Mityczny dialog polsko-szwedzki

Kalmar | ŁUKASZ POTOCKI

12 listopada 2015 | Design | Wydarzenia |

„Irrational Times” to polsko-szwedzka wystawa współczesnego designu,
inspirowanego wzajemnymi wpływami kultury słowiańskiej i skandynawskiej na przestrzeni wieków, przejawiającymi się w m.in. mitach i legendach, a także w podobnych rozwiązaniach technicznych, które można obserwować w zachowanych elementach kultury materialnej. Obecnie ekspozycja pokazywana jest w Kalmar Konstmuseum (22 października-22 listopada), a następnie odwiedzi Malmö (27 listopada-10 stycznia).

Od prawieków nasi przodkowie, zamieszkujący tereny obecnej Polski i Szwecji, prowadzili wymiany handlowe, dzięki czemu przekazywali sobie wzajemnie elementy kultury. Można dzięki temu wskazać na wspólne motywy w folklorze, podobne lub wręcz takie same sposoby produkcji wykorzystywane w przedmiotach codziennego użytku czy też motywy zdobnicze. Efektem współpracy Kosmos Project oraz Petry Lilji są obiekty designu łączące dawne techniki rzemieślnicze – np. tkactwo, snycerkę, słomkarstwo, naturalne barwienie – z nowoczesnymi technikami używanymi w designie, jak druk 3D.

Obiekty na wystawę powstały na podstawie dialogu prowadzonego pomiędzy uczestnikami projektu, który przyjął formę regularnej, rozłożonej w czasie wymiany inspiracji i wiedzy. W praktyce, projektanci prowadzili dyskusję również poprzez tworzenie obiektów – każda nowa praca była odpowiedzią na pomysły partnera dialogu odnoszące się do kultury Polski lub Szwecji. Ostatecznie, realizacje Ewy Bochen, Macieja Jelskiego oraz Petry Lilji opowiadają historie zakorzenione w mitologii, wyłuskane z przeglądania bibliotek i kolekcji muzealnych, a następnie zinterpretowane w postaci obiektów współczesnego designu, takich jak meble czy tkaniny. Zaspokoić one mogą praktyczne oczekiwania potencjalnych użytkowników, ale też próbują odpowiedzieć na niewypowiedziane, często irracjonalne potrzeby umysłu i ciała. Prace stanowić mogą zachętę do dalszych poszukiwań w temacie słowiańskiej i skandynawskiej historii, a także próbę „odzyskania wspólnej przeszłości” i odczytania na nowo sposobów myślenia naszych przodków. Wyrażają chęć tworzenia rzeczy, które możemy nazwać pięknymi z uwagi na komunikowanie przez nich emocji oraz kultywowanie pamięci. Dodatkową przy tym funkcję pełni odkrywanie przez projektantów dawnych sposobów produkcji, zazwyczaj ręcznej, nierzadko z wykorzystaniem naturalnych surowców, takich jak słoma czy rośliny barwierskie.

Projekt “Irrational Times” jest finansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Polski w Sztokholmie. Kuratorzy: Magdalena Popławska, Ewa Bochen i Maciej Jelski (Kosmos Project), Petra Lilja (Petra Lilja Design). Partnerzy: Kalmar Konstmuseum, Form/Design Center in Malmö, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Instytut Polski w Sztokholmie, Ambasada Polski w Sztokholmie, Ambasada Szwecji w Warszawie. Więcej: www.irrationaltimes.eu oraz www.facebook.com/IrrationalTimes

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Kosmiczny Dom Idei

Kosmiczny Dom Idei

Warszawa | 3 października 2019

Warsaw Home wystartowało! Spotkajmy się w kosmicznej aranżacji

Dywany dopasowane do naszej… osobowości w oparciu o test psychologiczny

Future Illusions

Warszawa | 15 marca 2019

Dywany dopasowane do naszej osobowości w oparciu o test.