Muzeum Guggenheima udostępniło ponad 200 katalogów o sztuce. Do pobrania za darmo!

Słynne nowojorskie Muzeum Guggenheima (Solomon R. Guggenheim Museum) udostępniło ponad 200 katalogów wystaw, które można bezpłatnie pobrać z jego archiwów!

Najstarsze udostępnione archiwa pochodzą z 1936 roku. Jest to jeszcze z okresu przed przeniesieniem muzeum do ikonicznego budynku zaprojektowanego przez Franka Lloyda Wrighta w 1959 roku. Zawierają największe nazwiska w sztuce nowoczesnej i współczesnej:. Vincent Van Gogh, Pablo Picasso, Vassily Kandinsky, Gustav Klimt, Egon Schiele, Edvard Munch.. Wiele z udostępnionych katalogów związanych jest z wystawami, które uznano za kamienie milowe w rozwoju historii sztuki XX wieku. Wśród nich znalazł się też polski akcent. To katalog z 1970 roku z wystawy Wojciecha Fangora, który jak dotąd był jedynym polskim twórcą, który w Muzeum Guggenheima miał swoją indywidualną wystawę.

W archiwach słynnego nowojorskiego muzeum sztuki współczesnej znajdziemy więcej takich perełek i polskich akcentów. Archiwum można przeszukiwać według artysty, roku, medium i stylu lub ruchu artystycznego. Materiały można pobrać w kilku formatach, w tym na Kindle i w formacie pdf. Trzeba się zarejestrować, aby je pobrać, jednak strona oferuje również opcję, która pozwala kliknąć książkę i wirtualnie przewijać jej strony bez logowania.

Link do archiwum Guggenheima można znaleźć tutaj

***
Trendy, inspirujące wnętrza, najlepsze realizacje w architekturze, nowości ze świata designu i ciekawe rozmowy wprost do Twojej skrzynki!  Zapisz się na nasz newsletter i bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Coraz chętniej kupujemy dzieła sztuki i coraz więcej za nie płacimy

Miliony za sztukę

Warszawa | 5 listopada 2020

Coraz drożej kupujemy dzieła sztuki. Nawet w pandemii

Świadek historii XX wieku

Pawilon Czapskiego

Kraków | 1 października 2016

Znajdziemy tu m.in. stałą ekspozycję przybliżającą życie artysty.