Klimat dla piątki

Dwupiętrowy dom w Northcote w południowej części australijskiego stanu Wiktoria powstał dla pięcioosobowej rodziny. Stworzenie rozwiązania, które idealnie wpisze się w jej potrzeby wymagało ścisłej współpracy dwóch pracowni – MRTN Architects, odpowiedzialnej za ukształtowanie bryły, oraz Brave New Eco, która przygotowała aranżację wnętrz.

Aby zapewnić mieszkańcom odpowiednią dozę prywatności, ale także umożliwić im wspólne spędzanie czasu zarówno wewnątrz domu, jak i poza jego murami, architekci postanowili rozplanować funkcje wokół zewnętrznego dziedzińca znajdującego się tuż za wejściem do domu.

– Nasi klienci często pracują z domu, a ich dzieci to nastolatki wymagające niezależności, mimo że wciąż mieszkają pod dachem rodziców – zauważa Antony Martin kierujący zespołem MRTN Architects.

Projektanci inspirowali się przy tym niewielkimi włoskimi i francuskimi wioskami, tworząc zwarty układ wewnętrznych i zewnętrznych ścieżek prowadzących do poszczególnych stref. – Oprócz sposobu w jaki się po nich poruszamy, inspirowała nas również ich sfera wizualna – dodaje architekt.

Magazyn Design Alive

NR 47 WIOSNA 2024

ZAMAWIAM

NR 47 WIOSNA 2024

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

DAH NR 11 JESIEŃ 2023

Tak pomyślany projekt West Bend House dał efekt pełen ciepła i komfortu. W dużej mierze złożyło się na to połączenie zieleni z drewnem oraz odsłoniętą cegłą. Nawiązuje ona do najstarszego budynku w Northcote, pochodzącego z 1853 roku, który wcześniej stał w tym miejscu. 

– Cała dzielnica otoczona jest opieką konserwatorską, nowy dom musiał więc, szczególnie od strony ulicy, nawiązywać do pierwotnego budynku i harmonijnie wpisywać się w sąsiedztwo – zauważa Antony Martin.

Szczegółowa analiza potrzeb rodziny i stylu ich życia zaowocowała wnętrzem, które mimo otwartego planu zapewnia poczucie przytulności i bezpieczeństwa.

Warte uwagi jest również to, co na pierwszy rzut oka jest niewidoczne. Architekci zadbali, aby budynek był jednym z najnowocześniejszych w okolicy, pod względem zastosowanych systemów oraz ekologii. Na dachu znajdują się panele fotowoltaiczne, a do ogrzewania wody służy pompa ciepła. Wszystkie urządzenia dobrano tak, aby były wysoce wydajne przy jednoczesnym niskim poborze energii i wody. Wodę deszczową wykorzystuje się natomiast w toalecie, pralni oraz do nawadniania ogrodu.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Kojące ciemności

Kojące ciemności

West Hobart | 11 lutego 2023

Slow Beam to wypoczynek w towarzystwie sztuki i australijskiej przyrody

Ostoja rodzinnego życia

Ostoja rodzinnego życia

Subiaco | 11 kwietnia 2022

Przebudowa rezydencji z 1908 r. Projekt architektki Beth George dla jej siostry