Współczesny żoliborski Bauhaus

Poznańsko-warszawska grupa projektowa Mili Młodzi Ludzie podjęła się opracowania koncepcji wnętrza inspirowanego estetyką Bauhausu. 

Właścicielami mieszkania o powierzchni 76 m kw. w dzielnicy Żoliborz Artystyczny w Warszawie, jest małżeństwo z małym dzieckiem. Obydwoje posiadają dużą wiedzę z zakresu architektury i to było źródłem ich życzenia, żeby sięgnąć do kodów ze stuletniego ruchu awangardowego. 

W praktyce ta fascynacja przełożyła się na geometryczne kształty i proste surowce. W mieszkaniu dominują przygaszone kolory podstawowe, dopełnione wyrazistymi kontrastowymi akcentami. Króluje tu lastryko, a ściany mają dużo pustych powierzchni gotowych do ekspozycji dzieł sztuki z kolekcji właścicieli.

Magazyn Design Alive

NR 47 WIOSNA 2024

ZAMAWIAM

NR 47 WIOSNA 2024

Magazyn Design Alive

ZAMAWIAM

DAH NR 11 JESIEŃ 2023

 

Mieszkanie podzielone jest na jasną i otwartą przestrzeń dzienną, z wyraźnie wydzielonymi strefami kuchni, jadalni i salonu.

Komponowanie wnętrza przy pomocy zdecydowanych, geometrycznych mebli oraz myślenie plamami barwnymi o stonowanych barwach, powoduje, że wnętrze posiada logikę awangardowego płótna spod znaku Kurta Schwitters’a. 

Klarowność przestrzeni mieszkania osiągnięto przede wszystkim dzięki zastosowaniu geometrycznych, mobilnych ścian, o dużej ilość przeszkleń. W ten sposób lokum jest wypełnione naturalnym światłem przez cały dzień. 

Ważną część projektu stanowią również starannie wyselekcjonowane meble. W jadalni znajduje się okrągły stół z drewnianą bazą oraz proste kolorowe krzesła, nad którym wisi kryształowa lampa, bezpośrednio odwołująca się do projektów Bauhausu.

W salonie, który bezpośrednio „widzi się” z jadalnią, telewizor zastąpiono ekranem projekcyjnym. Równowagą dla wspomnianego stołu jest kanapa o neutralnym, beżowym odcieniu.

W sypialni uwagę zwracają geometrycznie proste formy z apetycznymi akcentami w postaci niebieskiej lampy oraz wezgłowia łóżka w rubinowym kolorze. 

Z kolei łazience charakteru nadaje lastryko, marmurowy blat umywalkowy oraz czarna armatura i dodatki. W drugiej łazience dominującym kolorem jest pomarańcz, która skontrastowana została z szarościami.

W tak harmonijnie zaprojektowanym wnętrzu mądre decyzje dotyczące life & work balance przychodzą z łatwością. 

Mili Mlodzi Ludzie_designalive

Mili Młodzi Ludzie

Grupa projektowa, której trzon stanowią Lech Moczulski i Przemysław Nowak. Dobra znajomość materiałów i technologii pozwala im na tworzenie autorskich rozwiązań, idealnie dopasowanych do potrzeb inwestora i uwarunkowań miejsca. W pracy starają się wykorzystać wszystkie zastane atuty przestrzeni, odkrywając naturalne materiały i elementy budynku, adaptując stare meble właścicieli, itd. W ten sposób stworzyli m. in. system oświetlenia biurowego, wiele rodzajów mebli oraz lamp. Pracują z klientami indywidualnymi, jak i instytucjonalnymi, m.in. Grupą Arche, VANK, Ministerstwem Spraw Zagranicznych RP czy poznańskimi deweloperami. Potwierdzeniem jakości ich pracy są m. in. nominacja do Nagrody Unii Europejskiej w konkursie architektury współczesnej im. Miesa van der Rohe, nagroda Must Have Łódź Design Festival i wyróżnienie w konkursie Nagrody Architektonicznej Województwa Wielkopolskiego Stowarzyszenia Architektów Polskich.

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Dom ze sztuką

Dom ze sztuką

Poznań | 3 lipca 2023

Idealne połączenie funkcjonalności ze sztuką abstrakcyjną

Zamieszkać w Żelazku

Zamieszkać w Żelazku

Poznań | 28 lutego 2023

MML postawili na niebanalne rozwiązania w projekcie mieszkania w kamienicy