Otwarto unikatowe Muzeum Szkoły Amsterdamskiej

W Kownie, drugim do wielkości mieście Litwy, otwarto Amsterdamo Mokyklos Muziejus (Muzeum Szkoły Amsterdamskiej). Do dyspozycji odwiedzających oddano zabytkowe mieszkanie z 1928 r. będące jedynym przykładem stylu Szkoły Amsterdamskiej na Litwie.

To prawdziwy unikat dla fanów tego nurtu, popularnego w Holandii w latach 1910-1930 i ściśle powiązanego z ruchami Art déco i Art Nouveau.

Przed renowacją mieszkanie mogliśmy oglądać m.in. w hicie HBO „Czarnobyl”. Od emisji serialu, wnętrze zostało pieczołowicie odrestaurowane przez Karolis oraz Petrasa Banysów, inicjatorów powstania muzeum.

– Kupiliśmy je w 2017 roku z myślą o zamieszkaniu w nim – wspomina Karolis Banys. – Kiedy jednak przywróciliśmy wnętrze do stanu z 1928 roku poczuliśmy, że nie należy do nas, tylko do rodziny Henuchasa Pumpianskisa, która je zamieszkiwała do czerwca 1941 roku. Podczas zagłady na Litwie wymordowano niemal całą żydowską ludność w kraju. Zrozumieliśmy, że nie możemy go zatrzymać dla siebie, zamiast tego postanowiliśmy zaprosić do środka szerszą publiczność.

Magazyn Design Alive

TRÓJMIASTO 2024 WYDANIE SPECJALNE

ZAMAWIAM

TRÓJMIASTO 2024 WYDANIE SPECJALNE

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

NR 12/2024 WYDANIE SPECJALNE

Cały budynek, w którym znajduje się muzeum, jest utrzymany w nurcie Szkoły Ansterdamskiej, a jego autorem jest żydowski architekt Jokūbas Peras, zatrudniony przez właścicieli miejscowych zakładów włókienniczych.

Dwupokojowe mieszkanie, w którym urządzono ekspozycję, wyróżniają wysokie sufity, krzywizna ścian oraz dębowy parkiet. Podczas renowacji udało się uratować drzwi z karbowanego szkła, czarne grzejniki kolumnowe, zaokrąglone włączniki światła oraz oryginalną kolorystykę ścian. Oba pokoje wyposażono w meble nawiązujące do stylu Art déco i Szkoły Amsterdamskiej.

Podczas dwugodzinnej wycieczki z przewodnikiem goście mogą poznać architektoniczne szczegóły mieszkania i obejrzeć międzywojenne meble i rzeźby, zaaranżowane na tle odważnej kolorystyki ścian. Część wystawy poświęcono także historii ludności żydowskiej na Litwie, a także metodom, w jakich przeprowadzono renowację.

Muzeum znajduje się pod adresem Vytauto pr. 58-6 w Kownie na Litwie. Otwarte jest od środy do niedzieli, wstęp kosztuje 25  euro. Bilety można rezerwować bezpośrednio na stronie internetowej muzeum.

Ze względu na bogactwo występowania modernistycznej architektury, w 2021 roku Kowno rozpoczęło proces wpisania miasta na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wśród najbardziej znanych obiektów, reprezentantujących ten styl, jest tu m.in. Kasyno Oficerskie, Poczta Główna, kościół pw. Zmartwychwstania Pańskiego czy Muzeum Wojskowe im. Witolda Wielkiego, jak również liczne budynki użyteczności publicznej i domy mieszkalne. W 2022 roku Kowno było Europejską Stolicą Kultury.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Kalejdoskop stylów

Kalejdoskop stylów

Wilno | 22 lutego 2024

Apartament od Plazma Architecture Studio, w którym historia przenika przestrzeń

Muzeum Guggenheima udostępniło ponad 200 katalogów o sztuce. Do pobrania za darmo!

Perły sztuki

Nowy Jork | 6 maja 2020

Archiwum Guggenheima udostępniło za darmo 200 katalogów o sztuce

Świadek historii XX wieku

Świadek historii XX wieku

Kraków | 1 października 2016

Pawilon Czapskiego dołączył do zabudowań Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego