The Wall of Sound

Muzyka elektroniczna w przestrzeni publicznej – czyli “dźwiękowe graffiti” stworzone przez grupę panGenerator na Katowice Street Art 2019: Urban Sound
Instalacja stanowi eksperyment z przeniesieniem narzędzi do tworzenia muzyki elektronicznej – w tym przypadku sequencera i samplera – w przestrzeń publiczną. Tworzy tym samym otwartą platformę do muzycznej ekspresji dla szerokiej publiczności.

Przestrzenna forma instalacji nawiązuje do grafitti, jednak wzbogacono ją o dodatkowe warstwy takie jak interakcja, światło i dźwięk. Podstawowym komponentem całego założenia jest heksagonalny moduł elektroniczny, któryspecjalnie zaprojektowano na potrzeby projektu. Pozwalaja na nagrywanie i odtwarzanie dźwięku – przede wszystkim głosów publiczności. Dzięki połączeniu niezależnych modułów w sieć możliwe jest komponowanie dowolnych sekwencji muzycznych składających się z uprzednio nagranych sampli.

Instalacja pozwala na wspólną zabawę dźwiękiem kilku osób naraz, jak również na swego rodzaju asynchroniczny dialog dźwiękowy – cała “ściana dźwięku” ewoluuje bowiem z dnia na dzień pod wpływem interakcji z publicznością – dodawania przez nią nowych nagrań głosów i modyfikacji ich aranżacji.

Instalacja miała swoją premierę 30.11.2019 i dostępna jest do odwołania w holu głównym siedziby Katowice Miasto Ogrodów na pl. Sejmu Śląskiego 2.
Kuratorzy projektu i KSA 2019: Urban Sound – Zuzanna Waltoś i Piotr Ceglarek z Biura Dźwięku Katowice

Więcej na: pangenerator.com

panGenerator to grupa projektowa i artystyczna działająca na polu eksperymentalnego dizajnu i sztuki nowych mediów. Łączący w swoich działaniach projektowanie przestrzenne, graficzne, interaktywne i dźwiękowe, tworząc samodzielnie autorskie rozwiązania technologiczne – od zaawansowanego programowania po projekty układów elektronicznych i elektromechanicznych. Instalacje interaktywne panGenerator znajdują się w najważniejszych polskich muzeach i instytucjach kultury, a także prezentowane są na festiwalach designu i sztuki nowych mediów w Polsce i na całym świecie m.in. Dutch Design Week, Milan Design Week, SXSW, Ars Electronica, WRO Biennale, Łódź Design i wiele innych.

pan_generator_designalive_1

pan_generator_designalive_2

Biuro Dźwięku Katowice założone w 2014 roku pod kierownictwem Zuzanny Waltoś i kuratelą Piotra Ceglarka i Jana Dybała to projekt wspierający rozwój lokalnej sceny muzyki elektronicznej w Katowicach. Ich działania obejmują: warsztaty, wspólne sesje koncertowe/jamy, kwadrofoniczne eksperymenty i od 2016 roku również program Mikrorezydencji.
Organizatorem Biura Dźwięku Katowice jest Instytucja Kultury Katowice Miasto Ogrodów.

Katowice Street Art 2019 URBAN SOUND jest kontynuacją wydarzenia, które od ośmiu lat zmienia charakter Katowic, wprowadzając do niego prace najciekawszych przedstawicieli światowego street artu. Przez ostatnie lata w mieście powstawały wielkoformatowe murale, instalacje artystyczne, czasowe instalacje multimedialne, projekty z pogranicza dizajnu i typografii, wystawy, warsztaty oraz projekty społeczne.

pan_generator_designalive_3

pan_generator_designalive_4

pan_generator_designalive_5 panGenerator

pan_generator_designalive_6 panGenerator

pan_generator_designalive_7 panGenerator

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Lśniące ławice ryb inspiracją dla najnowszej interaktywnej rzeźby grupy panGenerator w chińskim Shenzhen

Rzeźba inaczej

Shenzhen | 3 września 2020

Projekt składa się z 451 kinetycznych modułów reagujących na światło!

Instalacja zainspirowana dorobkiem Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia [wideo]

APPARATUM

Warszawa | 2 sierpnia 2018

Instalacja zainspirowania Studiem Eksperymentalnym Polskiego Radia.

Meble nie powinny brzmieć przypadkowo [wideo]

Soundscape

Eindhoven | 26 grudnia 2016

Jan Ankiersztajn zwraca uwagę na nowe problemy w designie.

panGenerator z nagrodą Cannes Lions

Miara Pokoju

Warszawa | 22 czerwca 2016

Grupa panGenerator z nagrodą Cannes Lions 2016.

Myszka Miki nowej generacji sampluje dźwięki z otoczenia [wideo]

Mikifon

WarSZAWA | 20 stycznia 2016

Myszka Miki nowej generacji sampluje dźwięki z otoczenia [wideo].