsowe, projekty oraz pamiątki po prowadzonym przez Tchorka Salonie Sztuki Nike.

Kolekcję uzupełniają dzieła rzeźbiarza ludowego Leona Kudły – wieloletniego przyjaciela Tchorka, oraz archiwalia dokumentujące działalność artysty.

Pracownia Karola Tchorka

W 1985 roku, dzięki staraniom Mariusza Tchorka (1939–2004), syna rzeźbiarza, krytyka sztuki i współzałożyciela Galerii Foksal w Warszawie, oraz wdowy, artystki-tkaczki Zofii Tchorek (1916–2001), Pracownia Karola Tchorka została wpisana do rejestru zabytków.

Po śmierci Mariusza opiekę nad pracownią przejęła jego żona, brytyjska artystka Katy Bentall, która zainicjowała prace badawcze nad spuścizną męża i teścia, a także rozpoczęła porządkowanie archiwów.

Pracownia stała się jej przestrzenią twórczą, a także miejscem wystaw, spotkań i rezydencji artystycznych.

W 2021 roku artystka przekazała Pracownię miastu stołecznemu Warszawie. Dwa lata później dokonała kolejnego daru, uzupełniając zasób Pracowni o archiwum Mariusza, pamiątki rodzinne i pozostałą część historycznego wyposażenia.

Placówka kontynuuje ideę Bentall, traktując przestrzeń jako miejsce spotkań i wymiany intelektualnej.

– Szanując jej wcześniejsze losy, widzimy ją przede wszystkim jako miejsce pracy badawczej i popularyzatorskiej związanej z dorobkiem rodziny Tchorków, realizacji kameralnych form edukacji oraz współpracy instytucjonalnej – mówi Lena Wicherkiewicz, kustoszka Muzeum Warszawy – Chcielibyśmy kontynuować ideę Katy Bentall, która traktowała Pracownię jako przestrzeń spotkań, wymiany intelektualnej i artystycznej – dodaje.

Pracownia Tchorka znajduje się na Smolnej 36 lok. 11 i można ją zwiedzać we wtorki w godz. 10.00–16.00. Bilety dostępne na stronie bilety.muzeumwarszawy.pl oraz w kasie Muzeum Warszawy.

Pracownia Karola Tchorka

Warszawskie Historyczne Pracownie Artystyczne

Pracownia Tchorka jako jedna z pierwszych została w 2014 roku włączona do grona Warszawskich Historycznych Pracowni Artystycznych.

Zespół ekspertów i ekspertek ,działający przy Biurze Stołecznego Konserwatora Zabytków pełni funkcje doradcze i sygnalizuje jednostkom miejskim potrzeby ochrony lokali, które były i są oryginalnymi miejscami pracy warszawskich twórców. Prowadzi także działania mające na celu stworzenie warunków do udostępniania pracowni kolejnym pokoleniom.

Lista Warszawskich Historycznych Pracowni Artystycznych liczy już niemal 50 miejsc i stale się powiększa. 

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Archipelag wyobraźni

Archipelag wyobraźni

Sankt Pölten | 11 lutego 2025

Austriacki plac zabaw, który pokochają dzieci (i dorośli!)

Ikona Warszawy

Ikona Warszawy

Warszawa | 5 lutego 2025

Willa Pniewskiego to jeden z najważniejszych zabytków stolicy

Muzeum Guggenheima udostępniło ponad 200 katalogów o sztuce. Do pobrania za darmo!

Perły sztuki

Nowy Jork | 6 maja 2020

Archiwum Guggenheima udostępniło za darmo 200 katalogów o sztuce