Myszka Miki nowej generacji sampluje dźwięki z otoczenia [wideo]

Mikifon to interaktywna, kinetyczna rzeźba audiowizualna, inspirowana postacią Myszki Miki, stworzona przez grupę panGenerator na zamówienie Disneya. Instalację można było już oglądać w Muzeum dla Dzieci w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie, a teraz rzeźba ruszyła do innych miast, w tym za granicę.

Myszka Miki jest ikoną, która cieszy się sympatią widzów w każdym wieku i w niemal wszystkich zakątkach globu. Miki wielokrotnie stawał się inspiracją artystów, m.in. Andy’ego Warhola, Roya Lichtensteina czy Damiena Hirsta. Tym razem polski oddział Disneya zaprosił do współpracy projektantów. Członkowie grupy panGenerator stanęli przed otwartym zadaniem: twórczej interpretacji Mikiego. Efektem ich pracy miała być interaktywna instalacja, która połączy energię, radość i zabawę – elementy nieodłącznie kojarzone z Mikim. Najważniejszą inspiracją stały się rozpoznawane przez wszystkich, okrągłe uszy Myszki. I to właśnie uszy nadały dalszy kierunek poszukiwaniom, których ostatecznym rezultatem jest Mikifon.

IMG_1063

Mikifon sampluje dźwięki z otoczenia, obracając się dookoła w ich poszukiwaniu, a następnie przekształca je w rytmiczne sekwencje muzyczne, których brzmienie kształtowane jest przez publiczność biorącą udział w interakcji. Warstwa dźwiękowa instalacji wzbogacona jest o interaktywne wizualizacje pojawiające się na cylindrycznym wyświetlaczu, umieszczonym w ruchomej części Mikifonu, będącej syntetycznym ujęciem głowy Myszki Miki. Instalacja łączy nowoczesną, wysublimowaną formę z angażującą i klarowną interakcją, dzięki czemu obiekt wpisuje się w kontekst galeryjny, jednocześnie stanowiąc dużą atrakcję zarówno dla starszych, jak i najmłodszych odbiorców.

panGenerator to grupa zajmująca się projektowaniem i sztuką nowych mediów, założona w 2010 przez Piotra Barszczewskiego, Krzysztofa Cybulskiego, Krzysztofa Golińskiego i Jakuba Koźniewskiego. Projekty tworzone w ramach grupy, integrują nowoczesne media cyfrowe z niebanalnymi formami przestrzennymi i angażującą interakcją – łącząc ze sobą światy bitów i atomów.

Więcej na: www.pangenerator.com

IMG_1058

IMG_1137

IMG_1107

IMG_1118

IMG_1098

IMG_1090

IMG_1000

IMG_1147

IMG_0969

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Lśniące ławice ryb inspiracją dla najnowszej interaktywnej rzeźby grupy panGenerator w chińskim Shenzhen

Rzeźba inaczej

Shenzhen | 3 września 2020

Projekt składa się z 451 kinetycznych modułów reagujących na światło!

The Wall of Sound

The Wall of Sound

Warszawa | 18 lutego 2020

dźwiękowe graffiti stworzone przez grupę panGenerator

Instalacja zainspirowana dorobkiem Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia [wideo]

APPARATUM

Warszawa | 2 sierpnia 2018

Instalacja zainspirowania Studiem Eksperymentalnym Polskiego Radia.

panGenerator z nagrodą Cannes Lions

Miara Pokoju

Warszawa | 22 czerwca 2016

Grupa panGenerator z nagrodą Cannes Lions 2016.