Le Corbusier wiecznie żywy

W tym roku mija sto lat od napisania przez Le Corbusiera „W stronę architektury”. Z tej okazji przypominamy sylwetkę jej autora.

Le Corbusier, autor „W stronę architektury”, był dla architektury tym, czym Picasso był dla malarstwa: potężną i egocentryczną siłą twórczą, która na zawsze zmieniła jego dyscyplinę. Jego budowle wzbudzały podziw, czasem kult. Był również krytykowany jako mechanistyczny fanatyk, którego idee inspirowały nieludzkie wieżowce i betonowe dżungle.

Niemniej, „W stronę architektury” – to najbardziej wpływowa książka o projektowaniu budynków od czasów, gdy Witruwiusz napisał swoją „De Architectura” za panowania rzymskiego cesarza Augusta.

Publikacja jest manifestem modernizmu, przekonującym, że piękno i logika maszyn i inżynierii – wiaduktów, liniowców oceanicznych i silosów zbożowych – można zastosować do projektowania budynków.

Estetyczne i intelektualne skutki popularności postulatów słynnego Szwajcara to rzeczywistość, w której wciąż żyjemy. W roku przypadającym na setną rocznicę publikacji słynnej książki, proponujemy kompendium wiedzy o Le Corbusierze oraz modernizmie. 

Potwór czy wizjoner? Oceńcie sami! 

Magazyn Design Alive

NR 47 WIOSNA 2024

ZAMAWIAM

NR 47 WIOSNA 2024

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

DAH NR 11 JESIEŃ 2023

w stronę architektury_designalive

„W stronę architektury”, wyd. Centrum Architektury

Opublikowana jako książka w 1923 roku, oparta częściowo na poprzednich artykułach architekta. Wykorzystując porywające kombinacje fotografii, rysunków i szkiców, książka przedstawia obrazy samochodów i samolotów obok Partenonu i katedry Notre Dame. Określa zasady projektowania zwane „pięcioma punktami architektury”, np. budynki powinny być wznoszone na smukłych filarach zwanych „pilotis”, aby ziemia mogła pod nimi nieprzerwanie przepływać. To z tej książki pochodzi najsłynniejsze stwierdzenie Le Corbusiera, że „dom jest maszyną do mieszkania”. Architekt postuluje tu nowe sposoby budowania miast, z 60-piętrowymi wieżowcami osadzonymi wśród rozległych ogrodów i boisk sportowych, obsługiwanych przez wielopasmowe autostrady, a także wielopiętrowymi blokami „willi-apartamentów”, w których każdy dom ma własny ogród. Le Corbusier zastosował swoje teorie w praktyce w szeregu prywatnych domów w Paryżu i okolicach, w tym Villi Savoye, ukończonej w 1931 r.

Le Corbusier, najbardziej wpływowy architekt w dziejach

Spacer przez Notre Dame du Haut Ronchamp w jakości 4K 

Archikona modernizmu w dziedzinie sakralnej, zaprojektowana w latach 50. przez Le Corbusiera, stała się przełomowym dziełem zarówno w twórczości artysty, jak i w całej architekturze XX wieku. Żelbet okazał się podstawowym budulcem nowych czasów, na nowo definiując słowo sacrum.

W tym kilkunastominutowym filmie zarejestrowanym w jakości 4K wraz z narratorem zwiedzamy wnętrze słynnego kościoła. 

Notre Dame du Haut to przełomowe dzieło Le Corbusiera

 

Oko w oko z Corbu 

Unikalny materiał filmowy nakręcony przez BBC prezentujący reportaż z paryskiego mieszkania autora „W stronę architektury”. 

w stronę architektury_designalive

Nicholas Fox Weber, Le Corbusier: A Life, 2008 

Jedna z pierwszych biografii słynnego architekta. Nicholas Fox Weber pisze o Le Corbusierze, precyzyjnym, matematycznym, praktycznym artyście, którego idealizm – żywy, poetycki, obdarzony wyobraźnią; dyscyplina; i sensualizm znalazły odzwierciedlenie w jego kultowych projektach i pionierskich teoriach architektury i urbanistyki.

Chandigarh. Miasto z poziomu zero

Wirtualne spacery po kultowych realizacjach Le Corbusiera 

Sekcja Arts&Culture Google pozwala na oglądanie ikon architektonicznych papieża modernizmu z perspektywy street view. Widokom towarzyszą krótkie opisy. Do biblioteki widoków można wejść tutaj

w stronę architektury_designalive

Jacque Tati, PlayTime, 1972

Mistrzowska satyra na życie, które planował dla współczesnego społeczeństwa Le Corbusier. Wspaniała choreografia Jacque’a Tati’ego, niemal niema komedia o zamieszaniu w dobie zaawansowanej technologii. Tati osadził uroczo staromodnego Monsieur Hulot wraz z mnóstwem innych zagubionych dusz do zaskakującego współczesnego Paryża. Z każdym centymetrem jego superszerokiej ramy wypełnionej zabawą i pomysłowością, PlayTime jest trwałym zapisem współczesnej epoki, która zbliża się do krawędzi zapomnienia. 

Mieszkaniowa utopia Le Corbusiera

 

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Autoportret w kamieniu

Autoportret w kamieniu

Capri | 11 grudnia 2022

Historia legendarnej archikony Casa Malaparte i jej ekscentrycznego właściciela

Konstruktor lepszego życia

Konstruktor lepszego życia

Warszawa | 27 listopada 2022

Jean Prouvé to legenda światowego designu. Kim był i skąd wzięła się Prouvémania