Lśniące ławice ryb inspiracją dla najnowszej interaktywnej rzeźby grupy panGenerator w chińskim w Shenzhen

Grupę projektową panGenerator poznaliśmy już między innymi przy okazji „dźwiękowego graffiti” The Wall of Sound czy instalacji APPARATUM. Najnowszy projekt podtrzymuje zwyczaj zaskakiwania odbiorców sztuką nowych mediów na najwyższym poziomie.

The Shimmering Pulse, najnowsza interaktywna „inforzeźba” panGenerator, znajduje się na lotnisku Bao’an w Shenzhen – 13-milionowej chińskiej metropolii będącej centrum technologicznym tego kraju. Projekt składa się z 451 autorskich kinetycznych modułów zaaranżowanych na powierzchni heksagonalnej struktury o średnicy 4 metrów. Każdy z modułów indywidualnie reaguje na światło rzucane z projektora umieszczonego powyżej, dzięki czemu możliwa jest precyzyjna synchronizacja wszystkich elementów i animacja całej powierzchni. Światło przekładane jest na ruch obrotowy dysków, które wirując rozwierają się dzięki sile odśrodkowej, ujawniając subtelnie opalizujące wnętrze kontrastujące z czarną powierzchnią obiektu.

Rzeźba w abstrakcyjny sposób reprezentuje zmieniające się w ciągu dnia natężenie ruchu w 9 dzielnicach Shenzhen dzięki danym dostarczanym w czasie rzeczywistym przez Tencent – mecenasa projektu i największą korporację IT w Chinach. Inspiracją, jaka towarzyszyła artystom z panGenerator była estetyka stadnych, emergentnych zachowań zwierząt – lśniących ławic ryb i stad ptaków (tzw. murmuracja), w których indywidualne zachowania poszczególnych osobników przekładają się na spójną i dynamicznie zmieniającą się formę całości – podobnie jak indywidualne zachowania mieszkańców miast tworzą zsynchronizowane wzorce ruchu i specyficzny puls całego miasta.

panGenerator to grupa projektowa i artystyczna działająca na polu eksperymentalnego designu i sztuki nowych mediów. Grupa łączy w swoich działaniach projektowanie przestrzenne, graficzne, interaktywne i dźwiękowe, tworząc samodzielnie autorskie rozwiązania technologiczne – od zaawansowanego programowania po projekty układów elektronicznych i elektromechanicznych.

Więcej na: www.pangenerator.com

no images were found

Powiązane artykuły:

The Wall of Sound

The Wall of Sound

Warszawa | 18 lutego 2020

dźwiękowe graffiti stworzone przez grupę panGenerator

Instalacja zainspirowana dorobkiem Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia [wideo]

APPARATUM

Warszawa | 2 sierpnia 2018

Instalacja zainspirowania Studiem Eksperymentalnym Polskiego Radia.

panGenerator z nagrodą Cannes Lions

Miara Pokoju

Warszawa | 22 czerwca 2016

Grupa panGenerator z nagrodą Cannes Lions 2016.

Myszka Miki nowej generacji sampluje dźwięki z otoczenia [wideo]

Mikifon

WarSZAWA | 20 stycznia 2016

Myszka Miki nowej generacji sampluje dźwięki z otoczenia [wideo].