Polska wystawa Wojciecha Fangora otwiera londyńską galerię

Znany z abstrakcyjnych obrazów optycznych Wojciech Fangor doczekał się prezentacji swoich dzieł w Anglii. 30 jego prac zainaugurowało działalaność galerii przy Grafton Street.

Malarz, grafik, rzeźbiarz. Autor identyfikacji firm, scenografii, projektów architektonicznych. Artysta w każdej dziedzinie. O jego twórczości w angielskiej stolicy przypomina wystawa „Colour-Light-Space”. Wojciech Fangor urodził się w 1922 roku. I choć od tamtej pory minęły 92 lata wciąż jest aktywny zawodowo. Jeden z najważniejszych polskich współczesnych twórców inspirował się dziełami Picassa, Matissa czy van Gogha.

W spektakularnej kamienicy pochodzącej z 1767 roku na londyńskim Mayfair mieści się nowo otwarta galeria. Inicjatorką tego miejsca promocji sztuki najnowszej jest Kasia Kulczyk. Kolekcjonerka i mecenas sztuki zarazem na inauguracyjną ekspozycję, której kuratoruje małżeństwo Michaela i Simon de Pury, wybrała prace Fangora wykonane na przestrzeni niemalże dwóch dekad (1958-1974).

„Colour-Light-Space” to 30 obrazów optycznych. Abstrakcyjne, rozproszone formy o niesprecyzowanych konturach wprowadzają we wszechświat nasyconych barw. Brak w nich ostrych linii, co wskazuje na zapożyczenia z wizualizmu, zwanego także Op-artem. Psychodeliczny szał powstawał poprzez nałożenie wielu cienkich warstw farby olejnej, dzięki czemu narysowane koła i fale dawały wrażenie ruchu.

Jak podkreślają twórcy wystawy to pierwsza kompleksowa prezentacja twórczości Fangora w Wielkiej Brytanii. Przy okazji, to również niewątpliwie udany mariaż sztuki współczesnej i tradycyjnej architektury reprezentowanej przez wiekowe wnętrza.

Ekspozycja przy 3 Grafton Street potrwa do 9 stycznia 2015 roku. Więcej: www.fangor.pl

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Księżniczka kropek

Księżniczka kropek

Tokio | 27 sierpnia 2023

Yayoi Kusama od 70 lat tworzy psychodeliczne, artystyczne światy