Modern Ball. To idealne połączenie technologii i wzornictwa

Czernichów | tekst promocyjny

20 października 2020 | Design | Sztuka |

Modern Ball to jedna z najnowszych kolekcji zaprojektowana przez duet czeskich projektantów Michaela Tomišková i Jakuba Janďoureka ze studia Dechem dla polskiego producenta oświetlenia marki AQForm. – Projektanci Dechem, którzy specjalizują się w realizacjach wykorzystujących szkło, wnieśli świeże spojrzenie na formy, ogromne doświadczenie dotyczące szła i wykorzystywania go w projektach oświetleniowych – mówi Barbara Olesiak-Kasparek, marketing manager w AQForm. Jak wyglądała praca nad kolekcją kulistych opraw?

Szkło jest jednym z najbardziej tradycyjnych materiałów w przemyśle oświetleniowym. Kula z kolei charakteryzuje się ponadczasowym kształtem, o czym doskonale wiedział zespół AQForm. Nic dziwnego, że postawili na te dwa archetypy, które w połączeniu z nowoczesną technologią led mogą zaoferować doskonały rezultat. Do współpracy przy projekcie polski producent zaprosił czeskie biuro projektowe Dechem, z którym miał już na koncie jedną wspólnie opracowaną kolekcję. Celem było stworzenie oświetlenia architektonicznego, które zrównoważy piękno formy z jej funkcjonalnością. Jednak światło to nie tylko funkcja. To także szykowny dodatek do każdej aranżacji, a kolekcja Modern Ball jest odpowiedzią na tę potrzebę.

AQForm_MODERN BALL_6

Powstawanie produktu od koncepcji, aż po wdrożenie zajęło ponad 1,5 roku. Realizacja projektu oprawy oświetleniowej to skomplikowany proces, ze względu na konieczność połączenia technologii, funkcjonalności oraz designu produktu. Na każdym etapie potrzebna jest niezliczona ilość prób i testów, które pozwalają opracować optymalne rozwiązanie. Kolekcja Modern Ball to połączenie ręcznie produkowanego szkła z opracowywanym maszynowo aluminium. Szkło, właśnie ze względu na proces produkcji, który nigdy nie jest idealnie taki sam, wymaga pewnych tolerancji, podczas gdy aluminium potrzebuje niemal chirurgicznej precyzji. Dlatego pod uwagę trzeba było wziąć m.in. wiele czynników pozwalających zniwelować różnice pomiędzy wymaganiami obu tych materiałów.

Pierwsze koncepcje testowano w komputerze na bryłach 3D.

AQForm szukało pierwszych proporcji i kształtów. Kolejnym krokiem były wydruki 3D, które pozwalały zweryfikować skalę w rzeczywistości. Sprawdzić, czy wszystkie komponenty faktycznie się mieszczą, a sama forma jest odpowiednio dopasowana do funkcji. Jeden z pierwszych świecących prototypów został złożony w dużej mierze właśnie na komponentach wydrukowanych na drukarce 3D i uzbrojony w szklany – również prototypowy – klosz. – Oglądaliśmy go w kilkanaście osób. Już wtedy oprawa robiła duże wrażenie. Wiedzieliśmy, że wybraliśmy dobry kierunek – dodaje Barbara Olesiak-Kasparek.

AQForm_MODERN BALL_1

Modern Ball w założeniu miał wpasować się w konkretne potrzeby użytkowników i projektantów wnętrz. Na rynku potrzebne jest oświetlenie o funkcji ozdobnej, łączące efektywność z komfortem wizualnym. Takich opraw używa się m.in. nad stoły, lady recepcyjne, ale też np. jako oświetlenie główne w salonie czy jadalni. Dlatego początkowo producent wraz z projektantami skupił się na większych formach opraw wiszących i sufitowych.

Kolekcja to aż trzy rodzaje opraw: zwieszana, kinkiet oraz natynkowa. Kompozycje symetrycznie ułożonych kul łączą funkcję ozdobną z wysoką efektywnością i komfortem wizualnym. To idealne połączenie technologii i wzornictwa.

Więcej na: www.aqform.com

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Nowości AQForm. Trendy w oświetleniu

Trendy w oświetleniu

Czernichów | 29 czerwca 2020

Nowości AQForm. Technologia z nowoczesnym wzornictwem u boku


Teatr światła nagrodzony

Nagroda dla AQForm

Czernichów | 9 lutego 2020

Showroom polskiej marki nagrodzony przez jury konkursu iF DESIGN AWARD 2020