Północna Ściana Warszawy

Warszawa | marcin mońka

27 listopada 2014 | Miejsca | Styl życia |

Unikatowa bryła do złudzenia naśladująca naturalną skałę – najnowocześniejszą ścianę wspinaczkową otwarto w Warszawie.

The North Face Makak Arena – bo taką nosi nazwę – powstała  w nieczynnej hali magazynowej o  gigantycznej powierzchni – 1 tys. mkw. Jej niezwykłą architekturę stworzyli czescy twórcy:  Jiří Rajsky (pomysłodawca ściany) i Jan Havel (konstruktor). Ich dzieło to imponująca ściana z 130 drogami, niektóre z nich liczą nawet 30 metrów. Nawiązanie do Północnej Ściany nie jest przypadkowe – w górach wysokich jest to zazwyczaj najtrudniejsza do zdobycia część góry, a jej pokonanie jest wśród wspinaczy cenione szczególnie.

Już dziś wiemy, że wielkość panelu oraz charakter wspinania przypominają najlepsze rejony wspinaczkowe Europy. Na warszawskie Bielany przeniesiono niemal żywcem formacje skalne występujące w przyrodzie. Są tu więc „zacięcia”, „przewieszki”, „filary”, a nawet „dach” (panel wspinaczkowy zamontowany poziomo, równolegle do podłogi). Obiekt przeznaczony jest zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych wspinaczy, liczących na profesjonalny trening. Dzieci i dorośli, także seniorzy, latem czy zimą, będą mogli się wspinać jak w prawdziwych skałach, nie ruszając się z miasta.

Na Makaku uruchomiono zajęcia, podczas których, pod okiem doświadczonych instruktorów, nauczą się bezpiecznej asekuracji, poznają techniki wspinaczkowe i wspinaczkowy savoir-vivre. – Zależy nam na tym, by Warszawa stała się wspinaczkową stolicą Polski, dlatego szczególny nacisk kładziemy na szkolenie najmłodszych. Stwarzamy im możliwość profesjonalnego treningu, startu w zawodach, a także udziału w obozach i szkoleniach – mówi Tomasz Majchrzak, instruktor Makaka.

Zamiast żmudnego opisu proponujemy trochę liczb. The North Face Makak Arena to:
– 1000 m2 ściany o wysokości 19 metrów
– 40 linii i 130 dróg o długości do 30 metrów, o trudnościach od 4 do 8a+
– „mega” przewieszenie z dachem na całej szerokości hali
– możliwość wspinania z dolną i górną asekuracją
– sekcje sportowe i rekreacyjne dla dzieci, młodzieży i dorosłych
– jedyny w Warszawie 27-metrowy highline pod dachem, podwieszony na wysokości 15 metrów, dwa slacki do ćwiczeń, a także sekcja slackline’owa
– tematyczne warsztaty wspinaczkowe
– bar z pyszną kawą i smakołykami
– sklep ze sprzętem wspinaczkowym, butami i ciuchami
– zgrana ekipa

– Makak to nie tylko ściana, ale również niepowtarzalna atmosfera, którą tworzą odwiedzający nas ludzie. Mamy tu klimat, dzięki któremu czujemy się jak w skałach, czy górach, i który pozwala się nam zresetować po szkole czy pracy – dodaje Tomasz Majchrzak.

O zaletach The North Face Makak Arena można przekonać się codziennie, a na 29 listopada zaplanowano Dzień Otwarty. Już od godziny 10.00 rozpoczną się zabawy i zawody wspinaczkowe dla najmłodszych, także tych niewspinających się nigdy wcześniej. Od godziny 13.00 każdy będzie mógł spróbować swoich pierwszych wspinaczkowych dróg pod okiem instruktorów Makaka. Dla wprawniejszych wspinaczy przygotowano specjalistyczne warsztaty tematyczne, m.in. z dynamicznej asekuracji. Będą też pokazowe zajęcia na slackline. O godzinie 17.00 wystartują zawody wspinaczkowe dla dorosłych.  Do tego cały dzień wspinania gratis,  wspinaczkowe porady, testowanie butów, stoiska z odzieżą i sprzętem wspinaczkowym.

Ściana wspinaczkowa mieści się przy ul. Palisadowej 20/22.

Więcej: www.arenamakak.pl

5makak04_fot_filip_klimaszewski

4makak03_fot_filip_klimaszewski

3makak05_fot_arena_makak

2makak02_fot_filip_klimaszewski

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Amfiteatr Brain Embassy. Nowy dom dla sztuki

Dom dla sztuki

Warszawa | 5 października 2020

Nowe miejsce spotkań projektu studia mode:lina