Po drugiej stronie ceramiki

Malwina Konopacka świętuje dziesięciolecie serii OKO, która stała się jej flagowym projektem od czasu debiutu podczas Tokyo Design Days w 2014 roku.

Jej najnowsza wystawa „Po drugiej stronie lustra” prezentowana w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego to nie tylko celebracja dziesięciolecia twórczości, ale również zaproszenie do refleksji nad naturą rzeczywistości i tożsamości.

Sercem wystawy jest ikoniczny wazon OKO, który przez lata ewoluował, przybierając rozmaite formy i kolory. Teraz, pokryty lśniącą, lustrzaną powłoką, staje się portalem do innego wymiaru. Odbicia w jego powierzchni zniekształcają obraz, prowokując do zadumy nad iluzją i tajemnicą. Lustro, jako symbol, w rękach Konopackiej otwiera przestrzeń do introspekcji.

Magazyn Design Alive

NR 49 JESIEŃ 2024

ZAMAWIAM

NR 49 JESIEŃ 2024

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

NR 48 LATO 2024

OKO nie jest jednak pojedynczym obiektem, a całą rodziną ceramicznych form, nazwanych imionami bliskich artystki. Na przestrzeni dekady powstało 20 wersji, które zyskały kultowy status w kolekcjach takich jak Kobalt, Gold, Jungle, Auto Oko, La Cité czy Czerwona Energia.

Nazwa OKO pochodzi od charakterystycznych owalnych wgłębień w bryle wazonu.

W nowej kolekcji „Po drugiej stronie lustra” Konopacka nie tylko kontynuuje znane motywy, ale też eksperymentuje z formą i kolorem, tworząc obiekty, które zdają się żyć własnym życiem. Lustrzane powierzchnie odbijają światło i otaczającą przestrzeń, tworząc nieustannie zmieniające się kompozycje.

– Lustro to sygnał, że moje wazony są gotowe wtopić się w otoczenie – mówi Konopacka, podkreślając, że lustrzana powierzchnia otwiera przed odbiorcami nowe możliwości interpretacyjne.

Wyjątkowy klimat wystawy podkreśla lokalizacja – Ogród Botaniczny UW. Naturalne otoczenie kontrastuje z gładkimi, lustrzanymi powierzchniami, tworząc fascynującą grę przeciwieństw.

– Malwina Konopacka kolekcją Po drugiej stronie lustra robi następny, odważny krok w swojej twórczości, ale też w podejściu do projektowanego przedmiotu – mówi kuratorka wystawy Kuratorka Sylwia Szymaniak. – Do charakterystycznych dla niej rozmachu, perfekcji i nowatorstwa dodaje iluzję optyczną. Pozwala obiektom zniknąć.

Z kolei prof. dr hab. Marcin Zych, dyrektor Ogrodu, zwraca uwagę: – Dzięki obiektom artystycznym Malwiny Konopackiej możemy kontemplować kolekcje Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego bezpośrednio oraz jako twórcze ich przeobrażenia, bowiem lustrzane odbicia mogą wyostrzać, ale również zamazywać niektóre elementy przyrodniczego świata. Często też ogniskują naszą uwagę na trudno uchwytnych detalach, które zwykle jej umykają.

serii OKO

Wystawa nawiązuje do klasycznej opowieści Lewisa Carrolla „Po drugiej stronie lustra”, gdzie lustro jest bramą do alternatywnej rzeczywistości. Dla Konopackiej ten motyw stanowi inspirację do eksplorowania granicy między prawdą a jej odbiciem.

– Co jest z drugiej strony, w wyobraźni, we śnie? Co jest rzeczywistością, a co iluzją? Czy lustrzane odbicie odzwierciedla, czy zniekształca prawdę? Wydaje mi się to fascynujące – zauważa artystka.

Oprócz kolekcji „Po drugiej stronie lustra”, na wystawie zaprezentowane zostaną totemy stworzone przez Malwinę Konopacką, które łączą elementy z jej ceramicznej serii OKO.

– Totemy cieszą mnie artystycznie. Dają możliwość zajęcia stanowiska, skomentowania rzeczywistości, a przy okazji są odzwierciedleniem całej mojej pracy – mówi Malwina Konopacka. – Zestawianie elementów na różne sposoby pozwala na powiedzenie za każdym razem czegoś innego. Zaś antropomorficzny kształt obiektów skłania do refleksji.

Na wystawie pojawią się również nowe prace o kwiatowych formach, noszące nazwę Malwa, doskonale wpisujące się w botaniczny kontekst ekspozycji.

Wystawa dostępna jest do 29 września w Ogrodzie Botanicznym UW, a po jej zakończeniu limitowana seria obiektów z kolekcji będzie dostępna na stronie www.malwinakonopacka.com.

Slalomem przez sztukę i design

Malwina Konopacka

Malwina Konopacka, projektantka i ilustratorka, autorka serii ceramicznej OKO, urodziła się w 1982 roku w Warszawie. Studiowała Wzornictwo Przemysłowe na warszawskiej ASP oraz ilustrację na Universität der Künste w Berlinie. Jej prace łączą świat ilustracji z formą użytkową, a od czasu debiutu w 2014 roku stale rozszerza swoją kolekcję ceramiki. W 2023 roku zadebiutowała linia OKO/Design, na którą składają się elementy zastawy stołowej, takie jak kubki i podstawki. Wszystkie przedmioty są ręcznie wykonywane przy współpracy z rzemieślnikami.

Kolekcje OKO

OKO obejmuje różnorodne kolekcje, m.in. Kobalt, Gold, Jungle, Auto OKO, Cutout, La Cité, Kolor, Formy, Formy Black, Pop, Czerwona Energia, a każda z nich wyróżnia się unikalnym stylem i podejściem do formy. Prace Malwiny Konopackiej są prezentowane na wystawach w Polsce i za granicą, a także znajdują się w zbiorach prywatnych oraz Muzeum Narodowego w Krakowie.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Miejski vibe

Miejski vibe

Tychy | 19 czerwca 2024

Designerskie perełki i kolorowe dzieła sztuki w mieszkaniu proj. Obiekty Studio