Niezwykły uśmiech

Instalacja The Smile (Uśmiech) była jedną z głównych atrakcji tegorocznej edycji London Design Festivalu. Autorką spektakularnej drewnianej konstrukcji jest Alison Brooks, założycielka słynnej pracowni Alison Brook Architects, znana z zamiłowania do rzeźbiarskich kształtów i dopracowywania najdrobniejszych szczegółów.

Projekt powstał we współpracy z firmą Arup – jedną z najlepszych firm konstrukcyjnych na świecie oraz Stowarzyszeniem Handlowym Amerykańskiego Przemysłu Drewna Liściastego (AHEC). To niezwykłe dzieło, wykonane z klejonego warstwowo drewna tulipanowca amerykańskiego, było można podziwiać na przełomie września i października na terenie Rootstein Hopkins Parade Ground w Chelsea College of Arts.

Korzystając z wiedzy i doświadczenia firmy Arup oraz wykorzystując po raz pierwszy w swojej praktyce, stosowane w budownictwie, panele z klejonego warstwowo drewna liściastego, Alison Brooks stworzyła spektakularną konstrukcję o wymiarach 3,5×4,5×34 m. Kształtem „The Smile” przypomina delikatnie wygiętą, prostokątną w przekroju formę, która jest pusta w środku. I można po niej normalnie spacerować, choć podobnie jak koło, ma ona tylko jeden punkt podparcia. Wchodząc do środka przez wejście umieszczone w miejscu wygięcia, można przejść z jednego końca konstrukcji na drugi, odkrywając nowy rodzaj przestrzeni, która stopniowo wznosi się w kierunku światła.

ahec_designalive - 3

– To najtrudniejsza konstrukcja, jaką kiedykolwiek zbudowano z drewna klejonego warstwowo, w każdym aspekcie wykorzystująca absolutnie maksymalne możliwości tego naturalnego materiału. Znakomicie oddaje prawdziwy potencjał i spektrum możliwych zastosowań amerykańskiego drewna liściastego w budownictwie – stwierdził Andrew Lawrence, dyrektor firmy Arup.

Dla AHEC The Smile, będący wynikiem wieloletnich prac badawczo-rozwojowych, jest zdecydowanie jednym z najważniejszych projektów. – Konstrukcja jest dowodem na to, że amerykańskie drewno liściaste może odgrywać wiodącą rolę w rewolucji związanej z wykorzystaniem drewna jako materiału budowlanego – zauważył David Venables, dyrektor AHEC na Europę. – Wszystkie nasze wcześniejsze projekty stworzone z okazji LDFl, czyli Timber Wave, Out of the Woods, Endless Stair oraz The Wish List spotkały się z wielkim zainteresowaniem. Jednak to The Smile stanowi zdecydowanie najbardziej zaawansowaną, wybiegającą w przyszłość konstrukcję.

Więcej na: www.americanhardwood.org

ahec_designalive - 5

ahec_designalive - 2

ahec_designalive - 6

ahec_designalive - 9

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Zobaczcie co stworzyli najlepsi projektanci na świecie, w tym Polka!

Połączeni

Londyn | 15 września 2020

Najlepsi projektanci świata (w tym Polka!) we wspólnym projekcie

Szpital może być przyjazny. Przykład? Terapia zielenią w Maggie’s Centre

Terapia zielenią

Leeds | 1 września 2020

W Leeds powstała zanurzona w zieleni siedziba Maggie’s Centre

Maria Jeglińska w szacownym gronie najlepszych projektantów świata

Połączeni

Londyn | 9 czerwca 2020

Maria Jeglińska w szacownym gronie najlepszych projektantów świata