Noma. Wioska mistrza René Redzepiego

Kopenhaska Noma słynnego szefa kuchni René Redzepiego – wielokrotnie wskazywana jako najlepsza restauracja na świecie – od jakiegoś czasu działa w nowym miejscu, zaprojektowanym przez nie mniej sławnego architekta Bjarke Ingelsa, twórcę pracowni BIG. Wnętrza stworzył David Thulstrup, którego Ingels odkrył na… Instagramie.

Noma, funkcjonująca od 2003 roku w dzielnicy Christianshavn, a ostatnio przeniesiona do nowego budynku na nabrzeżu hipisowskiej Christianii, zasłynęła z własnego sposobu interpretacji kuchni Północy oraz stworzenia, a następnie wyniesienia na wyżyny stylu określanego jako nowa kuchnia skandynawska.

Najważniejszym założeniem projektu architektonicznego było rozwiązanie indywidualnych funkcji restauracji i zorganizowanie ich jako zbioru oddzielnych, lecz połączonych ze sobą budynków. W ten sposób powstała „wioska restauracyjna” składająca się z 11 budynków, wśród których centralne miejsce zajmuje oczywiście kuchnia. Pozostałe budynki pełnią różne funkcje – znajdziemy tu między innymi: szklarnię, piekarnię, pomieszczenie fermentacyjne, kuchnię przygotowawczą, jadalnię czy salon z kominkiem. Goście mają okazję przejść przez każdy z tych obiektów i w ten sposób poznać różne skandynawskie materiały oraz techniki budowlane.

Wokół rozpościerają się ogrody i miejska farma: wyhodowane tu warzywa trafiają prosto na talerze. Wiejska sielanka w mieście. Czy aby na pewno? – Restauratorstwo to jedno z najtrudniejszych zajęć na ziemi – uśmiecha się René.

Więcej na: www.noma.dk

***

Inspirujące wnętrza, najlepsze realizacje w architekturze, nowości ze świata designu, dwa razy w tygodniu w Twojej skrzynce!  Zapisz się na nasz newsletter

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Architekci mają głos!

Architekci mają głos!

Nowy Jork | 17 lutego 2023

Polecamy najciekawsze wystąpienia architektów na popularnych konferencjach TED

Bjarke Ingels przekształcił prom w pływającą rezydencję

Morskie życie

Kopenhaga | 29 grudnia 2020

Piękny dom rodzinny z widokiem na zabytkowy port

Wielka piątka. A w niej szczecińska Filharmonia [zdjęcia]

Wielka piątka

Barcelona | 23 marca 2015

Finałowa piątka Nagród im. Miesa van der Rohe z Filharmonią.