Odwiedzamy największe dzieła Le Corbusiera!

Urlop się skończył, a nie udało ci się odwiedzić w minione wakacje wszystkiego, co miałeś zaplanowane? Nie martw się. Teraz ulubione zabytki możesz zobaczyć wirtualnie. My wybraliśmy się w podróż przez Europę, obie Ameryki oraz Azję tropem ikonicznych budynków stworzonych przez mistrza modernizmu. Odwiedzamy dzieła Le Corbusier w Google Arts & Culture. Jak to możliwe?

To zdecydowanie jedna z bardziej wdzięcznych inicjatyw zrealizowanych przez Google. Arts & Culture to przedsięwzięcie światowego giganta internetu. Jest ono odpowiedzią na zapotrzebowanie surfujących po sieci turystów. Warto zauważyć, że dzięki niemu otrzymujemy dostęp do całkiem dobrej jakości zdjęć np. eksponatów najsłynniejszych muzeów na całym świecie.

Wszystkie one opatrzone są opisami, co pozwala w wielu przypadkach na odbycie wirtualnej wycieczki po najbardziej interesujących ekspozycjach świata. Dzięki temu można zwiedzić podparyski Wersal czy pekińskie Zakazane Miasto.

Nas tym razem najbardziej zaciekawiła możliwość odbycia wycieczki po najsłynniejszych budynkach projektu słynnego Le Corbusier w Google Arts & Culture.

Mieszkaniowa utopia Le Corbusiera

Odpalamy laptopa i… w drogę!

Taka wycieczka nic nie kosztuje, nie jest szczególnie męcząca i nie wymaga kupowania nie tak tanich dziś biletów lotniczych.

Wystarczy kliknąć link, by przenieść się na stronę startową wirtualnej podróży pod nazwą „Wybierz się na wycieczkę po budynkach modernistycznego architekta Le Corbusiera”. Teraz już wystarczy tylko scrollować ekran w dół, by dowiedzieć się najważniejszych faktów na temat samego projektanta.

Charles-Édouard Jeanneret, który stał się znany jako Le Corbusier. Był szwajcarsko-francuskim architektem, projektantem, malarzem, urbanistą i jednym z pionierów tego, co teraz nazywamy modernistyczną architekturą. Kariera Le Corbusiera trwała pięć dekad. W jej trakcie projektował budynki w Europie, Japonii, Indiach oraz Ameryce Północnej i Południowej. Architekt ukończył swój pierwszy budynek w wieku 18 lat i dalej poświęcał swoje życie zapewnieniu lepszych warunków życia mieszkańcom zatłoczonych miast – czytamy w kulturalnym serwisie Googla.

Po zapoznaniu się z krótkim życiorysem architekta jesteśmy gotowi rozpocząć zwiedzanie. Pierwszym z obiektów wielkiego twórcy, jaki prezentuje serwis jest Villa Jeanneret-Perret w La Chaux-de-Fonds w Szwajcarii. Po zapoznaniu się z krótką notką na temat tej realizacji możemy rozejrzeć się po wirtualnej okolicy budynku. Niestety, na razie Google nie pozwala jeszcze na wejście do środka, ale liczymy, że niebawem uchyli drzwi najbardziej interesujących obiektów na świecie.

Notre Dame du Haut to przełomowe dzieło Le Corbusiera

Le Corbusier w Google Arts & Culture… Zwiedzamy za darmo

Dalej w podobny sposób odwiedzić możemy jeszcze Maison Guiette w Antwerpii czy Villę Savoye we francuskim Poissy, czy marsylski Unite d’habitation. Chwilę potem możemy przenieść się pod argentyński Dom Curutchet w La Plata, by z prędkością światłowodu znaleźć się po chwili w tokijskim Narodowym Muzeum Sztuki Zachodniej projektu mistrza.

– Zostało ukończone w 1959 roku i miało odgrywać rolę symbolu stosunków dyplomatycznych między Japonią a Francją po II wojnie światowej. Był to jedyny projekt Le Corbusiera na Dalekim Wschodzie. Krytycy chwalą budynek jako równie piękny, co dzieła, które zgromadzono na ekspozycji w środku – czytamy w opisie. W sumie Google Arts & Culture pozwala na zwiedzenie dwunastu realizacji papieża modernizmu.

Chandigarh. Dzieło życia Le Corbusiera, które pierwotnie miał tworzyć… Polak

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Autoportret w kamieniu

Autoportret w kamieniu

Capri | 11 grudnia 2022

Historia legendarnej archikony Casa Malaparte i jej ekscentrycznego właściciela

Konstruktor lepszego życia

Konstruktor lepszego życia

Warszawa | 27 listopada 2022

Jean Prouvé to legenda światowego designu. Kim był i skąd wzięła się Prouvémania