W majestacie prawa i piękna

To zupełnie nietuzinkowa przestrzeń. Nie dość, że wrażenie robi już jej lokalizacja – najwyższy budynek w Unii Europejskiej – to jeszcze jest na czym zawiesić oko. Zobaczcie biuro Greenberg Traurig. To kancelaria projektu architektów z Bit Creative.

Kancelaria prawna Greenberg Traurig mieści się na trzech piętrach Varso Tower. To przede wszystkim unikatowa przestrzeń biurowa, stworzona z poszanowaniem tradycji, a jednak bardzo nowoczesna, oryginalna i funkcjonalna. Uwagę zwraca nie tylko za sprawą estetycznych i funkcjonalnych wnętrz. Do ich wykończenia architekci Bit Creative użyli bowiem kamienia i drewna – materiałów wcale nie tak często spotykanych w biurowych wnętrzach. Wykreowali w ten sposób prestiżowe miejsce, gdzie pierwszoplanową rolę gra sztuka.

– Patrząc na obecne realizacje biur prawniczych, wyróżnić możemy dwa zasadnicze trendy. Kancelarie, które chcą, aby ich wnętrze wyglądało tradycyjnie i wykończone było przy użyciu naturalnych materiałów oraz te, które chcą, aby ich wnętrze nie wyglądało jak typowa kancelaria.

W tym ostatnim przypadku estetyka jest bardziej dowolna. Aranżacje te przypominają projekty z branż IT czy mediowych, a nie typowych kancelarii czy funduszy finansowych – mówi architekt Barnaba Grzelecki z pracowni Bit Creative.

Magazyn Design Alive

NR 49 JESIEŃ 2024

ZAMAWIAM

NR 49 JESIEŃ 2024

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

NR 48 LATO 2024

Stąd mamy wiele nudnych i powtarzalnych kancelarii w starych willach czy kamienicach, w których nobliwości dodaje się niekiedy przez stosowanie celowo skrzypiących podłóg. Projekt Bit Creative niczego nie udaje.

Biuro Greenberg Traurig jest kancelarią, ale wygląda dużo lepiej

Kluczowym elementem, jak w przypadku większości biur prawniczych jest tu reprezentacyjna strefa wejściowa. Recepcja, sale konferencyjne i coffee point tworzą otwartą przestrzeń typu open space, łącząc w sobie funkcję kuluarową, konferencyjną i eventową.

– Postawiliśmy na elegancką przestrzeń, w której dominują jasne i ciepłe barwy. Minimalistyczne w wyrazie wnętrze zostało uzupełnione odważną formą rzeźby i dziełami sztuki, które współgrając ze sobą, dają poczucie obcowania ze sztuką znanego z najlepszych światowych galerii. Całość dopełniają minimalistyczne detale, gra światła i nieoczywiste wykończenie sufitów. – mówi architekt Barnaba Grzelecki z pracowni Bit Creative.

Architekci projektując biuro Greenberg Traurig stworzyli minimalistyczną i przyjazną w odbiorze przestrzeń o ponadczasowym charakterze. Estetyka strefy wejścia wyznaczyła również kierunek wystroju pozostałych części biura. Są one jasne i utrzymane w przyjaznych barwach. Nie mają wywoływać poczucia respektu. Ten zabieg architekci pozostawili kolegom projektującym wnętrza gmachów sądowych. Gra odcieniami beżu stoi tutaj w opozycji do obecnie królującej szarości w projektach biurowych. Jest tu miło i komfortowo. Można tu zamieszkać.

Bardzo ważną rolę w projekcie mają do spełnienia dzieła sztuki, które podnoszą rangę i prestiż przestrzeni nie tylko kancelaryjnych.

– Rzeźba przestrzenna w strefie wejściowej stała się pewnego rodzaju dominantą wnętrza. W subtelny sposób uzupełniła kompozycję przestrzeni. W pozostałych pomieszczeniach wspólnych czy konferencyjnych obrazy na ścianach świetnie wpisują się w przestrzeń, nadając im charakteru. Przy naturalnych barwach i materiałach, jak kamień czy drewno, obrazy przedstawiające linearne, abstrakcyjne kompozycje w ciepłych, lecz intensywnych kolorach idealnie dopełniają estetykę przestrzeni – podsumowuje architekt Jakub Bubel z pracowni Bit Creative.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Harmonia formy i funkcji

Harmonia formy i funkcji

Wrocław | 18 września 2024

Biuro, w którym chce się pracować? Odwiedzamy Profit Development we Wrocławiu

Kreatywna Szpitalna

Kreatywna Szpitalna

Warszawa | 25 lipca 2023

Dot Architekci zaprojektowali siedzibę znanej agencji w stolicy

Bez kompromisów

Bez kompromisów

Warszawa | 6 grudnia 2022

Pracownia Pulva zaprojektowała wnętrza kancelarii PCS Littler