Szpital może być przyjazny. Przykład? Terapia zielenią w Maggie’s Centre

Maggie’s Centre, organizacja charytatywna zapewniająca wsparcie osobom dotkniętym chorobą nowotworową, zleciła Heatherwick Studio utworzenie nowego centrum w Leeds, położonego na terenie kampusu St. James’s University Hospital.

Budynek jest wprost zanurzony w zieleni – został zaprojektowany jako przedłużenie ogrodu, oferując przyjazną przestrzeń, daleką od charakterystycznego, przytłaczającego klimatu szpitalnego. – To była dla nas szansa na stworzenie niezwykłego środowiska, które będzie napełniać gości nadzieją i wytrwałością podczas walki z chorobą – mówi Thomas Heatherwick, słynny brytyjski projektant i założyciel Heatherwick Studio.

Budynek jest dosłownie zanurzony w zieleni. Ogród na dachu, zaprojektowany przez Balstona Agiusa, przypomina lasy w hrabstwie Yorkshire i tworzą go lokalne gatunki roślin, a także obszary zimozielone, które zapewniają kolor w miesiącach zimowych. Rośliny wypełniają również liczące 462 metry kwadratowe wnętrze ośrodka, pnąc się po balustradach. Maggie’s Leeds zaprojektowano jako grupę trzech konstrukcji przypominających ogromne grzyby, zbudowaną na pochyłym terenie, z której każdy człon obejmuje inną salę doradczą. Otaczają one serce ośrodka – kuchnię – a także miejsce spotkań towarzyskich, zajęć grupowych, bibliotekę i salę do ćwiczeń. Konstrukcję budynku stworzono z prefabrykowanego drewna świerkowego. Porowate materiały, takie jak tynk wapienny, pomagają utrzymać wilgotność w naturalnie wentylowanym budynku, dzięki starannemu rozplanowaniu formy.

Maggie’s Centre to sieć obiektów medycznych powstałych według pomysłu słynnego krytyka i badacza architektury, Charlesa Jencksa, który w ten sposób chciał uczcić pamięć zmarłej na raka żony. Wśród pozostałych lokalizacji znajdziemy również wyjątkowy oddział w brytyjskim mieście Oldham – pierwszy na świecie budynek wzniesiony z klejonego warstwowo drewna liściastego.

Więcej na: www.heatherwick.com www.maggies.org

heatherwick_studio_designalive (3)

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Zobaczcie co stworzyli najlepsi projektanci na świecie, w tym Polka!

Połączeni

Londyn | 15 września 2020

Najlepsi projektanci świata (w tym Polka!) we wspólnym projekcie

Maria Jeglińska w szacownym gronie najlepszych projektantów świata

Połączeni

Londyn | 9 czerwca 2020

Maria Jeglińska w szacownym gronie najlepszych projektantów świata