POLKI Hidden Power

Austin |

4 listopada 2019 | Sztuka | Wydarzenia

Kobiecość według polskich artystek i projektantek – wystawa „POLKI Hidden Power” na Austin Design Week

Kolejna odsłona wystawy „POLKI Hidden Power” przedstawia prace zarówno polskich ilustratorek, jak i projektantek – ceramiczek, które odnoszą się do tematu kobiecości. Na ekspozycji zorganizowanej w ramach Austin Design Week amerykańska publiczność zobaczy również obiekty, które same w sobie manifestują siłę kobiecą i stają się ważnym nośnikiem idei. Niezwykle kreatywny, damski zespół stworzył wydarzenie, które nie tylko pokaże polskie wzornictwo i sztukę, ale przede wszystkim bierze udział w ciekawej dyskusji na temat roli kobiet w polskim społeczeństwie.

– Kiedy przyglądałam się pracom polskich kobiet, pochłonęła mnie intymność małych, codziennych spraw: włosów na ciele, nadwagi, medytacji, wychowywania dzieci czy pielęgnacji roślin domowych, podniesionych do rangi doświadczenia godnego ekspresji. Niezwykła odwaga, by dostrzec to, co zwykle bywa przeoczone. To właśnie jest ukryta moc (hidden power) – mówi współtwórczyni wystawy, Carol Flueckiger z Texas School of Arts.

W ramach „POLKI Hidden Power” prezentowane będą prace: Basi
Grzybowskiej, Izy Kaczmarek–Szurek, Aleksandry Morawiak, Magdaleny Pankiewicz, Sabiny Samulskiej, Eweliny Skowrońskiej, Marii Jeglińskiej, Malwiny Konopackiej, Kaji Kusztry. Koncepcja wystawy, której kuratorką jest Monika Brauntsch, powstała przy współpracy z artystką Eweliną Skowrońską oraz Carol Flueckiger, Associate Professor z TTU School of Art, Texas Tech University. Wystawa prezentowana był już podczas San Francisco Design Week oraz w Museum of Texas Tech University, gdzie towarzyszyły jej wizyty studyjne oraz pokaz filmów feministycznych, zorganizowany przez TTU Women’s and Gender Studies.

Jeglinska Maria_hi_res

Autorka: Maria Jeglińska

Malwina konopacka_hi res

Autorka: Malwina Konopacka

Basia_Illustration_hi_res

Autorka: Basia Flores

Ewelina_skowronska_SG_hi res

Ewelina Skowronska_Corporeal Alchemy

Autorka: Ewelina Skowrońska

aleksandra_morawiak_hi_res

Autorka: Aleksandra Morawiak

Magdalena Pankiewicz_ADW

Autorka: Magdalena Pankiewicz

Izabela_Szurek_hi_res

Autorka: Iza Kaczmarek-Szurek

kaja Kusztra_Great Inventors_hi res

Autorka: Kaja Kusztra