Mikromieszkania. Jak mieszkać pięknie na 20 metrach

Choć w Japonii, Paryżu czy Londynie nikogo już nie dziwią, w Polsce wciąż wzbudzają wiele kontrowersji. Czasy jednak się zmieniają i mikromieszkania również tutaj zaczęły szturmem podbijać rynek nieruchomości. Dla jednych jest to jedyna szansa na własne cztery kąty, dla innych sposób na życie. Jedno jest pewne, ich aranżacja wymaga sporych pokładów kreatywności.

Microliving to trend w architekturze, do którego powstania przyczyniły się twarde warunki rynkowe i urbanistyczne. Zakłada on, że do szczęścia potrzebujemy coraz mniej własnej przestrzeni, a coraz więcej udogodnień i jakości. W założenie to doskonale wpisują się architekci z pracowni Mili Młodzi Ludzie, którzy udowodnili, że małe może być zarówno piękne jak i funkcjonalne. Dwa projekty – 23 i 27-metrowej kawalerki na niezwykle popularnych poznańskich Jeżycach zostały zaprojektowane z myślą o krótkoterminowym wynajmie. 

Mniejsze z mieszkań to typowy small apartment design. Na tak minimalistycznym metrażu wygospodarowano przestrzeń pełniącą funkcję kuchni, przechowywania, sypialni i relaksu w części dziennej. Biorąc pod uwagę bliskość starego poznańskiego zoo zdecydowano się utrzymać stylistykę wnętrza mocno nawiązującą do sąsiedztwa. Stąd m.in. zabawna małpa nad lampą w części kuchennej.

– Staramy się zawsze wykorzystać wszystkie zastane atuty przestrzeni. Odkrywamy naturalne materiały i elementy budynku, adaptujemy stare meble właścicieli, wykorzystujemy walory krajobrazu – mówią Lech Moczulski i Przemysław Nowak, założyciele MML Architekci.

W większym mieszkaniu, składającym się z dwóch pokoi, postawiono na grę kolorów. Graficznie dzielący kuchnię granat, czy wyznaczający strefę spania kolor bordowy w sypialni, dopełniają metaliczne mosiężne akcenty w postaci lamp i uchwytów. W centralnej części stanęła łazienka doświetlona przeszkleniem w strefie prysznica.

Więcej na: www.milimlodziludzie.com

***

Inspirujące wnętrza, najlepsze realizacje w architekturze, nowości ze świata designu, dwa razy w tygodniu w Twojej skrzynce!  Zapisz się na nasz newsletter

Zapisz się do newslettera!

Powiązane artykuły:

Idealne dopasowanie

Idealne dopasowanie

Florencja | 8 sierpnia 2022

Mieszkanie i biuro na 42 metrach. Tak mieszka i pracuje architektka